Aktywny wypoczynek jesienią. Gdzie warto się wybrać?

Aktywny wypoczynek jesienią. Gdzie warto się wybrać?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Do niedawna Polacy prześcigali się w pomysłach na jak najbardziej kreatywne spędzenie wakacyjnego czasu. Wszystko, co dobre, szybko się jednak kończy. Wkrótce po lecie i wakacjach pozostanie już tylko wspomnienie, aczkolwiek nie oznacza to, że teraz powinniśmy zamknąć się w czterech ścianach i odliczać kolejne miesiące do kolejnej lipcowo-sierpniowej kanikuły. Wręcz przeciwnie – wciąż można znaleźć mnóstwo ciekawych kierunków, które pozwolą zapomnieć o jesiennej nudzie.

Aktywny wypoczynek w cenie

Wobec trudnej sytuacji na świecie, której przyczyną jest oczywiście pandemia COVID-19, ludzie zaczęli odczuwać coraz większą potrzebę ruchu i wielu z nich „przeprosiło się” ze sportem. Przyczyniła się do tego szczególnie narodowa kwarantanna, podczas której sporadycznie opuszczało się domowe zacisze. Statystyki pokazują, że mamy dość siedzenia na kanapie lub fotelu, dlatego duża część wczasowiczów decyduje się na aktywne wykorzystanie swoich urlopów, również po zakończeniu kalendarzowego lata. Liczba zapytań o noclegi w analizowanym okresie wzrosła aż o 191% względem poprzedniego roku! Przyjrzyjmy się zatem kilku najciekawszym kierunkom na jesień 2020.

Dość niespodziewanie najczęstszym miejscem wypraw u schyłku roku jest województwo małopolskie. Jednak to nie Kraków przyciąga w tym czasie największe tłumy. Coraz większa liczba turystów wybiera bowiem wędrówki górskimi szlakami Tatr, Beskidów, czy też Pienin – króluje tutaj rzecz jasna Zakopane. Niedaleko w tyle pozostają natomiast Szczawnica i Białka Tatrzańska. Trekking staje się zatem coraz bardziej powszechny wśród Polaków, ale trudno się temu dziwić. Widoki, które oferują polskie góry naprawdę zapierają dech w piersiach i z nawiązką wynagradzają uprzednie wdrapywanie się na szczyt. Sama podróż niejednokrotnie przebiega w bólach, choć też sprawia mnóstwo satysfakcji. Fanów trekkingu zainteresują także województwa podkarpackie i dolnośląskie, w szczególności Wetlin czy znajdujące się w Karkonoszach kurorty, czyli Karpacz i Szklarska Poręba. W tym roku cieszą się one ogromnym zainteresowaniem, a ich krajobrazy niczym nie odbiegają od tych, które można podziwiać w Zakopanem.

Plaża i morze zazwyczaj kojarzą się jedynie z letnim wypoczynkiem. Jednak dlaczego nie udać się tam jesienią, korzystając przy tym z panującego nad Bałtykiem spokoju o tej porze roku? Podobne pytanie zadało sobie wielu Polaków, wszak województwa zachodniopomorskie i pomorskie nie narzekają obecnie na brak turystów. Wśród najbardziej pożądanych miejscowości turystycznych w obu tych regionach królują niezmiennie Międzyzdroje, Kołobrzeg, a także Władysławowo, Gdańsk i Sopot. Nie trzeba wspominać, że wypoczynek nad morzem to doskonała opcja dla tych, którzy kochają aktywność fizyczną i nie usiedzą zbyt długo w jednym miejscu. W Międzyzdrojach zorganizowano nawet Miejską Strefę Aktywności Sportowej, w której skład wchodzą boiska do beach soccera oraz siatkówki plażowej. W ten sposób wczasowicze mają okazję zażyć nieco sportu jednocześnie spędzając czas z rodziną i przyjaciółmi w zachwycających okolicznościach Morza Bałtyckiego.


https://www.facebook.com/SummerKiteFestival/posts/2204792519548529

Wyraźnie widać więc, że Polacy coraz częściej rezygnują z dużych miejscowości na rzecz mniejszych i bardziej zacisznych zakątków. Po całym roku życia w zgiełku i pośpiechu najlepszym resetem dla wielu okazuje się spędzenie tygodnia lub dwóch z dala od miejskich widoków, które towarzyszą im na co dzień. Kolejną istotną kwestią przy wyborze miejsca do wypoczynku, szczególnie o tej porze roku, jest sport – nie od dziś wiadomo bowiem, że najlepszy wypoczynek to aktywny wypoczynek.

 

Co z zagranicą?

Intensywnie swój urlop można spędzić również za granicą. Na nudę na pewno nie będą narzekać ci, którzy zdecydują się na Egipt. To znakomity wybór przede wszystkim dla miłośników snorkelingu – najprostszej formy obserwacji życia podwodnego. Wystarczy założyć płetwy, maskę i unosząc się na powierzchni wody można obserwować fascynujące morskie stworzenia. Snorkeling stanowi też świetną alternatywę dla tych, którzy nie są przekonani do nurkowania i nie czują się komfortowo będąc zanurzonymi po uszy w głębinach.

Jeśli chodzi o turystykę zagraniczną, poza wspomnianym już Egiptem, ciekawie pod tym względem wypadają również kraje takie jak Grecja czy Włochy. Piesze wycieczki po Krecie czy Rzymie to świetna okazja, by poczuć klimat tych czarujących miejsc i przy okazji popracować nad kondycją. Jedno jest pewne – warunki pogodowe w każdym z wymienionych państw bez dwóch zdań sprzyjają do uprawiania wszelkiego rodzaju sportu na świeżym powietrzu!

Zdjęcie wyróżniające: Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*