Ranking najpopularniejszych dyscyplin sportowych – które uprawiamy i oglądamy najchętniej?

Ranking najpopularniejszych dyscyplin sportowych – które uprawiamy i oglądamy najchętniej?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W tym miesiącu portal worldatlas.com opublikował zestawienie dziesięciu najpopularniejszych sportów na kuli ziemskiej. W ścisłym topie nie zabrakło oczywiście miejsca dla stałych bywalców tego typu rankingów, jednak tym razem nie brakowało także drobnych niespodzianek.

Sport to coś znacznie więcej niż tylko zmagania absolutnych profesjonalistów. Z każdym rokiem różnorakie dyscypliny sportowe stają się coraz chętniej praktykowane przez szerokie grono amatorów, a stadiony pękają w szwach przy okazji prestiżowych imprez. Które aktywności cieszą się zatem największym zainteresowaniem wśród sportowców i fanów ze wszystkich zakątków świata?

Pierwsza pozycja na liście nie ma prawa nikogo zaskoczyć – na samym szczycie rankingu opracowanego przez World Atlas znalazła się piłka nożna, w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie lepiej znana jako soccer. Liczba 4 miliardów sympatyków tego sportu robi wrażenie, wszak to ponad połowa całej naszej populacji! Sukces futbolu tkwi przede wszystkim w jego prostocie. Wiele dyscyplin wymaga profesjonalnego i często kosztownego sprzętu, podczas gdy do wzięcia udziału w meczu piłkarskim potrzeba jedynie piłki, a cała reszta zależy już wyłącznie od naszych umiejętności. Dzięki temu piłka nożna stała się ulubioną grą wszystkich klas społecznych i zasłużenie wiedzie prym w zestawieniu.

https://twitter.com/TIMarkham/status/1297732191456288768

Drugie miejsce przypadło krykietowi, który może pochwalić się liczbą 2,5 miliarda miłośników. Znaczna ich część to obywatele Stanów Zjednoczonych, Australii, Pakistanu oraz niektórych części Wielkiej Brytanii. Pierwszą trójkę zamyka natomiast hokej – zarówno na lodzie, jak i na trawie. Pierwszy z nich jest szczególnie popularny Kanadzie oraz Stanach Zjednoczonych, zaś drugi na terenie Europy, Afryki, Azji oraz Australii. W sumie hokejem interesują się 2 miliardy ludzi z różnych części globu.

Bardzo przyzwoicie wypada też tenis, który liczy sobie okrągły milion fanów. Rywalizacja na kortach ziemnych czy trawiastych stała się rozpoznawalna na skalę światową, a Roger Federer czy Serena Williams to już prawdziwe ikony sportu. Niedaleko w tyle pozostaje siatkówka z wynikiem 900 milionów sympatyków, do czego w dużym stopniu z pewnością przyczynili się Polacy. Szóste miejsce zajął z kolei tenis stołowy. Okazuje się, że popularny ping-pong to źródło fascynacji 875 milionów osób. Szczególnie rozpowszechniony został w Azji, skąd wywodzi się mnóstwo zawodników regularnie święcących triumfy na wielkich turniejach.

Dziwić może stosunkowo niska pozycja koszykówki, która znalazła się dopiero na siódmym miejscu. Liczba ludzi zainteresowanych basketem to 825 milionów. Następny na liście baseball jest uprawiany zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, na Karaibach oraz w Japonii – w sumie pasjonuje się nim 500 milionów osób. Pierwszą dziesiątkę zamykają rugby (475 mln) oraz golf (450 mln).

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*