5 przepisów na domowy napój izotoniczny

5 przepisów na domowy napój izotoniczny
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Mianem napoju izotonicznego, nazywanego również potocznie izotonikiem, określa się płyn mający na celu uzupełnienie w organizmie wody oraz elektrolitów, których pozbywamy się podczas intensywnego treningu. Zamiast kupować gotowy, można pokusić się o jego samodzielne przygotowanie!

Dostępne na sklepowych półkach produkty tego typu mogą znacząco różnić się od siebie zarówno składem, jak i smakiem. Ciekawą alternatywą dla nich może być izotonik domowej roboty.

Czym jest napój izotoniczny?

Izotonik jest sprawdzonym sposobem na dostarczenie naszemu organizmowi wystarczającej ilości płynów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Po napój tego typu można sięgnąć podczas treningu na siłowni, jazdy na rowerze czy biegania. W trakcie tego typu aktywności wraz z potem tracimy zarówno wodę, jak i różnego rodzaju składniki mineralne, takie jak chociażby magnez czy potas, które to są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mięśni, w tym sercowego.

Co wchodzi w skład dostępnych na rynku napojów izotonicznych? Zawierają one wodę, sód, potas, magnez oraz węglowodany. Ostatnie z nich mają za zadanie dostarczać organizmowi energii niezbędnej do wysiłku i przyczyniać się do wzrostu tempa regeneracji po treningu. Tym, co wyróżnia izotonik, jest to, że bardzo dobrze wchłania się on z przewodu pokarmowego, nie obciążając żołądka. Czyni to z niego sprawdzony sposób na uzupełnienie niedoborów płynów, składników mineralnych oraz witamin podczas wysiłku fizycznego.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat napojów izotonicznych? Cechuje je zbilansowany poziom elektrolitów i właściwe ciśnienie osmotyczne. Sprawia to, że świetnie radzą sobie z gaszeniem pragnienia i uzupełnianiem poziomu utraconych mikroelementów. Zawarty w nich sód skutecznie chroni przed skurczami mięśni. Czym kierować się przy wyborze izotonika? Warto, by w składzie znajdowała się odpowiednia ilość węglowodanów (takich jak fruktoza, glukoza czy sacharoza) oraz sodu.

Czy napój izotoniczny nawadnia lepiej niż woda?

Dzięki temu, że ciśnienie osmotyczne izotoników jest bardzo zbliżone do…

Opublikowany przez Nie kłapaj tylko rób Sobota, 3 kwietnia 2021

Sprawdzone przepisy na domowej roboty napój izotoniczny

Jak w ledwie kilka chwil z powszechnie dostępnych składników przygotować napój izotoniczny? Prezentujemy pięć sprawdzonych przepisów!

Izotonik z naturalnym sokiem owocowym

Składniki niezbędne do przyrządzenia tego napoju izotonicznego to: 250 ml naturalnego soku owocowego, 250 ml wody, szczypta soli. Mieszamy ze sobą dokładnie wszystkie składniki i odstawiamy na kilka godzin do lodówki, tak aby izotonik się schłodził.

Izotonik jabłkowo-miętowy

Napój ten przygotowuje się z: 150 ml soku jabłkowego, 330 ml wody, soku z połowy limonki, 1 łyżeczki brązowego cukru, 5 liści mięty oraz szczypty soli. Mieszamy ze sobą cukier i liście mięty. Dodajemy wodę oraz sok jabłkowy. Dokładnie mieszamy składniki i odstawiamy do schłodzenia.

Izotonik imbirowo-cytrynowy

Do zrobienia tego napoju niezbędne będą: 450 ml wody, 50 ml soku z cytryny, 3 łyżeczki miodu, kawałek imbiru oraz szczypta soli. Kroimy imbir na cienkie plastry i wrzucamy je do dzbanka wypełnionego gorącą wodą. Czekamy 15 minut, wyjmujemy imbir i dodajemy sok z cytryny oraz miód. Dokładnie mieszamy i odstawiamy do wystygnięcia. Przelewamy do butelki i wstawiamy do lodówki. Napój ten nie tylko doskonale smakuje, lecz jest również bardzo zdrowy, zawarta w nim cytryna i imbir posiadają bowiem właściwości przeciwzapalne.

Izotonik kokosowy

Ciekawą alternatywą dla klasycznego izotonika może być woda kokosowa. Zawiera ona szereg cennych składników, takich jak: potas, sód, fosfor, wapń czy magnez. Woda kokosowa jest napojem gotowym do spożycia, który nie wymaga żadnych dodatków. Aby nieco urozmaicić jej smak, można do niej dodać odrobinę soku z cytryny.

Izotonik w formie wody smakowej

Do zrobienia tego typu izotonika niezbędne jest 450 ml wody i 50 ml soku owocowego. Jego przyrządzenie jest banalnie proste i ogranicza się do zmieszania ze sobą tych dwóch składników.

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*