Artykuł sponsorowany
Kupowanie nowej wiatrówki dla siebie lub jako prezent dla kogoś innego jest tym samym, co kupowanie innego produktu o wysokiej wydajności: jeśli chcesz być zadowolony z zakupu, musisz wiedzieć, czego szukasz.
Mówiąc najprościej, obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych typów wiatrówek. Oprócz różnych modeli produkowanych przez różne firmy, istnieje wiele różnych kategorii wiatrówek, które działają inaczej. Konieczne jest również dokładne zapoznanie się z śrutami do wiatrówek i akcesoriami do wiatrówek przed dokonaniem ostatecznego zakupu.
Zanim zaczniesz przyglądać się konkretnym pistoletom pneumatycznym, musisz najpierw rozważyć ich przeznaczenie. Po co ci wiatrówka? Czy planujesz używać jej do polowań na małą zwierzynę? Może po prostu chcesz strzelać do puszek i ćwiczyć strzelanie do celu?
Takie pytania są ważne do rozważenia. Wiedza o tym, do czego chcesz użyć swojej wiatrówki, znacznie ograniczy poszukiwania idealnego karabinu. Na przykład karabin pneumatyczny .177 (4,5 mm) lub .22 (5,5 mm), jak wiatrówka Umarex Syrix 4,5 mm, będzie potrzebny, jeśli będziesz polował na drobną zwierzynę.
Po podjęciu decyzji, do czego przede wszystkim chcesz używać wiatrówki, kolejną najważniejszą cechą broni, którą należy wziąć pod uwagę, jest sposób jej napędu. Metoda napędu oznacza po prostu sposób, w jaki broń przepuszcza śrut lub kulki przez lufę i z niej. Główne metody to zasilane CO2, tłokowe sprężynowe i wstępnie naładowane pneumatyczne.
Choć są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach (Crosman C11 Phantom Beretta 4,5 mm BB CO2, Borner PM-X 4,5 mm BB CO2) wiatrówki na CO2 mają wspólną kapsułę lub kanister CO2. Te kanistry są tym, co je napędza. Używanie wiatrówki na CO2 ma wiele zalet. Na początek są najcichsze i najłatwiejsze do nauczenia się w obsłudze. Nie ma żadnego wysiłku, a do wyboru jest wiele różnych modeli.
Jedyną wadą wiatrówek CO2 jest to, że siła ognia może się zmieniać wraz ze zmianami temperatury w wyniku zmiany ciśnienia w butli. Szybko wystrzeliwane strzały mogą również zmniejszyć całkowitą liczbę nabojów, które może dostarczyć pojedynczy kanister CO2.
Kolejną metodą napędu wiatrówek jest tłok sprężynowy. Te wiatrówki mają jedne z największych prędkości i należą do najbardziej celnych. Są to najczęściej używane karabiny przez strzelców dorosłych. Wiatrówki z tłokiem sprężynowym wykorzystują mocną sprężynę i tłok pneumatyczny do napędu. Sprężyna cofa się przed każdym strzałem, wyskakując do przodu po oddaniu strzału. To popycha tłok do przodu, który następnie kieruje ładunek powietrza do lufy pistoletu.
Jeśli interesuje Cię wiatrówka z tłokiem sprężynowym, sprawdź Baikał MP-512-22 4,5 mm, Perfecta RS26 4,5 mm lub Hatsan Striker Edge 4,5 mm.
Następnym krokiem przy poszukiwaniu najlepszej wiatrówki jest rozważenie, który kaliber jest dla Ciebie odpowiedni. Najpopularniejsze kalibry do wiatrówek to niewątpliwie 4,5 mm i 5,5 mm. Poważni łowcy drobnej zwierzyny mogą rozważyć karabin pneumatyczny kalibru. 25 (6.35 mm).
Większość wiatrówek .177 może strzelać zarówno kulkami, jak i śrutami. Te pistolety są doskonałe dla tych, którzy są zainteresowani plinkowaniem i być może zwalczaniem drobnych szkodników, takich jak myszy i małe ptaki. Dodatkowo wiatrówki kalibru .177 zapewniają duże prędkości, dobrą penetrację i płaskie trajektorie. A co najważniejsze, te wiatrówki są jednym z najbardziej opłacalnych wyborów.
Wiatrówka .22 (np. Hatsan AirTact TG QE 5,5 mm, Hatsan APACHI 1100X 5,5 mm) to wiatrówka większego kalibru i jest najczęściej używana do polowania na drobną zwierzynę. Zwiększona moc skutecznie przekłada się na zwiększone „uderzenie” przy uderzeniu. Niestety, nabój .22 jest nieco mniej celny niż .177. Z tego powodu nie są one tak często używane do strzelania do tarczy lub plinkingu. Zamiast tego są używane w sytuacjach, w których moc jest ważniejsza niż ekstremalna dokładność.
Jak wspomniano powyżej, wiatrówka kalibru .25 (np. Hatsan APACHI 1100X 6,35 mm, Hatsan 90 STG GEN II 6,35 mm) jest dostępna dla myśliwych, którzy poważnie podchodzą do swojej małej zwierzyny. Chociaż celność jest zmniejszona jeszcze bardziej niż w przypadku .22, wiatrówka .25 zapewnia najwięcej energii i siły uderzenia.
Zdjęcie wyróżniające: Pixabay