Suplementy dla sportowców to obecnie standard w każdej dyscyplinie. Korzystają z nich zarówno amatorzy, jak i zawodowcy. Poziom rywalizacji, nieustanny rozwój technologiczny oraz konieczność stosowania diety sprawia, że wyniki, jakie osiągają obie grupy są na bardzo wysokim poziomie. Nie byłoby to oczywiście możliwe bez odpowiedniego wsparcia dla organizmu w postaci suplementów diety. Jak to wygląda u biegaczy?
Suplementy diety dla biegaczy są dla wielu osób niezbędnym elementem, który wspomaga ich organizm w wysiłku fizycznym. W zależności od potrzeb, jakie ma biegacz, na rynku można znaleźć między innymi BCAA, środki węglowodanowe, termogeniki, produkty witaminowo-mineralne, czy też napoje mające za zadanie uzupełnić glikogen z proteinami. Co istotne, nie wszyscy trenujący powinni przyjmować suplementy diety, ponieważ ich zażywanie oraz dobór odpowiedniego preparatu musi być dostosowany do intensywności, a także częstotliwości treningu.
Miałam ostatnio przyjemność podyskutować wśród biegaczy na temat suplementacji i tego co stosują aby biegać dalej,…
Opublikowany przez Dieta Biegacza Wtorek, 19 stycznia 2021
Badania pokazują, że osoby biegające po około 20-30 minut 3-4 razy w tygodniu, nie mają potrzeby stosowania suplementów diety. Wystarczy, że godzinę przed treningiem dostarczą swojemu organizmowi w niewielkiej ilości węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym. Dzięki nim można dostarczyć niezbędną dawkę energii do biegania. Idealnymi produktami, które dostarczają nam tej energii, są ryże i makarony. Jeśli biegamy na czczo, to nie potrzebujemy żadnych preparatów wspomagających.
W trakcie biegu warto zadbać o odpowiednie nawodnienie. Ważne, aby woda była wysoce nasycona najważniejszymi biopierwiastkami dla sportowców. Wśród nich wymienia się magnez oraz wapń, ponieważ w trakcie lekkiego wysiłku fizycznego organizm traci duże ilości minerałów wraz z potem. Odpowiednie proporcje tych składników stabilizuje poziom fosforanów wapnia i zapobiega demineralizacji kości. Ponadto staną się one mocniejsze i odporniejsze na przeciążenia treningowe.
Po treningu o średniej intensywności biegacze powinni sięgać po porcję węglowodanów charakteryzujących się szybką przyswajalnością przez organizm. Niezbędna będzie także odpowiednia ilość białka, która chroni mięśnie przed mikrouszkodzeniami i pozwala podnosić ich siłę i wydolność.
Bieganie z większą intensywnością lub częstotliwością wymaga, aby dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Ponadto bardzo istotny jest odpowiedni poziom nawodnienia i właściwe warunki do pełnej regeneracji. Dlatego też przed bieganiem, a także w trakcie treningu warto sięgać po napoje izotoniczne, które mają za zadanie uzupełnić poziom wody, elektrolitów, oraz niedobory wszystkich witamin, które tracimy podczas biegu. Po intensywnej jednostce treningowej można sięgnąć po odżywkę zawierającą węglowodany lub napoje uzupełniające glikogen z proteinami.
Biegacze długodystansowi powinni sięgać po suplementy wzmacniające strukturę kośćca i stawów. Świetnym rozwiązaniem będą preparaty z glukozaminą, która ma bardzo istotny wpływ na odbudowę chrząstki stawowej. Niektórzy trenerzy polecają także produkty zawierające BCAA, czyli aminokwasy, które chronią białka przed rozpadem w trakcie długodystansowego biegu, mającego na celu budowanie wytrzymałości. Dzięki temu organizm nie męczy się tak szybko, co przekłada się na wyższą efektywność treningów.
Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które mają na celu wspomaganie organizmu biegaczy. Warto zadbać także o suplementację witaminami, a także kreatyną, która jest najlepiej przebadanym suplementem na świecie.
Zdjęcie wyróżniające: Freepik