Zwycięstwo nad drużyną przeciwną można osiągnąć przede wszystkim dzięki doskonale opracowanej taktyce. Zaplanowanie optymalnej obrony w meczu piłki ręcznej będzie jednak nie lada wyzwaniem!
Sporty drużynowe cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Obok piłki nożnej czy siatkówki, to właśnie piłka ręczna generuje duże zainteresowanie kibiców. Sport ten ma wielu pasjonatów także i w naszym kraju. Zadanie drużyny, która składa się siedmiu zawodników, wydaje się proste: aby wygrać, trzeba zdobyć jak największą liczbę bramek. Jak pokazuje praktyka, cel ten wcale nie jest prosty do osiągnięcia. Sukces można odnieść, wdrażając w życie odpowiednio zaplanowaną taktykę ataku i obrony.
Punkty w meczu piłki ręcznej uzyskuje się w wyniku celnego umieszczenia piłki w bramce przeciwnika. Do wygrania rozgrywki może jednak nie wystarczyć nawet duża ilość punktów. Przeciwnik może bowiem zdobyć ich więcej. Jak mu w tym przeszkodzić? Trzeba postawić na skuteczne akcje defensywne. Gdy przeciwnik jest w posiadaniu piłki, trzeba dołożyć wszelkich starań, aby przejąć piłkę i nie dopuścić do tego, by zdobył punkt.
Skuteczne przejęcie piłki pozwoli na skonstruowanie udanego ataku. Można wyróżnić kilka systemów obrony, które wykorzystywane są w rozgrywkach szczypiornistów. Każdy z zawodników może mieć przypisanego „do siebie” zawodnika z drużyny przeciwnej. W tym przypadku uwaga skierowana jest na jedną osobę. System ten stosuje się, aby zaskoczyć przeciwnika i pokrzyżować mu plany zagrywki ofensywnej. Pod tak silną presją, łatwiej jest wymusić błędy na przeciwniku. Niestety, są też minusy, wśród których wymienić trzeba konieczność aktywności zawodnika na dużym obszarze oraz duży nakład siły.
Inna metoda skutecznej defensywy, to obrona wyznaczonych stref. Stosuje się ją najczęściej. Polega na tym, że każdy z zawodników odpowiada za obronę określonej strefy gry. Główne zadanie to przerwanie ataku każdego przeciwnika, który znajdzie się w konkretnym obszarze boiska. Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku kompleksowa współpraca całej drużyny. W celu wypracowania najefektywniejszej obrony, można zastosować jeden ze schematów ustawień zawodników na boisku: 6:0, 5:1, 4:2, 3:3, 1:5, 3:2:1, 3:1:2.
Każdy z wymienionych wyżej schematów ma swoje słabe, ale i mocne strony. Ustawienie powinno być jednak modyfikowane w zależności od przebiegu rozgrywki – jest to zadanie trenera.
Możliwa jest także obrona mieszana. Jest to połączenie elementów obrony „każdy swego” z obroną strefową. Wówczas uwaga zawodników kierowana jest na określony obszar oraz na wyjątkowo mocnych przedstawicieli drużyny przeciwnej.
Sukces w sportach drużynowych zależy przede wszystkim od stopnia zgrania ze sobą wszystkich zawodników. Owszem, zdarzają się sytuacje, w których drużyna wygrywa mecze tylko dzięki talentowi jednostki, lecz są to zdarzenia dosyć sporadyczne. Kluczem do zwycięstwa i wypracowania odpowiedniego poziomu gry prezentowanego na boisku, jest regularny i intensywny trening prowadzony pod czujnym okiem doświadczonej kadry trenerskiej. Trening taktyki defensywnej powinien być tak samo istotny jak nauka skutecznego ataku na bramkę przeciwnika.
Gra defensywna nie może być bierna. Trzeba aktywnie odpowiadać na ataki przeprowadzane przez zespół przeciwników. Istotny jest odpowiedni poziom wyszkolenia zawodników. Duży nacisk należy położyć na sprawną komunikację w drużynie pomiędzy poszczególnymi zawodnikami, tak by mogli w sposób automatyczny działać jako jeden organizm. Skuteczna obrona będzie szansą na przeprowadzenie sprawnej akcji i zdobycie punktu, który może dać przewagę pozwalającą na wygranie całego meczu.
temat: Elementy obrony w piłce ręcznej halowej – blokada ręki rzucającego. Kursokonferencja czerwiec 2017 Grodków. Prowadzący Rafał Kuptel. Ćwiczący – kadra województwa opolskiego
Opublikowany przez Opolski Związek Piłki Ręcznej Sobota, 24 czerwca 2017
Foto wyróżniające: Marino Bobetic / unsplash.com