Dieta sportowca nie musi rujnować portfela! Co robić, aby jeść tanio i zdrowo?

Dieta sportowca nie musi rujnować portfela! Co robić, aby jeść tanio i zdrowo?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dieta sportowca wbrew pozorom nie musi być droga. Witaminy, węglowodany, białko i zdrowe tłuszcze, to podstawowe elementy jadłospisu, który powinien być odpowiednio zbilansowany. Jedną z dyscyplin sportowych, która wymaga dobrze rozpisanej diety jest kolarstwo. Niejednokrotnie rowerzyści pokonują setki kilometrów, więc potrzebują do tego dużo energii, aczkolwiek ich jadłospis nie musi opierać się na drogich składnikach.

Mity, które warto obalić

Wielu osobom wydaje się, że zdrowe odżywianie wiąże się z wysokimi kosztami zakupów. Ponadto zdrowe posiłki nie powinny zawierać tłuszczów i mogą mieć stosunkowo mało mięsa. Oczywiście jest to mit, jakich wiele. Niestety, ale takie myślenie zniechęca ludzi do uprawiania sportu i stosowania zdrowej diety. Odpowiednio zbilansowane posiłki, które dodatkowo będą urozmaicone zdrowymi tłuszczami, wcale nie będą obciążeniem dla portfela i pomogą w osiągnięciu wyznaczonych celów. Ponadto wpłyną na lepsze wyniki w treningach i pozwolą zrzucić nadmierne ilości tkanki tłuszczowej.

Przykładem są kolarze, którzy włączają do swoich posiłków drób lub ryby. Chude i lekkostrawne mięso, które jest stosunkowo tanie. Pół kilograma piersi z kurczaka kosztuje raptem kilka złotych i wystarczy nawet na dwa obiady. Dla osób, które myślą o zdrowym odżywianiu, ciekawym rozwiązaniem może być także dieta śródziemnomorska. Opiera się ona na orzechach, oliwie i innych wartościowych tłuszczach. Ponadto liczne badania pokazują, że nie przyczyniają się one do tycia, a wręcz przeciwnie – pomagają schudnąć i dostarczają mnóstwo energii.

Tanie białko

Źródłem białka jest wszelkiego rodzaju mięso. Proteiny są niezbędne do tego, aby odbudowywać uszkodzone włókna mięśniowe i przy okazji je nadbudowywać. Ponadto stanowią barierę, dzięki której chronione są mięśnie przed zwiększoną ilością mikrouszkodzeń, które powstają w trakcie treningu i zawodów. Tańszą alternatywą dla mięsa są jajka, które mają podobne zasoby białka w swoim składzie. Ich zaletą w oczach kolarza jest łatwość i szybkość przygotowania. Można je zjeść na twardo na śniadanie lub zachować jako przekąska na późniejszą porę dnia. Tanim i jednocześnie łatwo dostępnym źródłem białka są też rośliny strączkowe – soczewica i fasola.

Czy Twoja dieta musi być droga?💰

💡Oczywiście, że nie. Zdrowe odżywianie nie musi być drogie. Nie musisz kupować…

Opublikowany przez Jakub Chwiłkowski Czwartek, 26 listopada 2020

Witaminy z owsianki

Witaminy to substancje, które uczestniczą we wszystkich procesach zachodzących w ludzkim organizmie. Tanim daniem bogatym w witaminy i białko, jest owsianka. Zajmuje ona trzecie miejsce wśród najzdrowszych posiłków na świecie. Bardzo często wybierana jest na śniadanie przez biegaczy, kulturystów i kolarzy. Bogatym źródłem witamin i minerałów, są warzywa oraz owoce, które są bardzo łatwo dostępne. Można je kupić w osiedlowym sklepie warzywnym. Idealną porą na ich spożywanie jest lato, kiedy najczęściej są one świeżo zwożone z upraw. Zimą natomiast poleca się suszone owoce, jednak należy pamiętać o tym, że niektóre z nich mogą mieć większe ilości kalorii, co niekoniecznie dobrze wpłynie na sylwetkę.

Węglowodany, czyli dawka energii

Węglowodany to podstawowe źródło energii każdego człowieka. Kolarze potrzebują ich szczególnie dużo, aby mieć siły na pokonywanie setek kilometrów na rowerze. Skąd brać tanie i dobre źródło niezbędnego glikogenu? Węglowodany można znaleźć w owocach, które są bogate w witaminy. Ponadto świetnym wyborem będą makarony, ryże i kasze. Kosztują one stosunkowo mało, a potrafią naładować kolarza energią. Warto także wspomnieć o badaniach naukowców, którzy udowodnili, że regularne jedzenie pasty pomaga walczyć z otyłością i zgubić nadmierne kilogramy.

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*