Wybór odpowiedniej piłeczki to niezwykle istotny aspekt gry w tenisa ziemnego. Pod uwagę należy brać poziom zaawansowania, wiek oraz umiejętności gracza.
Piłki tenisowe wpływają na szybkość i precyzję odbić, możliwość kontroli oraz komfort gry. Profesjonalni zawodnicy świetnie zdają sobie z tego sprawę, dlatego dla nich dobór idealnego wyposażenia jest jednym z najważniejszych aspektów gry w tenisa. Nawet najdokładniej wybrany sprzęt nie jest w stanie zadecydować o zwycięstwie, ale może znacząco wpływać na przebieg rozgrywki.
Firmy zajmujące się produkcją piłek tenisowych wprowadziły wiele kategorii i parametrów, według których można je dobierać. W ofercie można znaleźć sprzęt specjalnie przygotowany na turnieje, treningi i do nauki gry w tenisa. Rozróżnienie pojawia się także w kategorii wiekowej, bowiem dla dzieci rozpoczynających trening na korcie stworzono piłki o mniejszym stopniu twardości i większym obwodzie.
Nie bez znaczenia pozostaje także kolor. Im bardziej jaskrawa piłka, tym lepiej będzie widoczna dla zawodnika na korcie i kibica obserwującego zmagania. Piłki warto wybierać spośród najlepszych i najbardziej znanych marek sportowych oraz uważnie zapoznać się ze szczegółowym opisem produktu.
Do gry w tenisa 🎾 potrzebna jest również piłka, jak wybrać odpowiednią? Otóż, dla dorosłych dostępne są dwa rodzaje…
Opublikowany przez POWER TENIS – Akademia tenisa – Centrum testowe HEAD Środa, 5 grudnia 2018
Pierwszym z typów piłek tenisowych, jakie można spotkać na rynku, są piłki wysokociśnieniowe. Ich produkcja polega na połączeniu dwóch połówek piłki w atmosferze bardzo wysokiego ciśnienia przy użyciu gazu, który pozostaje w środku piłki, osiągając nawet do sześciu atmosfer. Piłki ciśnieniowe muszą być pakowane w hermetycznie zamknięte opakowania, tak by zawarty w nich gaz się nie ulotnił.
Ten rodzaj piłek jest używany głównie przez profesjonalnych zawodników, którzy w trakcie meczu często zmieniają piłki. Można wówczas usłyszeć charakterystyczny dźwięk otwierania puszki z nowym zestawem piłek. Tak częste zmiany wynikają z dużej siły uderzeń piłek, w których systematycznie zmniejsza się objętość gazu. Taka technologia tworzenia tenisowych piłek pozwala im osiągać bardzo duże prędkości, nawet do 250 km/h. „Ciśnieniówki” są lekkie i stosunkowo miękkie, dzięki czemu łatwiej rotować torem ich lotu. Tego typu piłek używa się podczas największych turniejów tenisowych na świecie.
Piłki zrobione z grubszego kauczuku, przez co są znacznie twardsze i cięższe od piłek ciśnieniowych. Ciężar wpływa nie tylko na komfort gry, ale także utrudnia kontrolę nad lotem. Brak gazu w wypełnieniu piłek bezciśnieniowych pozwala na ich dłuższe użytkowanie. Ten typ piłek polecany jest dla osób grających okazjonalnie lub podczas treningu. Piłki bezciśnieniowe rekomendowane są też dla osób rozpoczynających przygodę na tenisowym korcie.
Alternatywą dla utrudniających utrzymanie kontroli nad grą piłek bezciśnieniowych są piłki tworzone z myślą o najmłodszych graczach. Piłki soft są zdecydowanie bardziej miękkie od tych standardowych. Dzięki temu najmłodsi mogą swobodnie trenować, powoli nabierając siły w mięśniach. Piłki niskociśnieniowe mają cienkie ścianki, dzięki którym są bardzo lekkie. Ciśnienie zawarte w piłce pozwala na uzyskanie większej kontroli nad uderzeniem i rotacją.
Ten typ piłki nisko odbija się na korcie, co pozwala najniższym adeptom na swobodną grę. Wersja dla najmłodszych, czyli tych poniżej 5. roku życia, to piłka zrobiona z gąbki. Lekka i elastyczna piłka nie zrobi krzywdy maluchowi, a ułatwi koordynację ruchów i samodzielne przebijanie jej na drugą stronę kortu.
Wybierając tenisowe wyposażenie, warto skorzystać z oferty najlepszych firm zajmujących się produkcją sprzętu sportowego. Na liście marek, które sprawdzają się zarówno na poziomie amatorskim, jak i są wiodące wśród najlepszych zawodników na świecie, znajdują się Wilson, Penn, Prince czy Dunlop. Każda z nich przygotowuje sprzęt dla zawodników na trzech poziomach: profesjonalnym, mistrzowskim oraz rekreacyjnym. Charakter dobranego wyposażenia można swobodnie dopasować do własnych potrzeb.
Zdjęcie wyróżniające: Freepik