Rezygnacja z obecności w codziennej diecie produktów pochodzenia zwierzęcego to świadomy wybór wielu osób. Jak dieta wegańska przekłada się na efektywność treningu sportowego?
Wciąż jeszcze można spotkać się z przekonaniem, że dieta wegetariańska czy wegańska to nie najlepszy pomysł, gdyż wyeliminowanie z codziennego jadłospisu mięsa i innych produktów pochodzenia zwierzęcego, to sposób na nabawienie się anemii i zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia niedoboru kluczowych składników odżywczych. Coraz większa świadomość żywieniowa w społeczeństwie, sprawia jednak, że decyzja o zmianie diety jest dokładnie przemyślana. Przechodzenie na wegetarianizm tylko po to, aby w kółko jeść ser żółty z ogórkiem i pomidorem, nie ma sensu.
Podobnie jak w diecie wegańskiej, z celem mija się odżywianie wyłącznie samymi jabłkami – jest to szybki sposób na rozwój schorzeń trzustki. Prawidłowo skomponowana dieta (niezależnie od tego, czy będzie tradycyjna, wegańska, czy wegetariańska), powinna być urozmaicona. Oznacza to, że w posiłkach muszą znaleźć się produkty pokrywające dzienne zapotrzebowanie kaloryczne człowieka i dostarczające wartościowych substancji odżywczych, z których organizm będzie czerpał surowce do prawidłowego działania.
Osoby rezygnujące z jedzenia mięsa przechodzą na dietę wegetariańską. Weganie idą o krok dalej. Nie tylko decydują się na całkowite wyeliminowanie z codziennej diety mięsa, lecz również rezygnują ze wszelkich produktów odzwierzęcych. Weganin nie napije się zatem mleka ani nie sięgnie po sery. Zakazane są także ryby, jajka czy owoce morza. Widząc ilość wykluczonych produktów, można pokusić się o pytanie, co tak właściwie można jeść, będąc na diecie wegańskiej? Lista dozwolonych produktów wciąż jest dosyć długa, a znajdują się na niej między innymi:
• świeże warzywa i owoce (najlepiej sezonowe – mają najwięcej witamin, a przy tym są najtańsze),
• produkty zbożowe,
• rośliny strączkowe,
• orzechy,
• nasiona.
Przechodząc na dietę wegańską, warto zrobić sobie podstawowe badania krwi, aby sprawdzić, czy nie występuje w organizmie deficyt kluczowych składników odżywczych. Weganie powinni ponadto zadbać o dostarczanie organizmowi białka. Dotyczy to szczególnie osób uprawiających wzmożoną aktywność fizyczną. Białko jest podstawowym elementem budulcowym mięśni.
Planując radykalną zmianę diety i nie mając zielonego pojęcia o podstawach żywieniowych, lepiej jest nie eksperymentować na własną rękę, tylko skorzystać z porady doświadczonego dietetyka. Wizyta u specjalisty to nie majątek, a można skonsultować swój codzienny jadłospis lub stworzyć zupełnie nowy plan żywienia uwzględniający kompleksowe zapotrzebowanie organizmu na kluczowe składniki odżywcze.
Sportowcy przechodzący na weganizm (a takich osób można spotkać coraz więcej, również wśród sportowców trenujących dyscypliny, w których liczy się wytrzymałość – np. biegi na długich dystansach – najbardziej spektakularne sukcesy w tej dziedzinie odnosił Scott Jurek) powinni zadbać o to, aby w codziennej diecie nie zabrakło białka. Skąd je czerpać, skoro rezygnuje się z mięsa? Dla osób przechodzących na dietę wegetariańską czy wegańską doskonałym źródłem białka będą rośliny strączkowe. Cenne dla organizmu sportowca białko, można także znaleźć w wielu produktach zbożowych. Warto poznać nieco teorii dotyczącej żywienia, aby móc układać swój jadłospis w sposób nieco bardziej efektywny. Nie chodzi tylko o utrzymanie dobrej formy sportowej, ale przede wszystkim o zachowanie dobrego stanu zdrowia.
W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na to, że dieta wegańska jest stosunkowo lekka. Porcja warzyw z kaszą o wiele mniej obciąża układ trawienny niż soczysta golonka czy karkówka serwowana prosto z grilla. Ponadto jest bogata w witaminy i składniki mineralne wspomagające regenerację organizmu po intensywnym treningu fizycznym. Pomaga utrzymać prawidłową masę ciała i odsunąć widmo nawet lekkiej nadwagi. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, przechodząc na dietę wegańską, to takie komponowanie codziennego jadłospisu, aby uwzględniał on zapotrzebowanie organizmu na wszystkie składniki odżywcze.
Zdjęcie wyróżniające: Pixabay