Nurkowanie bez zbędnego balastu, czyli jak osiągnąć idealną pływalność

Nurkowanie bez zbędnego balastu, czyli jak osiągnąć idealną pływalność
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nurkowanie to niesamowita przygoda. Chcąc jednak, by była jak najbardziej udana, trzeba zadbać o każdy szczegół. Ogromne znaczenie ma w tym przypadku właściwe przygotowanie się do wyprawy nurkowej. W dzisiejszym wpisie zajmiemy się zagadnieniem idealnej pływalności.

Pływalność – co to takiego?

Jako pływalność rozumie się zdolność konkretnego przedmiotu (lub człowieka) do utrzymywania się na określonej głębokości. Jeżeli pływalność jest neutralna, to przedmiot zostaje niejako zawieszony w wodzie. Nie idzie na dno, nie wypływa też na powierzchnię wody. Zagadnienie to jest niezwykle istotne z punktu widzenia nurka. Osoby zwiedzające podwodną krainę często chcą lub muszą na chwilę zatrzymać się w bezruchu. Uczucie to można porównać do stanu nieważkości w kosmosie. Pojawia się jednak pytanie, co trzeba zrobić, aby osiągnąć idealną pływalność? Czy jest to kwestia wyćwiczenia odpowiednich umiejętności, a może raczej idealna pływalność zależy od optymalnego doboru sprzętu do nurkowania?

Czy pływalność da się wyćwiczyć?

Każdy, kto chce rozpocząć przygodę z tym sportem, powinien zapisać się na kurs dla nurków. Samodzielne eksperymenty z zanurzaniem się pod wodę nie są dobrym pomysłem i mogą zakończyć się tragedią. Jedynie doświadczenie instruktorów może zagwarantować bezpieczeństwo kursantom. Kurs dla nurków to kolejne poziomy wtajemniczenia, podczas których uczestnicy kursu zapoznają się zarówno z teorią, jak i z praktyką nurkowania. Celem każdego nurka powinno być dążenie do uzyskania idealnej pływalności. Taka umiejętność, która pozwala na swobodne zawiśnięcie pod powierzchnią wody, wpłynie korzystnie na bezpieczeństwo podczas nurkowania, jak i sprawi, że nurek będzie miał więcej frajdy ze schodzenia pod wodę.

Na pływalność mają wpływ różne kwestie, między innymi sprzęt i oddech. Ten pierwszy, można odpowiednio dobrać. Ten drugi, trzeba wyćwiczyć. Oddech pod wodą powinien być przede wszystkim równomierny. Dzięki oddechowi można kontrolować pływalność (np. przedłużanie wdechu przyczyni się do lekkiego wznoszenia się w wodzie).

W nurkowaniu technicznym idealna pływalność jest niezbędna…

Opublikowany przez Xdivers – Twoją Szkołą Nurkowanią Wtorek, 11 czerwca 2013

Balast – o czym trzeba pamiętać przy jego wyborze?

Każdy człowiek ma inną budowę ciała. Im więcej ważysz, tym większy balast będzie Ci potrzebny. Na ilość balastu wpływ ma także waga i rodzaj sprzętu, który zabierasz pod wodę, a także to, w jakim skafandrze będziesz nurkować. Jeżeli zdecydujesz się na skafander z grubym ocieplaczem, to będziesz musiał pomyśleć o nieco większym balaście.

Balast umieszczany jest na pasie balastowym. Może to być taśma lub specjalny pas posiadający kieszenie. Jako balast nurkowie wykorzystują bardzo często kafle wykonane z ołowiu. Takie ołowiane kafle mają różną wagę, co pozwala na dobór optymalnego balastu umożliwiającego osiągnięcie idealnej pływalności. Niektórzy nurkowie preferują woreczki z ołowianymi kulkami. Ta opcja przeznaczona jest wyłącznie dla osób, które posiadają pas balastowy z kieszeniami. Balast warto rozmieścić w kilku miejscach, nie tylko w pasie. Taka taktyka pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa nurka.

Jak osiągnąć idealną pływalność?

Z początku może to być trudne, jednak każdy trening przybliża nas do osiągnięcia celu. Im częściej będziesz zanurzać się pod wodę, tym większe jest prawdopodobieństwo, że szybciej osiągniesz idealną pływalność, którą nauczysz się kontrolować przy pomocy regulowania długości wdechu i wydechu.

Przed rozpoczęciem nurkowania trzeba zadbać o odpowiednią ilość balastu, który umożliwi osiągnięcie idealnej pływalności. Przy ustalaniu optymalnej wagi balastu trzeba wypuścić powietrze ze wszystkich źródeł wyporu. Tylko wówczas uda się ustalić prawidłowy balast.

To jeszcze jednak nie koniec. Aby ustalić ilość balastu, należy do uprzednio uzyskanego wyniku dodać jeszcze ciężar powietrza, jakie znajduje się w butli. Im dłużej będziesz pod wodą, tym powietrza w butli będzie mniej. Jeżeli nie zrównoważysz tej wartości przy pomocy balastu, to może się okazać, że za szybko wypłyniesz na powierzchnię, bo nie będziesz w stanie utrzymać się na przystanku dekompresyjnym.

Foto wyróżniające: Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*