Zmiana pory roku i bardziej sprzyjające warunki sprawiają, że więcej osób ma ochotę wyjść z domu na trening biegowy. Oto kilka przydatnych porad, które podpowiedzą, jak poprawić kondycję straconą w sezonie zimowym.
Efektywny trening jest możliwy tylko wtedy, gdy przynosi zawodnikowi radość i satysfakcję. Uczucia te towarzyszą dopiero podczas biegu lub po jego zakończeniu, dlatego trzeba znaleźć w sobie motywację do jego rozpoczęcia. Każdy zawodnik biega w innym celu. Niektórzy relaksują się w trakcie wysiłku fizycznego, inni traktują to jako wyzwanie i nieustannie chcą poprawiać swoje wyniki.
Prawidłowe podejście i powód do rozpoczęcia regularnego biegania pomogą w zachęceniu się do aktywności biegowej i okażą się pomocne podczas trudnych chwil na trasie. Biegać można dla poprawienia kondycji, zrzucenia zbędnych kilogramów, chęci obcowania z naturą, odpoczynku umysłowego, zmniejszenia stresu czy pozbycia się negatywnej energii. Każdy powód jest dobry, aby zmienić swoje codzienne przyzwyczajenia i każdego dnia znaleźć czas na przebiegnięcie choćby niewielkiego dystansu.
Motywacja jest najważniejsza.
#bieganie #motywacja #trening #sport #treningOpublikowany przez Bieganie Uskrzydla Niedziela, 4 października 2020
Nie każdy lubi wychodzić z domu i ćwiczyć w miejscach publicznych. Rozwiązaniem może być trenowanie na bieżni, tej w domu czy na siłowni. Treningi można dopasowywać do konkretnego poziomu umiejętności i systematycznie zwiększać obciążenia urozmaicając każdy kolejny bieg. Zaawansowane funkcje bieżni pozwolą na bieg w interwałach, swobodne zwiększanie prędkości, zmiany tempa czy zmianę wysokości imitując bieg pod górkę. Bieżnia jest dobrym rozwiązaniem zarówno dla osób rozpoczynających swoją przygodę z bieganiem, jak i bardziej doświadczonych biegaczy, którzy po zimowym sezonie chcą szybko poprawić kondycję fizyczną.
Najgorszą decyzją, jaką może podjąć biegacz wracający do formy, jest rezygnacja z ćwiczeń. Niepowodzenia są nieodłącznym elementem sportu, a kondycję i wydolność oddechową buduje się systematycznością, a nie intensywnością treningu. Niekorzystne warunki pogodowe, gorsze samopoczucie, zmęczenie czy napięty grafik nie powinny wpływać na realizację treningu biegowego. Widoczne efekty przyjdą z czasem, dlatego warto na nie czekać i starać się je poprawiać.
Nuda i znużenia mogą negatywnie wpłynąć na motywację zawodnika i zniechęcić go do kolejnego treningu. W najbliższej okolicy z pewnością nie brakuje ciekawych tras biegowych, dlatego warto odkrywać nowe miejsca, tym samym urozmaicając swój trening. Zwiększając długość oraz intensywność trasy biegacz bardziej obciąża swój organizm i wymaga od niego większego wysiłku. Efektem tego jest poprawa kondycji, wzmocnienie mięśni i lepsze samopoczucie wywołane produkcją hormonu szczęścia.
Dla zróżnicowania obciążenia można trenować na bieżni, na stadionie lekkoatletycznym, na miejskiej trasie biegowej, a także w lesie czy górach. Każda z tych tras będzie od biegacza wymagać innych umiejętności, w szczególności zdolności dopasowania się do panujących warunków.
Sparing partner może pozytywnie wpłynąć na odnoszone wyniki oraz poprawić jakość biegania. Towarzystwo podczas treningu wpływa także na psychikę zawodnika i zwiększa jego motywację. Wymagający trening w samotności przeistacza się w towarzyskie spotkanie z aktywnością fizyczną w tle.
Smartwatch czy aplikacje biegowe monitorujące pracę organizmu podczas wysiłku fizycznego pomagają w kontrolowaniu osiąganych wyników i pokazują, jakie cele zostały dotychczas osiągnięte. Zbieranie i analizowanie tych danych może stanowić dobrą motywację do dalszego treningu oraz wzbudzić większe zainteresowanie zawodnika tą dyscypliną sportu. Pojawiające się wciąż na rynku nowe rozwiązania technologiczne i urozmaicone systemy operacyjne to źródło wiedzy dotyczącej zdrowego trybu życia oraz własnego zdrowia i kondycji fizycznej.
Foto wyróżniające: Freepik