Gminy górskie zmodernizują infrastrukturę sportowo-rekreacyjną. Prawie 700 mln zł na inwestycje!

Gminy górskie zmodernizują infrastrukturę sportowo-rekreacyjną. Prawie 700 mln zł na inwestycje!
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Andrzej Gut-Mostowy zapowiedział, że wobec szeregu restrykcji wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa dofinansowanie otrzymają aż 202 gminy górskie, które najbardziej ucierpiały podczas trudnej sytuacji gospodarczej. Pełna kwota dotacji wyniesie bagatela 672 mln złotych, dzięki czemu zmodernizowana zostanie również infrastruktura sportowo-rekreacyjna.

Pokaźne środki będą przeznaczone przede wszystkim na nowe inwestycje związane z turystyką, a także będą stanowić rekompensatę za utracone w bieżącym roku dochody z podatku od nieruchomości. Według słów wicepremiera, dofinansowanie dla jednej gminy ma pokryć nawet 80% poniesionych strat.

Przypomnijmy, że objęte wsparciem mogły być obszary spełniające jedno z kryteriów wg metodologii GUS, czyli w całości leżące w obrębie następujących makroregionów: Sudety Wschodnie, Sudety Zachodnie, Sudety Środkowe, Beskidy Zachodnie, Obniżenie Orawsko-Podhalańskie, Łańcuch Tatrzański, Beskidy Środkowe, Beskidy Lesiste, albo takie, które przecinają się z granicą wymienionych makroregionów, a jednocześnie w ich obrębie znajdują się tereny o wysokości co najmniej 500 m n.p.m. Ostatecznie wniosek o wsparcie złożyły władze 202 gmin górskich.

Wszystko wskazuje na to, że branża turystyczna po wyjątkowo burzliwym okresie powoli zacznie się odbudowywać i na nowo rozwijać, co stanowi doskonałą wiadomość dla miłośników wszelkiego rodzaju górskich wycieczek. Dofinansowanie zakłada bowiem m.in. budowę lub modernizację szlaków turystycznych pieszych oraz rowerowych, wyciągów narciarskich, czy wypożyczalni sprzętu rekreacyjnego. Pokaźne dotacje pozwolą zatem na powrót do ulubionych aktywności w jeszcze bardziej nowoczesnym wydaniu, gdy tylko sytuacja związana z pandemią ulegnie poprawie.

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*