Skuteczny serwis w tenisie ziemnym – jak opanować ten element gry?

Skuteczny serwis w tenisie ziemnym – jak opanować ten element gry?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Serwis jest dla tenisisty tym, czym dla kierowcy samochodu odpalenie silnika. Jeśli więc chcesz nauczyć się dobrze serwować, warto abyś poznał podstawowe zasady.

Nauki pierwszego uderzenia piłki nie wolno pomijać. To od niego będzie zależała gra – zły serwis to duża szansa na przegrany mecz. Prawidłowo wykonany może natomiast przybliżyć do zwycięstwa, to on bowiem narzuca rytm rozgrywce. Można go porównać do pierwszych posunięć w szachach, to walka o dominacje na korcie. Powinieneś skoncentrować swoje wysiłki na tym, by jak najbardziej poprawić siłę i precyzję uderzenia.

Jako że zagrywka jest najtrudniejszym elementem gry, należy ją podzielić na kilka etapów.

Rzut piłeczką

Tego również nie należy pomijać. Co prawda każdy uczestnik ma dwa możliwe podejścia do tego etapu, więc aż tak stresować się nie musisz. Podczas ćwiczeń powinieneś jednak zaczynać właśnie od rzutu. Ustaw stopy za linią końcową kortu, pomiędzy znakiem środkowym a boczną linią singlową. Wtedy postaraj się wykonywać rzuty w sposób, jakbyś symulował rzeczywiste wybicie. Piłkę staraj się wycelować w bok serwisowy.

W przypadku meczu, przed wykonaniem serwisu upewnij się, że rywal jest gotowy do odbioru. Gramy fair play! Od momentu podrzucenia piłki do pierwszego odbicia żaden z zawodników nie może przekroczyć linii. Na wykonanie podania gracze mają po dwadzieścia sekund.

Chwyt i uderzenie

W tenisie ziemnym wykorzystuje się dwa typy chwytów: uniwersalny i bekhendowy. Na początek uniwersalny będzie dla Ciebie właściwszy. Spróbuj odnaleźć tak zwany chwyt kontynentalny. To złapanie rakietki w sposób zbliżony do młotka, kiedy zamierzasz wbijać gwoździe. Następnie podnieś ją do pozycji świecy, tak aby struny znalazły się na wysokości głowy. Inną opcją jest pozycja rzutu oszczepem.

Kiedy przyjmiesz już odpowiednią pozycję, możesz w końcu podrzucić piłkę. Pamiętaj próbować uderzyć piłkę w jak najwyższym punkcie rakietki. Zamach to kluczowy moment. Zaczynaj go z rakietką za plecami, a w chwili podrzucenia piłki przesuń ją nad głową w kierunku lecącej piłeczki.

W przypadku bezpośredniego wybicia istotna jest pronacja, czyli skręt przedramienia z wewnątrz do zewnątrz. W trakcie treningu zatrzymuj ruch rakiety zaraz po uderzeniu. Upewnij się, że Twoja zagrywka jest prawidłowa. Następnie, gdy już ten etap będziesz miał za sobą, przeciągnij rakietkę do biodra po lewej stronie. Dzięki takiemu treningowi nauczysz się władać torem lotu piłki.

Trening możesz podzielić sobie na poszczególne etapy:
– rzut piłki,
– bezpośrednie uderzenie,
– wykończenie,
– pełen serwis.

Najczęstsze błędy przy tenisowym podaniu

Ważne jest, abyś unikał typowych błędów, które mogą zepsuć serwis.

•  Dbaj o wyprostowanie lewej ręki podczas rzutu.

•  Piłkę trzymaj trzema palcami, a nie całą dłonią.

•  Szukaj chwytu kontynentalnego. Odpowiedni chwyt i dobrze wykonana pronacja dają gwarancję dobrego serwisu. W przeciwnym wypadku możemy ryzykować, że uderzymy ramieniem rakietki.

•  Pozycja ciała powinna się zmienić w trakcie serwisu. Na początku powinieneś stać lewą stroną do siatki, po zagrywce natomiast skierowany powinien być doń prawy bark.

•  Najważniejsze są technika oraz precyzja. Nie uderzaj z całej siły, jeśli nie wiesz, jak zapanować nad rakietką i lotem piłki.

Serwis w tenisie to najtrudniejszy element nie bez przyczyny. Wymaga największego przygotowania, narzuca tempo rozgrywki, a zarazem wymusza dużą intensywność pracy mięśni. Zagrywka – bardziej niż jakikolwiek inny element tenisa ziemnego – może prowadzić do kontuzji. Przed treningiem właściwym nie pomijaj zatem rozgrzewki. Pamiętaj zadbać także o przygotowanie nadgarstków do gry.

Warto, żebyś przed wyjściem na kort przyjrzał się profesjonalnym zawodnikom. Studiowanie ruchów Agnieszki Radwańskiej, Sereny Williams czy Rogera Federera z pewnością przyniesie wiele korzyści.

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*