Nowy projekt ustawy budżetowej prezentuje się nader korzystnie dla wszystkich miłośników aktywnego trybu życia. Na realizację zadań w obszarze sportu i kultury fizycznej polski rząd ma zamiar przeznaczyć w nadchodzącym roku aż 1,4 mld złotych, co jest kwotą o niemal 90 mln większą od tegorocznych wydatków!
Zwiększenie dotacji publicznych ma pomóc zwłaszcza organizatorom wszelakich wydarzeń sportowych, którzy ze względu na szerzącą się pandemię koronawirusa zmuszeni są podejmować dodatkowe środki bezpieczeństwa sanitarnego. Warto też pamiętać, że w związku z przełożeniem Letnich Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tokio, reprezentantów Polski czekają za kilka miesięcy wyjazdy na imprezy kwalifikacyjne. Zbiega się to w czasie z eliminacjami na olimpiadę w Pekinie, o którą z kolei powalczą zawodnicy uprawiający sporty zimowe. Lista istotnych wydarzeń w przyszłym roku z pewnością robi wrażenie.
#Coronavirus Sports calendar for 2021 –
– World Aquatics Championships
– World Athletics Championships
– EURO
– Copa America
– UEFA Nations League
– Gold Cup etc.
And now the #Olympics has also joined the growing list.https://t.co/CA6GpnBgg7— India Today Sports (@ITGDsports) March 24, 2020
W celu udźwignięcia natłoku znaczących imprez, wydatki na kulturę fizyczną muszą być zatem wyjątkowo wysokie. Na sport wyczynowy (seniorów) w 2021 roku ma zostać przeznaczonych 172,5 mln zł, a więc o 7,4 procent więcej względem poprzedniego. Lwia część środków zostanie spożytkowana na przygotowania do IO oraz mistrzostw świata i Europy w sportach olimpijskich – mówi się nawet o 132 mln złotych. Zabezpieczenie finansowe będzie obejmowało m.in. zakup profesjonalnego sprzętu sportowego, pełne szkolenie olimpijskie, czy wynagrodzenia dla trenerów.
Na nowym projekcie ustawy budżetowej nieznaczenie skorzystają natomiast instytucje, takie jak Centralny Ośrodek Sportu (COS) oraz Polska Agencja Antydopingowa (POLADA). Otrzymają one kolejno po 25 i 8 mln, czyli minimalnie więcej aniżeli w roku bieżącym. Nieco stratne będzie Polskie Laboratorium Antydopingowe – przeznaczonych zostanie na nie 7,4 mln złotych.
Dzięki aktywnym działaniom podejmowanym przez byłych już ministrów – Danutę Dmowską-Andrzejuk, a także Witolda Bańkę, nakłady na rozwój sportu powszechnego z każdym rokiem stawały się coraz większe. Dość powiedzieć, że w przed pięcioma laty wynosiły 117 mln, podczas gdy w 2020 było to już 282 mln, co oznacza wzrost o bagatela 141 procent! Aktywizacja społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży, jest kwestią niezwykle istotną, dlatego w nowym budżecie zaplanowanych zostało dodatkowych 117 mln złotych w ramach Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej właśnie na ten cel. Mniejsze będą z kolei dotacje dla Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów – zaledwie 21 mln zł w porównaniu do niemal 29 mln w 2020 roku.
📌W ostatnich miesiącach wiele udało nam się zrobić dla dobra polskiego sportu.
📌To wzmacnianie sportu powszechnego i wyczynowego oraz rozwój infrastruktury sportowej w całej Polsce.
📌Dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili! https://t.co/eAGbWVmtsC pic.twitter.com/jaV5VdQQ2l— Danuta Dmowska-Andrzejuk (@DanutaDmowska) October 4, 2020
Zdjęcie wyróżniające: Wikipedia