Dziecko na nartach – kiedy rozpocząć naukę jazdy?

Dziecko na nartach – kiedy rozpocząć naukę jazdy?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zimowe szaleństwo na nartach to Twoja pasja, którą chcesz zarazić swoją pociechę? Sprawdź, kiedy można zacząć uczyć malucha jazdy na nartach i jakie metody nauki cieszą się największą popularnością.

Najlepszy czas na naukę jazdy na nartach? Im wcześniej, tym lepiej!

Znane powiedzenie mówi, że czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość będzie trącać. Można się tu doszukać odniesienia zarówno do cech negatywnych, jak i pozytywnych. Morał płynie z tego taki, że im wcześniej nauka zostanie rozpoczęta, tym szybciej da efekty. Aby opanować jakąś sztukę do perfekcji, człowiek potrzebuje około 10 tysięcy godzin treningu, a przynajmniej tak podaje jedna z popularnych teorii dotyczących rozwoju osobistego.

Dzieci mają zdecydowanie lepszą zdolność przyswajania wiedzy i nowych umiejętności niż osoby dorosłe. W świat sportu warto wdrażać dzieci od najmłodszych lat, oczywiście rodzaj aktywności oraz jej intensywność powinny być dostosowane do możliwości małego organizmu. Pierwsze zajęcia na basenie są organizowane już dla kilkumiesięcznych szkrabów, oczywiście pod czujną opieką rodziców. A w jakim wieku można zacząć uczyć dziecko jeździć na nartach?

Trzylatek na nartach – czy to dobry wiek?

Zastanawiasz się, czy ze swoim trzyletnim maluchem możesz już wybrać się na narty, czy jednak jeszcze pozostać przy sprawdzonych sankach? Skończone trzy lata u dziecka to wiek, w którym można spróbować pierwszych lekcji pod okiem instruktora. Trzeba jednak pamiętać o tym, iż w tym wieku kształtują się jeszcze kości, dlatego też nie można przesadzać z intensywnością treningu. Dużo też zależy od samego dziecka i jego predyspozycji. Z jazdą na nartach jest jak z chodzeniem – u jednych maluchów wcześniej przychodzi pora na zdobywanie nowych umiejętności, natomiast w przypadku innych dzieci, trzeba poczekać nieco dłużej na ten najlepszy moment.

Po czym poznać, że dziecko jest już gotowe do tego, aby postawić pierwsze kroki na dwóch deskach? Ogromną rolę odgrywa w tym względzie psychika. Maluch musi mieć odpowiednie nastawienie i chęć nauki. I przede wszystkim – nie może się obawiać tego, iż zostanie sam na sam z instruktorem narciarstwa. Chcąc nauczyć pociechę jazdy na nartach, warto wcześniej dowiedzieć się w lokalnej szkółce narciarskiej, od jakiego wieku instruktorzy przyjmują dzieci pod swoje skrzydła. Dla niektórych nie będzie problemem trzyletnie dziecko, z kolei w innych szkołach nauki jazdy na nartach można spotkać się z ograniczeniem minimalnego wieku dzieci od lat pięciu.

 Im lepszą motorykę ma dziecko, tym wcześniej można rozpocząć przygodę z jazdą na nartach. Często ambicje rodziców biorą jednak górę nad możliwościami i bezpieczeństwem malucha. Wówczas wkroczyć powinien instruktor narciarski, który jasno określi, czy dziecko może już rozpocząć naukę jazdy na nartach, czy też lepiej poczekać do następnego sezonu.

Jak przygotować dziecko do nauki jazdy na nartach?

Jazda na nartach, czy na snowboardzie bez wcześniejszego przygotowania to najkrótsza droga do kontuzji u osób dorosłych, a co dopiero u dzieci. Zanim maluch zostanie wysłany na stok, warto, aby przygodę ze sportem rozpoczął nieco wcześniej. Dobrym rozruchem dla układu szkieletowego i mięśni są zabawy na basenie. Można także rozwijać motorykę dziecka podczas pierwszych przejażdżek rowerowych.

Trzeba pamiętać jeszcze o jednym. Na rygor i reżim treningu sportowego przyjdzie jeszcze czas. Jeżeli zależy Ci na tym, aby maluch pokochał sport, a nie zraził się do niego przy pierwszym kontakcie, to podczas nauki postaw przede wszystkim na dobrą zabawę. Czas spędzony na stoku, czy to z Tobą, czy z instruktorem narciarstwa powinien upływać w przyjemnej atmosferze.

Nie przejmuj się, jeżeli Twoja pociecha po kilku pierwszych dniach nie robi postępów, “nie od razu Kraków zbudowano”. Niekiedy potrzeba czasu, aby dziecko odblokowało się i zaczęło śmigać na stoku. Jazda na nartach wymaga odpowiedniej techniki, ale też pokonania własnych lęków. Wykaż się cierpliwością, a wkrótce zobaczysz, jak maluch sam zechce pokonywać coraz to trudniejsze trasy.

Zdjęcie wyróżniające: pxhere.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*