Snowboard to nie tylko zjazd na desce, ale także imponujące ewolucje, które pozwalają rozwinąć umiejętności na śniegu i wzmocnić wszystkie partie mięśniowe.
Podstawowym elementem wprowadzającym do świata trików na desce snowboardowej jest swobodny zjazd. Podczas jazdy na desce można wykonywać między innymi ollie, czyli podskoki. Najprostsze z nich najlepiej realizować na płaskich terenach, tak by zmniejszyć ryzyko groźnego upadku.
Kluczową częścią treningów dla osób początkujących jest także jazda tyłem, która poprawia koordynację ruchową i zwiększa świadomość prowadzenia sprzętu. Podczas jazdy warto także wykonywać obroty płaskie – i te o 180 stopni, i bardziej wymagające 360 stopni. Ćwiczenia warto wykonywać, zarówno chwytając przód deski (frontside), jak i jej tył, czyli tzw. backside. Interesującym elementem dla nowicjuszy snowboardu może być także jazda na krawędziach deski, czyli tail i nose.
Oprócz samego freestyle’u podczas jazdy warto również skorzystać z przygotowanych torów, na których znajdują się specjalne skrzynie i poręcze ułatwiające wykonanie wszelkiego rodzaju trików. Tego typu jazdę nazywa się w slangu sportowym jibbingiem.
Ewolucje na desce snowboardowej mogą odbywać się nie tylko na śniegu, ale także w powietrzu. Wśród najbardziej popularnych trików, których mogą nauczyć się nawet początkujący zawodnicy, znajdują się backside 180 oraz frontside 180.
Pierwszy z nich polega na jeździe na ugiętych nogach, odbiciu się i obróceniu głowy w kierunku tyłu deski przy jednoczesnym uniesieniu łokcia w kierunku tylnego kolana. Po wybiciu kierunek lotu nadaje się za pomocą delikatnej rotacji ciałem, dzięki czemu deska obróci się w powietrzu o 180 stopni.
Podobna technika jest wykorzystywana w realizacji frontside’u 180. W momencie wybicia podczas tej ewolucji głowę należy odwrócić tak, jakby zawodnik chciał zobaczyć, co jest z tyłu. Dzięki rotacji ciałem deska obróci się o 180 stopni. Istotnym elementem jest utrzymanie stałej pozycji, która w końcowej fazie lotu pozwala na zamortyzowanie upadku i bezpieczne lądowanie.
Bardziej rozbudowany jest wachlarz trików realizowanych na płaskim podłożu. To właśnie te elementy najłatwiej szkolić w początkowych fazach treningu, zaraz po opanowaniu freestyle’u. Wśród tego typu ćwiczeń znajduje się między innymi wheelie, polegające na przenoszeniu ciężaru ciała zawodnika na tył deski, co unosi jej przód.
Podobnym trikiem jest nosewheeli, które pozwala unieść tylną część deski po przeniesieniu ciężaru ciała na przód sprzętu. Bardziej zaawansowanymi wariantami tych trików są noseroll 180 oraz tailroll 180. Technika wykonywania tych ewolucji opiera się na prawidłowym opanowaniu podstawowych form przenoszenia ciężaru ciała na wybrany koniec deski, a następnie nadaniu jej rotacji za pomocą ruchów ciała, tak by deska wykonała w powietrzu obrót o 180 stopni.
Warto pamiętać, by w obu przypadkach wykonywania obrotów w ostatniej fazie lotu przenieść ciężar ciała na środek deski, tak by zmienić środek ciężkości i zamortyzować lądowanie.
Zdj. główne: Alessandro Maculotti/unsplash.com