Kiedy może być potrzebna fizjoterapia?

Kiedy może być potrzebna fizjoterapia?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Urazy, wypadki, kontuzje… przyczyn wizyty w gabinecie fizjoterapeuty może być wiele. Na czym jednak polega fizjoterapia oraz kiedy należy się na nią zdecydować? Dowiedz się, kiedy iść do fizjoterapeuty. 

Czym jest fizjoterapia?

Warto zacząć od wyjaśnienia, czym dokładnie jest fizjoterapia. Według definicji jest ona nauką medyczną, której zadaniem jest utrzymywanie, rozwijanie oraz przywracanie zdolności ruchowej człowieka. Celem fizjoterapii jest więc poprawa sprawności ruchowej i siły organizmu, złagodzenie bólu i przywrócenie sprawności fizycznej. Warto także mieć na uwadze, że fizjoterapia jest nieodłącznym elementem rehabilitacji. Ponadto fizjoterapię można podzielić na kilka podstawowych rodzajów. Zaliczamy do nich między innymi: kinezyterapię, klimatoterapię, balneoterapię, hydroterapię, terapię manualną oraz masaż leczniczy.

Kiedy potrzebna jest fizjoterapia?

Kiedy więc warto zdecydować się na fizjoterapię? Podstawowym powodem wizyty w gabinecie fizjoterapeuty jest ból i dyskomfort w konkretnej części ciała, w szczególności bóle kręgosłupa oraz bóle stawów. Do fizjoterapeuty bez wątpienia warto się zgłosić także po doznaniu urazu, z pozoru nawet niezbyt groźnego, którego skutki nie są odczuwane w sposób dokuczliwy. W gabinecie fizjoterapii pomoc znajdą także osoby ze schorzeniami neurologicznymi, na przykład pacjenci po udarach, osoby ze schorzeniami układu nerwowo-mięśniowo-szkieletowego oraz schorzeniami układu sercowo-naczyniowego i oddechowego. Pod opieką fizjoterapeuty powinny być także osoby intensywnie uprawiające sport. Warto mieć także na uwadze, że fizjoterapia może obejmować różne metody i techniki leczenia – każdy przypadek jest inny, dlatego też tak ważne jest, aby znaleźć doświadczonego specjalistę, który dobierze odpowiednie zabiegi.

Zabiegi fizjoterapeutyczne oferuje między innymi VITALNOVA medyczne centrum rehabilitacji.

Fizjoterapia a rehabilitacja

Fizjoterapia jest często mylona z rehabilitacją. Jest to nieprawidłowe, ponieważ fizjoterapia jest w rzeczywistości jedną z wielu części rehabilitacji.  Rehabilitacja oznacza bowiem całościowy proces przywracania osoby do zdrowia i sprawności oraz może obejmować rehabilitację medyczną, społeczną oraz zawodową. Fizjoterapia zajmuje się natomiast jedynie aspektem ruchu oraz sprawności fizycznej. Więcej o fizjoterapii i rehabilitacji dowiesz się na stronie http://puer-zawiercie.pl/

Zdjęcie główne: pexels.com/Ryutaro Tsukata

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*