Krokomierz – w jaki sposób wpływa na nasze zdrowie?

Krokomierz – w jaki sposób wpływa na nasze zdrowie?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Krokomierz obecnie jest niewątpliwie modnym gadżetem. Jednak w tym przypadku nie chodzi jedynie o chwilową modę – coraz więcej osób przekonuje się, jak istotną rolę może odgrywać w naszym codziennym życiu licznik kroków. To produkt, który przyda się nie tylko osobom, zmagającym się z nadwagą lub otyłością. Czym właściwie jest krokomierz, a czym smartband? Co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zakup?

1. Krokomierz – czy warto go kupić?

2. Jak działa krokomierz?

3. Jak wybrać smartband z krokomierzem?

4. W jaki sposób wykorzystywać stoper?

Zdaniem naukowców siedzący tryb życia jest równie niebezpieczny, co palenie papierosów. Łatwo wpaść w wir codziennych obowiązków, nie zwracając uwagi na to, że przesiadamy się z samochodu do biura, a potem znów do samochodu i na kanapę, by nieco odpocząć przed pójściem spać. Oczywiście nawet gdy jesteśmy świadomi, że musimy regularnie zażywać ruchu, liczenie kroków w myślach nie ma szans. Co prawda każdy z nas może pobrać aplikację w telefonie, która zapewni nam pomiar kroków. Ale po pierwsze wymaga to ciągłego noszenia przy sobie smartfona, a po drugie tego typu aplikacje bardzo często są zawodne. Dlatego warto zdecydować się na krokomierz.

1. Krokomierz – czy warto go kupić?

Krokomierz na rękę, inaczej pedometr, jest to proste, elektroniczne urządzenie, które umożliwia mierzenie liczby kroków stawianych podczas aktywności fizycznej. W klasycznej wersji licznik kroków oparty jest na wahadle, rejestrującym ruchy bioder. Najczęściej to urządzenie ma postać zegarka. Ale istnieją różne rodzaje krokomierzy.

Krokomierz, nazywany też po prostu licznikiem kroków, wspomaga naszą aktywność fizyczną na co dzień. Jeśli przerażają Cię mordercze treningi, nie lubisz biegać ani uprawiać sportu bądź z różnych przyczyn po prostu nie możesz tego robić, spacerowanie w zupełności wystarczy, by zadbać o zdrowie, kondycję i pozbyć się zbędnych kilogramów.

Licznik kroków motywuje do większego wysiłku, pokazuje liczbę spalonych kalorii i przebyty dystans. Krokomierze wyposażone w szereg dodatkowych funkcji pozwalają na bieżąco sprawdzać progres treningów i świadomie planować wysiłek fizyczny, odpowiadający liczbie kalorii spożytych w ciągu dnia.

2. Jak działa krokomierz?

Działanie krokomierza nie jest skomplikowane. To urządzenie w podstawowej formie działa dzięki wahadle na sprężynie, która zrobiona jest materiału przewodzącego impulsy elektryczne. Gdy się poruszamy, wahadło przemieszcza się, przybierając skrajne pozycje i umożliwiając liczenie kroków.

Jeśli zastanawiasz się, jaki krokomierz kupić, warto zaznaczyć, że na rynku istnieje kilka rodzajów krokomierzy. Wśród nich należy wymienić:

  • Krokomierz z uchwytem na pasek
  • Krokomierz na rękę lub w opasce
  • Krokomierz z uchwytem na pasek

Jak już wspomnieliśmy powyżej, istnieje możliwość korzystania z aplikacji w telefonie z funkcją liczenia kroków. Warto jednak wcześniej wykonać solidny research, bo znalezienie aplikacji, która z dużą dokładnością będzie dokonywać pomiarów, nie jest łatwe.

3. Jak wybrać smartband z krokomierzem?

Smartband wygląda niepozornie, ale jest to tak naprawdę imponujący mechanizm, zamknięty w maleńkim urządzeniu. Jest to opaska sportowa, dzięki której możemy monitorować naszą aktywność fizyczną danego dnia, spalone kalorie i podstawowe parametry życiowe (w dzień w nocą).

Smartband przyda się podczas uprawiania sportów zimowych, podczas treningu na siłowni, biegania i wielu innych form aktywności fizycznej. Dzięki temu, że urządzenia te zazwyczaj są wodoodporne, możemy je także zabrać na basen.

Wybierając smartband, zwróć uwagę na materiał zastosowany podczas produkcji. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest przyjazna dla skóry elastyczna guma, wytrzymała i odporna na zachlapania. Wspomniana już wodoodporność również powinna być dla nas jednym z priorytetów.

Jeśli chodzi o dodatkowe funkcje, omówiony już krokomierz, liczba przebytych metrów i liczba spalonych kalorii to absolutne minimum. Przyda się także monitorowanie czasu i jakości snu, pulsometr i oczywiście system operacyjny, który umożliwi komunikację urządzenia z naszym smartfonem.

Co ważne, by kupić smartband z wyższej półki, nie musimy wydawać kilku tysięcy złotych. Wiele tanich, dobrych smartbandów z funkcją liczenia kroków znajdziemy np. w ofertach Allegro.

4. W jaki sposób wykorzystywać stoper?

Innym urządzeniem, przydatnym podczas wszelkiego rodzaju treningów, jest stoper, inaczej sekundomierz, służący do pomiaru krótszych odcinków czasowych z dużą dokładnością. Stoper możemy kupić oddzielnie lub jako część integralną omawianych już urządzeń, a także smartfonów. Wybór jest naprawdę duży, co nie ułatwia podjęcia decyzji co do zakupu. Najlepiej zastanowić się, w jaki sposób najczęściej będziemy korzystać ze stopera i na tej podstawie dobrać odpowiedni rodzaj urządzenia.

Podsumowując, krokomierze, stopery, smartbandy czy smartwatche, są to niewielkie urządzenia, które posiadają wielkie możliwości. Dzięki nim możemy z większą świadomością i skutecznością zadbać o nasze zdrowie i samopoczucie.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*