Wywodzące się z języka arabskiego słowo „kalib” odnosi się do kształtu lub wzoru, tym samym wskazuje na typ broni, z jaką mamy do czynienia. Czy w rzeczywistości jest jedną z najważniejszych cech broni?
Zgodnie z przepisami obowiązującej ustawy rozmiar kalibru broni jest jednostką określającą parametr broni. Na jego podstawie wyróżnia się broń strzelecką i artyleryjską. Jednostka kalibru służy także do określania typu amunicji. W praktyce wymiar kalibru odnosi się do najmniejszej średnicy przewodu lufy broni, dlatego typ samej lufy jest kluczowy do prawidłowego określenia wymiaru kalibru. Sam wymiar posiadanego kalibru oblicza się na dwa sposoby.
Pierwszy z nich opiera się na wartości wewnętrznej średnicy lufy. Wymiar ten podawany jest najczęściej w calach lub milimetrach. Rozmiar kalibru można także określać za pomocą wagi i wymiaru łuski. W tym przypadku oblicza się liczbę kul, które można wykonać z jednego funta ołowiu oraz sprawdza się długość łuski. Im wyższa liczba wyprodukowanych kul, tym mniejsza będzie średnica lufy broni.
Według specjalistów zajmujących się bronią oraz amunicją parametry kalibru są w stanie dostarczyć właścicielowi najważniejszych informacji dotyczących typu lufy broni oraz jej średnicy. Eksperci podkreślają, że kaliber nie świadczy o energii pocisku ani o prędkości, z jaką się porusza. Co ciekawe, rozmiar kalibru ma za to wpływ na moc obalającą, szczególnie w przypadku broni strzeleckiej.
Kaliber może także wskazywać na możliwości pocisków artyleryjskich, między innymi na ich wybuchowość lub charakterystykę związaną z podpociskami. W związku z tym specjaliści zgodnie zaznaczają, że choć powszechnie w kontekście kalibru broni myśli się o wielu informacjach, to w rzeczywistości rozmiar ten jest zdecydowanie mniej istotny. Warto także podkreślić, że amunicja nie posiada kalibru i w języku potocznym określenie „kaliber” odnosi się do rodzaju amunicji przeznaczonej do broni o danym kalibrze.
Wymiary kalibru odnoszą się do wewnętrznej średnicy lufy. Z tego powodu można spotkać się z różnymi oznaczeniami rozmiarów broni oraz kalibru. Przykładowo broń oznaczona liczbą 12 posiada kaliber 18,44 milimetra. Liczba ta nawiązuje do liczby kul, które w tym wymiarze przygotowano z jednego funta ołowiu, natomiast sam wymiar kalibru kryje się pod liczbą 18,44. Co więcej, broń o tym samym wymiarze kalibru może posiadać różne wymiary. Zasada ta związana jest z typem amunicji, w jaką wyposażony jest pistolet. Poznając informacje dotyczące kalibru broni, warto także pamiętać, że w przeciwieństwie do podstawowych zasad matematyki liczby rosnące są w rzeczywistości oznaczeniem mniejszego kalibru. W ten sposób 16 jest mniejsza od 12, gdyż z jednego funta ołowiu odlano większą liczbę poszczególnych pocisków.
Zdj. główne: Remy Gieling/unsplash.com