Jaki rower do miasta, a jaki w teren? Podpowiadamy!

Jaki rower do miasta, a jaki w teren? Podpowiadamy!
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wybór odpowiedniego roweru do jazdy po mieście i po bardziej wymagających terenach nie należy do najłatwiejszych zadań. Pod uwagę warto wziąć kilka rodzajów rowerów i ich właściwości. Zobacz, jaki jednoślad wybrać.

Rowery trekkingowe

To idealne rozwiązanie dla osób, które potrzebują roweru zarówno do jazdy po mieście, jak i w teren. Rowery trekkingowe cieszą się popularnością wśród osób w każdym wieku. Ich konstrukcja pozwala na przybranie wygodnej pozycji, dzięki czemu spokojnie można pokonywać na nich nawet trudniejsze trasy. Ten rodzaj rowerów dobrze sprawdzi się i na drogach asfaltowych, i gruntowych czy szutrowych. Ich głównym przeznaczeniem są wyprawy, jednak równie dobrze sprawdzą się jako rowery miejskie. Są wyposażone w bagażnik, który pozwoli przewieźć niewielki ładunek oraz w błotniki, dzięki którym można jeździć nawet wtedy, kiedy jest mokro.

Rowery miejskie

Jak sama nazwa wskazuje, są przeznaczone do jazdy po mieście. Najlepiej posłużą osobom, które potrzebują pojazdu do codziennych dojazdów. Dobrze sprawdzą się także podczas niedługich wycieczek rekreacyjnych. Rowery miejskie często sprzedawane są z zamontowanym już koszykiem, który z pewnością przyda się w mieście, na przykład w przypadku zakupów. Poza tym, wyposażone są najczęściej w dzwonek, który może okazać się niezbędny na ścieżkach rowerowych.

Dzięki dużym i wąskim kołom rower miejski łatwiej się toczy. Dodatkowo, ma dużą łatwość stawania i ruszania, co jest bardzo istotne przy jeździe po mieście. Ten rodzaj roweru to doskonały wybór dla każdego, kto ceni atrakcyjny wygląd pojazdu.

Rowery crossowe

To kolejne rozwiązanie idealne dla osób, które chcą jednym rowerem poruszać się i po mieście, i w terenie. Rowery crossowe charakteryzują się przystosowaniem do jazdy w różnych warunkach. Są też mało podatne na awarie. Minusem tego modelu jest jednak dość mała ilość osprzętu. Jeżeli jednak nie przykładasz do tego dużej uwagi, to rower idealny dla Ciebie. Mają za to szerokie koła i dużą ilość biegów.

Rowery MTB

To nic innego jak rowery górskie (od angielskiego „Mountain Terran Bike”). Są przeznaczone głównie do jazdy po trudniejszych terenach. Mają długą ramę i są niskie, więc poruszanie się na nich nie każdemu może przypaść do gustu. Mają bardzo dobre hamulce, ale posiadają też szerokie ogumienie, co może nie być korzystne przy jeździe po asfalcie. Ich bardzo dużą zaletą jest dobra amortyzacja, która pozwoli na swobodne poruszanie się po nawet najcięższych trasach.

Rowery elektryczne

To jedno z najbardziej uniwersalnych rozwiązań. Dostępne na rynku rodzaje rowerów elektrycznych są dostosowane do potrzeb każdego – zarówno osób, które chcą jeździć po mieście, jak i wybrać się w teren. Producenci oferują rowery elektryczne: miejskie, MTB, crossowe oraz trekkingowe.

Ten model pozwala odciążyć rowerzystę od pedałowania, co jest szczególnie przydatne w przypadku wymagającego terenu albo kiedy chcemy poruszać się szybciej. Osiągana przez rower prędkość może być kontrolowana i regulowana.

Wybierając rower do jazdy po mieście i w teren, należy skupić się przede wszystkim na tym, w jaki sposób traktujemy jazdę na jednośladzie. Jeśli będziesz jeździć tylko po mieście, najlepszym wyborem będzie rower miejski. Jeżeli jednak, oprócz krótkich tras po ścieżkach rowerowych, planujesz wyjazdy w dalsze trasy, wybierz rower crossowy albo trekkingowy. A jeśli rower jest Ci potrzebny do tego, żeby jeździć w dalsze i cięższe trasy, idealny dla Ciebie będzie rower MTB.

Zdjęcie główne: Philipp M/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*