Rusza sezon na halówkę! W jaki sprzęt do futsalu warto się wyposażyć?

Rusza sezon na halówkę! W jaki sprzęt do futsalu warto się wyposażyć?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Rozpoczyna się kolejny sezon piłki halowej, sport przenosi się z boisk na otwartym powietrzu do tych skrytych. Aby jednak dobrze grać, potrzebny będzie dobry sprzęt.

Nadchodząca zima już niedługo sprawi, że wszyscy pochowamy się w salach gimnastycznych i będziemy tam szlifować swoją formę sportową. Jednak forma formą, ale korków do boiska na zewnątrz na halę nie założymy. W co należy się więc wyposażyć?

Buty

Dobre buty to podstawa, nie mogą nam się przecież rozlecieć po kilku kopnięciach w piłkę, tym bardziej, że ona sama nieco różni się od tej, która wykorzystywana jest np. na orlikach. Najlepiej, aby buty były ze skóry, wzmocnione z przodu dodatkowym przeszyciem, dzięki czemu nabierają wytrzymałości. Podeszwa – to jest konieczność – musi być zrobiona z jakościowej gumy. Tylko w ten sposób unikniemy poślizgnięć, które były tak charakterystyczne dla prlowskich halówek. Poświęć też chwilę, aby sprawdzić, jak ta podeszwa amortyzuje kroki. Żle wykonany but może zaszkodzić stawom. Wśród firm, które zajmują się produkcją tychże butów, dobrze byłoby postawić na sprawdzone marki: Adidas, Nike oraz Joma.

Piłka

Wybór piłki jest nie mniej ważny od wyboru butów. Ważna jest jej odpowiednia widoczność, więc wybieraj te o jaskrawych kolorach: biały, limonkowy itp. W dalszej kolejności sprawdź materiał, z jakiego piłka została wykonana. Te dobrej jakości powinny mieć nieco błyszczącą się powierzchnię, która zaświadcza o tym, że będzie ona dobrze odbijać się na specyficznym podłożu hali. Pamiętaj, żeby nie przepłacać, ale nie kupować również piłki, która posłuży Ci maksymalnie jeden sezon.

Ubrania

W tej kwestii zdania są podzielone, jedni preferują po prostu luźne ciuchy, inni specjalny ubiór. Wiele zależy od tego, jaki cel przyświeca Twoim treningom. Jeżeli wyszedłeś po prostu pograć ze znajomymi, to może rzeczywiście zakup specjalnej odzieży sportowej jest generowaniem zbędnych kosztów, które przecież w gruncie rzeczy niewiele wniosą do Twojej gry. 

Jeżeli jednak należysz do grupy osób, dla których albo ubiór sportowy jest istotny, albo przygotowujesz się do poważnych rozgrywek klubowych, to w takim wypadku odpowiedni strój rzeczywiście się przyda.

Materiał powinien odprowadzać pot na zewnątrz, w ten sposób koszulka pozostaje sucha, nie jest wydzielany więc nieprzyjemny, charakterystyczny zapach potu. A przynajmniej znaczna jego część jest zredukowana. Ale to nie jedyna zaleta odpowiedniej koszulki. Przepocone, a w efekcie mokre ciuchy zyskują dodatkową wagę – jest to jeden z powodów, dla których bardziej się męczymy.

Ponadto wilgotne ubrania mogą prowadzić do przeziębień, a to z kolei do ograniczenia naszego treningu. Jest to też po prostu niepraktyczna rzecz, ponieważ taki ciuch zwyczajnie źle leży na ciele i krępuje ruchy. Stawiaj więc na materiał lekki, krój dopasowany, wygodny. Szczególnie jest to istotne dla bramkarzy, którzy muszą rzucać się podczas obrony – odpowiedni krój to zdecydowana poprawa samopoczucia na bramce.

Zdjęcie główne: Pascal Swier/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*