Artykuł sponsorowany
Prawidłowe i skuteczne odchudzenie oraz rzeźbienie sylwetki wymaga nie tylko dobrania odpowiedniego zestawu ćwiczeń. Musisz również zadbać o to, aby Twój organizm otrzymywał właściwą ilość kalorii.
W konsultacji z dietetykiem lub trenerem personalnym należy przede wszystkim obliczyć, jakie jest Twoje aktualne zapotrzebowanie kaloryczne. Od czego ono zależy? Od intensywności ćwiczeń, Twojej masy ciała oraz efektów, jakie zamierzasz osiągnąć. W internecie dostępne są darmowe kalkulatory, za pomocą których obliczysz, ile kalorii powinieneś spożywać w ciągu dnia. Podajesz w nich swój wiek, wagę oraz poziom aktywności. Niektóre z nich pozwalają też na określenie celu (utrata, utrzymanie lub zyskanie masy ciała). Na tej podstawie obliczane jest dzienne zapotrzebowanie kaloryczne.
Aby ćwiczenia były efektywne, powinieneś zadbać o to, aby organizm był gotowy na długotrwały wysiłek. Musisz dostarczyć mu tyle kalorii, by móc intensywnie trenować, ale nie mieć przy tym poczucia pełnego żołądka. Najlepiej 2 lub 3 godziny przed aktywnością fizyczną zjeść lekki posiłek w postaci makaronu czy też owsianki. Możesz też godzinę przed treningiem sięgnąć po lekką przekąskę, która doda Ci energii. Bycie głodnym w trakcie zajęć sportowych nie tylko wpływa negatywnie na samopoczucie, ale zaniża efektywność ćwiczeń. Najważniejszą zasadą jest to, aby nie przejeść się i nie być wygłodzonym.
Pamiętaj również o tym, aby nawodnić organizm, co pozwoli na utrzymanie dobrego tempa w trakcie treningu. Wybieraj albo wodę, albo napoje z elektrolitami, które w przypadku intensywnych treningów są najlepszym rozwiązaniem.
Czy warto odżywiać się w trakcie treningu? Tak, ale pod warunkiem, że trenujesz długodystansowy bieg lub pływanie. Wtedy w krótkiej przerwie możesz sięgnąć po żele energetyczne i pij jeszcze więcej wody.
Gdy zakończysz trening, z pewnością będziesz odczuwać głód – szczególnie w przypadku, jeżeli ćwiczenia były bardzo intensywne. Najważniejsze jest to, aby nie rekompensować sobie spalonych kalorii. Dobrą opcją będzie zjedzenie np. jogurtu greckiego albo wypicie koktajlu białkowego. Możesz także wybrać inne dania, które zawierają węglowodany i białko, sprzyjające regeneracji tkanki mięśniowej.
Jeżeli od razu po wysiłku nie masz możliwości zjedzenia posiłku, sięgnij po niewielką przekąskę typu batonik z białkiem. Zaleca się, aby najpóźniej godzinę po treningu zjeść właściwy, sycący posiłek. W przypadku, gdy nie lubisz gotować lub brakuje Ci na to czasu, świetnym rozwiązaniem będzie Kapitan Cook catering dietetyczny. Otrzymasz zdrowe, zróżnicowane posiłki, które możesz dopasować pod kątem kaloryczności do swoich oczekiwań. W ten sposób będziesz mieć pewność, że Twoja dieta jest nie tylko zdrowa, ale też urozmaicona.
Uprawiasz crossfit, trening funkcjonalny, a może sztuki walki? 🤸♂ Z pewnością potrzebujesz dużo energii w ciągu dnia. Z…
Opublikowany przez Kapitan Cook – catering dietetyczny Środa, 26 sierpnia 2020
Są niezwykle ważne nie tylko w trakcie procesu odchudzania. Również po bardzo intensywnym wysiłku owoce i warzywa stanowią nieocenioną dawkę witamin oraz minerałów potrzebnych do wzmocnienia organizmu. Najlepsze są naturalne koktajle owocowe – możesz zmiksować białko, banana i np. migdały.
Ważnym elementem są też produkty zawierające witaminy oraz składniki mineralne, które nie zastąpią diety, ale będą jej dobrym uzupełnieniem. Dostępne są m.in. spalacze kalorii, tzw. przedtreningówki oraz produkty skracające czas regeneracji po wysiłku. Warto sięgnąć po witaminy C i B6, a także wapń i fosfor.
Kontrolowanie bilansu kalorycznego jest ważnym elementem w utrzymaniu wyników osiąganych w trakcie treningów. Miej na uwadze, że każdy organizm, mimo ogólnych założeń, potrzebuje innego podejścia, dlatego najlepiej jest razem z dietetykiem oraz trenerem testować różne rozwiązania i sprawdzać, które z nich przynosi najlepsze efekty.
Zdjęcie wyróżniające: Freepik