Profesjonalne nakolanniki siatkarskie – czym się kierować przy wyborze?

Profesjonalne nakolanniki siatkarskie – czym się kierować przy wyborze?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Profesjonalny sprzęt sportowy nie jest przeznaczony wyłącznie dla zawodowych sportowców. Ochrona przed urazami przydaje się też w sporcie amatorskim. Nakolanniki siatkarskie to podstawa odpowiedniego wyposażenia zawodnika. Dlaczego warto je nosić i jak je wybrać?

Nakolanniki to podstawowy element wyposażenia nie tylko w piłce siatkowej, ale także w innych sportach, które narażają kolana na poważne urazy. Z takiego zabezpieczenia chętnie korzystają także kolarze, rolkarze czy osoby jeżdżące na deskorolce. Jego głównym zadaniem jest ochrona przed urazami mechanicznymi, stłuczeniami i złamaniami, które mogą wystąpić w wyniku upadku na twardą nawierzchnię. Nakolanniki są szczególnie istotne w wyposażeniu siatkarskim, ponieważ pozwalają zawodnikom poczuć się bezpieczniej na boisku i częściej podejmować ryzykowne akcje np. w obronie.

Dustin i jego nakolanniki przesyłają Wam sporo miłości w ten zimny poniedziałek! 💖

Opublikowany przez GKS Katowice Siatkówka Poniedziałek, 2 grudnia 2019

Dlaczego warto nosić ochraniacze na kolana?

Mecz siatkarski to nieustanne powtarzanie tych samych ruchów. W trakcie jego trwania zawodnik cały czas podskakuje, pada oraz wykonuje przysiady, szczególnie na pozycji libero czy w obronie. Nakolanniki mają za zadanie zminimalizować ryzyko kontuzji rzepki, rozcięcia skóry, stłuczenia, zerwania więzadeł czy naderwania mięśni. Ochraniacze pozwalają także pozostać kolanom w odpowiedniej pozycji podczas wykonywania każdego ruchu – zapewniają stabilność i zmniejszają ryzyko skręcenia nogi podczas lądowania.

Dodatkowym atutem nakolanników siatkarskich jest także psychologiczne zwiększenie wydajności zawodnika. Siatkarz, który wie, że ma dodatkową ochronę przed urazem, z większym zaangażowaniem i pewnością siebie rzuci się na parkiet w obronie piłki. Komfort psychiczny odgrywa szczególną rolę na poziomie amatorskich rozgrywek siatkarskich. Noszenie nakolanników to obowiązek w trakcie zajęć treningowych, by żadna kontuzja pozameczowa nie mogła wykluczyć zawodnika z gry w trakcie ważnych zawodów. Ochraniacze to także nieodzowny element treningu początkujących graczy, bowiem buduje ich komfort na boisku i chroni przed siniakami, stłuczeniami i obrzękami, które skutecznie mogą zniechęcić młodego adepta siatkówki.

Jak rozpoznać dobre nakolanniki siatkarskie?

Dobrych ochraniaczy należy przede wszystkim szukać u znanych i cenionych producentów. Firmy tworzące sprzęt sportowy dla profesjonalnych sportowców to gwarancja, że produkt został wykonany z odpowiednią starannością i z wykorzystaniem nowych technologii.

Do wytwarzania nakolanników siatkarskich najczęściej używa się poliestru z domieszką kauczuku, gumy NBR lub poliuretanu, czyli materiałów o wysokim poziomie ścieralności i mocno odpornych na użytkowanie. Tego typu materiały pozwalają również na stworzenie elastycznych ochraniaczy dopasowujących się do ruchów zawodnika. Przy zakupie nakolanników warto również zwrócić uwagę na to, czy materiał odprowadza ciepło i wilgoć, odpowiednio wentyluje i doprowadza powietrze do kolan.

W jaki sposób dobrać odpowiednie nakolanniki?

Podstawą w użytkowaniu nakolanników jest komfort zawodnika, który będzie je nosił. Nie mogą go uwierać, być zbyt obcisłe, zbyt krótkie lub zbytnio rozciągnięte. Nakolanniki powinny być dopasowane do wzrostu użytkownika i jego poprzednich kontuzji. Tylko prawidłowo dobrany rozmiar pozwala na swobodę podczas gry. Graczowi nie może nic doskwierać, nic nie może go uwierać lub uciskać.

Rozmiarów jest wiele – producenci starają się tworzyć nakolanniki tak, by materiał, z którego są wykonane, dopasowywał się do kształtu nogi i pracował razem z zawodnikiem. Kluczowym aspektem przy wyborze nakolannika jest pianka – to od niej zależy, jak skutecznie będą chronione nasze mięśnie, więzadła oraz kości przed potencjalnymi urazami.

Przeglądając oferty różnych marek i producentów (Asics, Adidas, Nike, Mizuno), warto sprawdzić, jaka jest jej gęstość w poszczególnych modelach. Nakolanniki to jeden z tych zakupów, który warto wykonać stacjonarnie. Komfort noszenia i wykonywania ćwiczeń można sprawdzić tylko przez przymierzenie sprzętu. Co więcej, pomocna może się okazać wiedza sprzedawcy, który będzie znał wszystkie parametry konkretnych modeli.

Uważaj na kolana!

W siatkówce nie raz istnieje potrzeba by odbić piłkę, która znajduje się bardzo nisko. Sztuką jest w…

Opublikowany przez Thinkfit Czwartek, 22 października 2020

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

13 + szesnaście =