Czy suplementy witaminowe, minerały i enzymy przyczyniają się do poprawy wyników sportowych?

Czy suplementy witaminowe, minerały i enzymy przyczyniają się do poprawy wyników sportowych?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zbilansowana dieta, regularny trening i odpowiednia dawka wypoczynku to podstawa satysfakcjonującej formy. Wiele osób decyduje się również na stosowanie suplementów diety, jednak warto wiedzieć, czy mają one realny wpływ na poprawę kondycji fizycznej.

Rynek suplementów diety oferuje wiele odżywek, tabletek witaminowych i substancji, które mają za zadanie wspieranie organizmu w czasie treningu oraz pomoc w regeneracji po wysiłku fizycznym. Nawet najlepiej skonstruowana dieta może nie być w stanie dostarczyć ciału odpowiedniej ilości kalorii, energii, białka czy protein. Intensywny i systematyczny trening kreuje większe zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze, dlatego suplementacja jest idealnym uzupełnieniem prawidłowej diety. Czy suplementy witaminowe, dostarczane minerały i enzymy, które można znaleźć w odżywkach, są w stanie także pozytywnie wpłynąć na wyniki sportowe?

Suplementowanie witamin

Wzmożona aktywność fizyczna wpływa na procesy metaboliczne i trawienne. Oznacza to, że z organizmu sportowca szybciej wypłukują się potrzebne do prawidłowego funkcjonowania witaminy i składniki odżywcze. Jedną z takich witamin jest witamina D, która odpowiada za prawidłową budowę tkanki kostnej i mięśniowej. Wapń, fosforan, cholekalcyferol oraz magnez, które dostarcza do krwi witamina D, odpowiadają za poziom testosteronu w organizmie, a także poprawiają wydolność.

Badanie przeprowadzone w Centralnym Ośrodku Medycyny Sportowej wykazało, że aż ¾ sportowców cierpi na niedobór witaminy D. Prawidłowy jej poziom we krwi wpływa na wchłanialność wapnia, mineralizację kości, poprawę działania układu nerwowego oraz szybszą regenerację mięśni. Specjaliści dodają, że witamina D nie tylko chroni przed potencjalnymi urazami kości, ale także zmniejsza ryzyko występowania skurczy mięśni oraz realnie wpływa na wydolność organizmu podczas treningu czy zawodów. Utrzymanie odpowiedniego poziomu witaminy D za pomocą suplementów może przynieść korzyści w osiąganiu lepszych wyników sportowych.

Suplementowanie minerałów

Równie istotnym elementem prawidłowej suplementacji jest stałe zażywanie minerałów. Do odpowiedniego funkcjonowania każdego organizmu potrzebna jest równa ilość witamin, minerałów i enzymów. Wszystkie 3 składniki są ze sobą ściśle powiązane i oddziałują na właściwe funkcjonowanie organizmu człowieka. Mikroelementy odpowiadają za utrzymanie odporności, prawidłowy rozwój organizmu oraz wzrost tkanki mięśniowej. Większość z minerałów nie jest wytwarzana naturalnie, dlatego należy je dostarczać wraz z dietą lub za pomocą suplementów.

Składniki mineralne wpływają również na poprawną pracę mięśnia sercowego, transport glukozy oraz komunikację między nerwami i mięśniami. Intensywny trening sprawia, że wraz z potem zawodnik traci także sole mineralne, sód, potas, wapń i magnez. Regularne dostarczanie wszystkich tych składników sprawia, że organizm nie tylko prawidłowo funkcjonuje, ale jest także gotowy na zwiększenie obciążeń siłowych i poprawę wyników sportowych.

Zapewne zawsze pamiętasz o „obowiązkowej” porcji odżywki, ale czy pamiętasz o minerałach? A tymczasem, ciężko trenujący…

Opublikowany przez F+B Sport Niedziela, 30 grudnia 2018

Suplementowanie enzymów

Enzymy w głównej mierze odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego oraz procesy metaboliczne zachodzące w organizmie człowieka. Każdy z enzymów odpowiada za inne funkcje organizmu i procesów trawiennych, dlatego przy wyborze odżywki zawierającej enzymy warto zwrócić uwagę na skład oraz sposób działania.

Najlepszym wyborem są suplementy, które zawierają wszystkie rodzaje enzymów, tak by wyrównać ich poziom we wszystkich częściach układu pokarmowego. W procesie metabolicznym enzymy są odpowiedzialne za rozbijanie białka, tłuszczy oraz węglowodanów, tak aby układ trawienny mógł swobodnie podjąć pracę. Nieprawidłowy poziom enzymów spowoduje nie tylko problemy żołądkowe, ale także osłabi organizm oraz znacznie obniży wydolność mięśni, co może mieć realny wpływ na wyniki sportowe.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*