Czy nordic walking pomaga w odchudzaniu?

Czy nordic walking pomaga w odchudzaniu?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Regularne chodzenie z kijkami to jedna z wielu aktywności fizycznych, która wspiera cały proces zrzucania zbędnych kilogramów. To jednak nie jedyny powód, dla którego warto uprawiać nordic walking.

Prawidłowa technika

Chodzenie ze specjalnymi kijkami to forma treningu zapoczątkowana już w latach 20. XX wieku w Finlandii. Prawidłowo wykonywany spacer wzmacnia mięśnie, poprawia krążenie, wspiera proces odchudzania oraz zwiększa wydolność organizmu. Nordic walking może odbywać się przez cały rok, dlatego jest uniwersalną aktywnością fizyczną.

Podczas uprawiania tego sportu do pracy angażowane są liczne partie mięśniowe, stąd duży wpływ nordic walkingu na zmagania z pozbyciem się zbędnych kilogramów. Do uzyskania oczekiwanych efektów spacerów należy wykonywać chód z kijkami w prawidłowy sposób oraz odpowiednio dobrać sprzęt.

Kijki powinny być dopasowane do wzrostu trenującego tak, aby miał pełną swobodę ruchu. Długość kijków oblicza się za pomocą specjalnego równania: wzrost użytkownika należy pomnożyć razy 0,68. Podczas wykonywania nordic walkingu należy ustawiać kijki pod kątem do tyłu, trzymać je na końcu i układać naprzemiennie do wykrocznej nogi w kroku.

Odpowiednia trasa treningu

Efektywność nordic walkingu zależy nie tylko od prawidłowej techniki chodu, ale także terenu, na którym realizowany jest spacer. W celu pozbycia się zbędnych kilogramów warto wybierać bardziej wymagające trasy, które w intensywny sposób zaangażują mięśnie do pracy.

Najlepsze wyniki można osiągnąć poprzez chodzenie po terenach zróżnicowanych wysokościowo, nierównych leśnych ścieżkach, plażach czy górach. Każdy spacer powinien trwać od 30 minut do 1,5 godziny. Nordic walking można realizować od 2 do 3 razy w tygodniu jako podstawową aktywność fizyczną lub jako formę uzupełnienia i urozmaicenia stałego planu treningowego.

Wpływ na proces odchudzania

Regularne spacerowanie z kijkami pomaga w zmniejszeniu wagi trenującego. Szacuje się, że godzina intensywnego marszu pozwala spalić około 400 kalorii. Taki sam czas tradycyjnego spaceru spala jedynie trochę ponad 200 kalorii. Nordic walking wspiera proces odchudzania, zamieniając obecną w organizmie tkankę tłuszczową na mięśnie. Podczas treningu pracują partie mięśniowe rąk, nóg oraz kręgosłupa, które zwiększają swoją objętość, dotleniają się i spalają nadmierną ilość tłuszczu.

Dzięki spacerom wysmukla się także sylwetka i zwiększa wydolność fizyczna organizmu. Z przeprowadzonych badań wynika, że efekty regularnego treningu są widoczne już po około miesiącu. Wraz ze zwiększającą się wydolnością fizyczną można dowolnie zwiększać obciążenie i długość spaceru. Na początku tkanka tłuszczowa powinna się zmniejszyć w okolicach brzucha, talii, a także ud.

Regularne treningi nordic walkingu powinny być także uzupełniane przez zbilansowaną dietę, zdrowy tryb życia i odpowiedni czas regeneracji organizmu.

Zdrowotne zalety uprawiania nordic walkingu

Oprócz przyspieszenia procesu spalania tkanki tłuszczowej, systematyczne chodzenie z kijkami pozytywnie wpływa także na inne funkcje organizmu. Dzięki treningom nordic walkingu poprawia się ogólna kondycja i sprawność fizyczna, zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji stawów w wyniku przetrenowania, a także wzmacnia się układ odpornościowy.

Spacerowanie z kijkami pobudza także enzymy trawienne i wspiera procesy metaboliczne zachodzące w organizmie trenującego. Intensywny chód z kijkami angażuje do pracy aż 90% mięśni całego ciała, dlatego jest efektywną formą aktywności fizycznej. Do pracy włączają się również mięśnie wspierające prawidłową postawę kręgosłupa, co może znacznie poprawić samopoczucie osób zmagających się z bólami pleców, dla których tradycyjne formy treningu siłowego, jogi lub cardio są niemożliwe do realizacji.

Nordic walking to także interesująca forma spędzania wolnego czasu, która nie przemęcza organizmu, a może pozytywnie wpłynąć na jego funkcjonowanie. Między innymi z tego powodu aktywność ta jest szczególnie popularna wśród seniorów.

Zalety Nordic Walking 🙂

Opublikowany przez Strefa Odchudzania – Dietetyka Czwartek, 7 września 2017

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*