Buty do chodzenia po górach – jakie modele sprawdzą się najlepiej?

Buty do chodzenia po górach – jakie modele sprawdzą się najlepiej?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Odwieczny dylemat osób rozpoczynających przygodę z górami – wybór butów w te trudne tereny nie jest prosty. Podpowiadamy jednak, jak wybrać odpowiedni model!

Pierwsza wyprawa w góry to nie tylko podwyższona adrenalina, ekscytacja i piękne widoki. Od tego ważniejsze jest odpowiednie przygotowanie. Musisz pamiętać o doborze odzieży, sprzętu, akcesoriów, ale również butów. W tym artykule skupimy się właśnie na obuwiu. Dowiesz się, jakie cechy powinny mieć odpowiednie buty do chodzenia po górach oraz jak wybrać te najlepsze.

Rola butów górskich

•  ochrona stóp przed twardą i nierówną nawierzchnią,

•  osłona przed wystającymi kamykami, gałęziami czy korzeniami,

•  stabilizacja stopy,

•  amortyzowanie wszelkich wstrząsów,

•  odprowadzanie wilgoci ze środka,

•  gwarancja przyczepności na śliskich, czasem stromych szlakach,

•  gwarancja komfortu termicznego,

•  ochrona przed dostawaniem się wilgoci do wewnątrz.

To kilka podstawowych funkcji, jakie każdy but do chodzenia po górach powinien spełniać. Na rynku znaleźć można wiele wyspecjalizowanych propozycji w naprawdę dobrych cenach. Na wstępie musisz zauważyć, że buty górskie to dość spory wydatek w porównaniu z tymi do biegania czy zwykłymi butami sportowymi. Jednak odpowiednio dobrany model jest wart swojej ceny!

Jakie buty trekkingowe wybrać? 🤔

Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Jak dbać i konserwować obuwie trekkingowe?…

Opublikowany przez Graff Poland Czwartek, 27 sierpnia 2020

Obuwie wysokie czy niskie?

Utrwaliło się przekonanie, że w góry jedynym rozsądnym wyborem są buty za kostkę. Technologia poszła jednak do przodu i wiele producentów zdecydowało się postawić na rozwiązania niższe. Nie są one wcale złe – jedyny ich mankament to możliwość dostania się wody do środka od góry. Można jednak temu zaradzić kupując stuptuty. Niskie obuwie górskie jest także dużo lżejsze. Z kolei wysokie buty lepiej stabilizują stopę. Jakie więc wybrać? Najlepiej kupić buty w zależności od warunków pogodowych, ale także tras, po jakich będziesz chodził. Dopiero zaczynasz, więc krótkie trasy w słoneczne dni to coś dla Ciebie? Postaw na lekkie i wygodne buty niskie. Jeśli jednak uwielbiasz trudne warunki, błoto, najcięższe trasy – Twoim wyborem powinny być wysokie buty trekkingowe.

Na co zwracać uwagę przy wyborze butów?

Wygoda – najważniejsza kwestia, którą powinny spełniać każde buty, nie tylko te do wędrówek po górach,

Rozmiar – buty górskie nie mogą być za duże lub za małe,

Profil – niewielkie ścięgna, mięśnie i kości, z jakich zbudowana jest stopa, są podatne na uszkodzenia. Odpowiednio wyprofilowany but ustabilizuje każdą jej część,

Bieżnik – powinien być nieco twardszy, aby chodzenie po skałach czy kamieniach nie było problematyczne. Ponadto dość gruby i prawidłowo poprzecinany, co przełoży się na pewność stawianych kroków w deszczową pogodę, podczas roztopów czy oblodzenia zimą,

Ciepłe wykończenie i odwrotnie – zimą potrzebujesz izolacji termicznej, ochrony przed wilgocią, śniegiem czy chłodem. Latem z kolei musisz zadbać o to, aby Twój but “oddychał”, dlatego nie może mieć zbyt wielu warstw materiału. Zadaj więc sobie pytanie, o jakiej porze roku masz zamiar wędrować?

Amortyzacja – górskie szlaki są wymagające i dosyć twarde w wielu przypadkach. Po kilku kilometrach wędrówki bez odpowiedniej amortyzacji w bucie Twoje nogi zaczęłyby to odczuwać. Pamiętaj o tym przy wyborze obuwia.

Membrana czy jej brak?

Ostatnia kwestia to membrana, do której używania nie są przekonane osoby wędrujące latem lub wiosną. W zimowym obuwiu trekkingowym jest to element niezbędny. Zapewnia izolację i nieprzemakalność. Tak naprawdę jest to jedyna metoda, aby zachować suchość w bucie podczas deszczowej/śnieżnej aury. Jeżeli decydujesz się na wędrówki zimą – musisz pamiętać o obuwiu właśnie z tym elementem. Kiedy jednak chodzisz po górach latem, późną wiosną czy wczesną jesienią, membrana może doprowadzić do przegrzania stóp. Zadaj sobie pytanie, czy zależy Ci bardziej na wygodzie i wentylacji, czy nieprzemakalności i do tego dostosuj zakup.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

osiem + osiem =