Ćwiczenia zapobiegające kontuzjom i urazom

Ćwiczenia zapobiegające kontuzjom i urazom
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Kontuzje i urazy to dla wielu miłośników aktywności fizycznej smutna codzienność. Czy jednak faktycznie tak musi być? Dowiedz się, jak ich unikać!

Urazy i kontuzje – jak się im nie dać?

Znane powiedzenie głosi, że sport to zdrowie. Wiele osób, które na co dzień wykazują się dużą aktywnością fizyczną, nie do końca się z tym zgodzi. Regularne treningi to lepsza kondycja, większa wydolność organizmu, więcej energii do działania, a także doskonała profilaktyka zdrowotna, przynajmniej jeżeli chodzi o choroby cywilizacyjne. Jednak częsty wysiłek fizyczny, zwłaszcza ten o dużej intensywności, znacząco podnosi ryzyko występowania dotkliwych urazów i bolesnych kontuzji, których leczenie może zająć wiele tygodni. Chcąc zminimalizować to zagrożenie, warto przede wszystkim postawić na kompleksową rozgrzewkę przed każdym treningiem.

Czy to jedyna szansa na ograniczenie urazów? Jest jeszcze jeden sposób na to, aby wzmocnić organizm na tyle, aby przypadkowe kontuzje występowały znacznie rzadziej – kluczem do sukcesu będą regularne treningi profilaktyczne przekładające się na wzmocnienie mięśni i stawów.

Profilaktyczny trening wzmacniający – co będzie Ci potrzebne?

Dobra wiadomość jest taka, że włączenie dodatkowych ćwiczeń do planu treningowego nie pozbawi Cię ostatnich oszczędności. Jeżeli jesteś osobą na co dzień aktywną, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że większość akcesoriów niezbędnych przy treningu wzmacniającym będziesz mieć u siebie w domu. Nawet jeżeli czegoś zabraknie, to możesz konkretną rzecz spróbować zastąpić tym, co akurat masz pod ręką. O czym warto pomyśleć? Z pewnością przyda się mata do ćwiczeń, poduszka sensomotoryczna, roller, gumowe taśmy treningowe i klin.

Jakie ćwiczenia wykonywać, aby wzmocnić stawy i mięśnie?

Katalog ćwiczeń, które możesz wykonywać w celu wzmocnienia mięśni i stawów, jest dosyć szeroki. Dzięki nim zmniejszysz ryzyko wystąpienia kontuzji. Ćwiczenia możesz wykonywać we własnym domu. Zajmą Ci zaledwie kilkanaście minut – przyznaj, że jesteś w stanie tyle wygospodarować, nawet przy bardzo napiętym grafiku. Poniżej prezentujemy kilka ćwiczeń – są one odpowiednie zarówno dla osób początkujących, jak i dla nieco bardziej zaawansowanych sportowców.

Ćwiczenia z beretem

Nie chodzi o popularne niegdyś nakrycie głowy, które w dzisiejszych czasach jest obiektem wielu żartów. Beret to inaczej poduszka sensoryczna; sprzęt, który często wykorzystywany jest podczas rehabilitacji. Ćwicząc z beretem, poprawisz równowagę. Może na pierwszy rzut oka to ćwiczenie wydaje się banalne, ale nie go skreślaj. Spróbuj, a przekonasz się, że utrzymanie równowagi na poduszce sensorycznej wcale nie jest takie proste. Zwłaszcza jeśli staniesz na jednej nodze i zaczniesz wymachiwać rękami.

Taśmy do ćwiczeń

Gumowe taśmy wyglądają bardzo niepozornie, przeważnie zupełnie nie rzucają się w oczy pośród innego sprzętu treningowego, dlatego przechodzimy obok nich obojętnie. Jednak warto po nie sięgnąć, przynajmniej od czasu do czasu. Ćwiczenia z użyciem gumowych taśm treningowych to świetny sposób na wzmocnienie mięśni zarówno rąk, jak i nóg. Wariantów ćwiczeń jest tak dużo, że z pewnością nie znudzą się nawet po kilku miesiącach.

Cześć ! 😁

W dobie tych niewątpliwie ciężkich dla nas wszystkich czasów, proponujemy wyposażyć domostwa w taśmy TRX. 💪

Dlaczego może być to przydatne ? 🤔

Ano dlatego, że budowanie formy można zacząć już w warunkach domowych z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała, znajdując tym samym alternatywę dla treningu siłowego odbywanego w siłowni.

Poza tym, wcześniej wspomniane taśmy niosą ze sobą kilka korzyści:

✅ nie obciążą nadmiernie domowego budżetu

✅ nie wymagają dużej przestrzeni

✅ są łatwe w montażu

Dziś zaprezentujemy 3 ćwiczenia, które mogą wzmocnić Wasz gorset mięśniowy. 👌

1) uginanie i prostowanie przedramion w podporze przodem tzw „pompka” – świetne ćwiczenie rozwijające głównie mięśnie klatki piersiowej i ramion. Jest to jedno z podstawowych ćwiczeń podczas treningu. 👌

2) przyciąganie kolan do brzucha – przyjmujemy pozycję jak do pompki i przyciągamy oba kolana do brzucha. Stopy trzymamy kilka centymetrów od siebie. Ćwiczenie rozwija przede wszystkim mięśnie brzucha, ale i ramion oraz klatki piersiowej. 👌

3) pompka z przyciąganiem kolan do brzucha – połączenie obu poprzednich ćwiczeń daje świetne efekty i stanowi uzupełnienie treningu z taśmami TRX. Ćwiczenie to, choć na zaawansowanym poziomie, daje świetne efekty na mięśnie klatki piersiowej, ramion oraz brzucha. 👌

Różnorodność ćwiczeń podczas treningu to świetne rozwiązanie dla Naszego ciała. Dając inny bodziec, pozwalamy mięśniom rosnąć, odżywiać się, a co za tym idzie zwiększać ich siłę oraz wytrzymałość.

A Ty? Próbowałeś już swoich sił z taśmami TRX ? Spróbuj ! 👍

#kreatorzyruchu #samonieprzyjdzie #trxworkouts #novembervibes #anotherdayintheoffice #trainingwithtrx #gymworld

Opublikowany przez Kreatorzy_Ruchu Poniedziałek, 9 listopada 2020

Rozciąganie – istotny element treningowy

Jeżeli zależy Ci na tym, aby zminimalizować ryzyko urazu treningowego, sięgnij po korzyści wynikające z regularnego rozciągania. Katalog ćwiczeń rozciągających jest szeroki. Możesz wykorzystać do nich ścianę lub specjalny klin, dzięki któremu ćwiczenia będą jeszcze efektywniejsze.

Roller – niezastąpiony przy rozluźnianiu mięśni

Czas teraz na prawdziwą wisienkę na torcie; roller możesz wykorzystać nie tylko podczas sesji treningowej mającej na celu profilaktykę przed urazami. To niewielkie, aczkolwiek przydatne urządzenie, które sprawdzi się podczas rozluźniania po każdej aktywności fizycznej. Roller pomoże pozbyć się napięcia mięśniowego. Możesz rolować mięśnie nóg, ramion czy pośladków!

Jak wiadomo, masaż jest niezbedną częścią przygotowania sportowego dla osób trenujących wyczynowo jak i również osobom,…

Opublikowany przez Piotra Szczytkę – Trener Personalnego Środa, 15 listopada 2017

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*