Czy sporty indywidualne są łatwiejsze do obstawiania?

Czy sporty indywidualne są łatwiejsze do obstawiania?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Na pozór dyscypliny indywidualne wydają się dość przewidywalne – w końcu największe znaczenie mają w tym przypadku umiejętności jednego zawodnika, a nie współpraca całego zespołu. Prawidłowe wytypowanie wyniku meczu tenisowego, wyścigu F1 czy walki bokserskiej nie jest jednak takie proste, zwłaszcza przy ogromnym natężeniu wydarzeń. Mimo to zakłady dwutorowe wciąż dają większą szansę na wygraną, aniżeli te, w których możliwe są trzy rozstrzygnięcia.

Zrewidowany przez koronawirusa kalendarz imprez sportowych bez wątpienia sprzyja niespodziankom. Niezwykle trudno jest bowiem utrzymać najwyższą formę przez cały sezon, zwłaszcza gdy nie ma czasu na optymalną regenerację oraz regularne treningi. Sensacyjne wyniki coraz częściej zdarzają się już nie tylko w dyscyplinach zespołowych, ale także indywidualnych, choć najwięksi czempioni z reguły nie zawodzą. Pod koniec ubiegłego roku Lewis Hamilton został po raz ósmy w karierze mistrzem świata Formuły 1, Anthony Joshua bez trudu obronił pasy fedaracji WBO, IBF, WBA oraz IBO w wadze ciężkiej, a Novak Djoković zdobył niedawno swój dziewiąty tytuł w Australian Open. Znacznie więcej niespodzianek pada natomiast w rozgrywkach z udziałem kobiet, czego najlepszym dowodem jest jesienny turniej French Open 2020, gdzie triumfowała nieznana wówczas szerszej publiczności 19-letnia Iga Świątek. Wahania formy, zwłaszcza u młodych zawodniczek, są jednak na porządku dziennym.

 

 

Nie będziemy się rozpisywać. Droga Iga Świątek, dzięki Tobie to były fantastyczne dni! 🤩 #JazdaIga

Gratulacje i podziękowania za #RolandGarros. Merci #teamSwiatek!

Opublikowany przez STS Sobota, 10 października 2020

 

 

Obstawiając sporty indywidualne warto więc wziąć pod uwagę nie tylko specyfikę danej dyscypliny, ale również czynniki trudno weryfikowalne, takie jak słabsza forma faworyta czy zmęczenie fizyczne, a w przypadku sportów motorowych – dodatkowo warunki atmosferyczne oraz ewentualne sytuacje losowe (np. awaria ogumienia albo kolizja na torze). W takich okolicznościach przewaga umiejętności zostaje znacząco zniwelowana, zaś końcowy rezultat bywa mocno zaskakujący. Tak zdarzyło się chociażby podczas Grand Prix Monzy 2020, kiedy to po raz pierwszy w karierze zwyciężył Pierre Gasly z Alpha Tauri. „O mój Boże, tak!” – krzyczał z niedowierzaniem francuski kierowca, który wykorzystał restart wyścigu i karę nałożoną na Lewisa Hamiltona.

Innym przykładem sportu, w którym karty często rozdaje kapryśna aura, są niezwykle popularne nad Wisłą skoki narciarskie. Wprawdzie wprowadzone w 2009 roku przepisy umożliwiają sędziom przyznanie rekompensaty punktowej za wiatr, tym niemniej rywalizacja nadal nie zawsze odbywa się na równych warunkach. Wiedzą coś o tym czołowi kadrowicze Michala Doležala, którzy w Mistrzostwach Polski 2021 sensacyjnie przegrali z młodym i niezbyt doświadczonym Tomaszem Pilchem oraz… potężnymi podmuchami wiatru.

 

 

W przypadku tenisa ziemnego, który jest najchętniej obstawianym w naszym kraju sportem indywidualnym, wiele nieoczekiwanych rozstrzygnięć zdarza się już na etapie kwalifikacji do wielkich turniejów, a potem także w drabince głównej. Przykładów nie trzeba zresztą daleko szukać – w kobiecym finale AO 2021 znalazła się Jennifer Brady, chociaż przed rozpoczęciem Wielkiego Szlema największy polski bukmacher – STS – nie dawał Amerykance większych szans na dojście do decydującej potyczki.

Typowanie wyników sportów indywidualnych to sztuka wymagająca wcześniejszej analizy, aczkolwiek wciąż daje większe prawdopodobieństwo wygranej niż obstawianie spotkań, które mogą zakończyć się remisem i dogrywką, a nawet rzutami karnymi. Potwierdza to zresztą czysta matematyka – tam, gdzie konieczne jest wyłonienie zwycięzcy, szanse na wygraną wynoszą 50%, zaś w przypadku wydarzeń trzytorowych (1X2), już tylko 33,33%.

Osoby, które zastanawiają się, jak obstawiać mecze z udziałem ulubionych sportowców, powinny zatem śledzić na bieżąco ich losy i wyciągać wnioski w oparciu o różnorodne dane – także pozaliczbowe. Nowi gracze mogą natomiast liczyć przy rejestracji na najlepszy bonus bukmacherski od firmy STS, dzięki któremu wartość potencjalnej wygranej może okazać się wyższa.

 

 

Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS S.A. (dawniej Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.

Zdjęcie wyróżniające: Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*