Rodzaje śrutów do wiatrówek – nie tylko kształt ma znaczenie

Rodzaje śrutów do wiatrówek – nie tylko kształt ma znaczenie
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wybór odpowiedniego śrutu do wiatrówki może okazać się sporym wyzwaniem – szczególnie dla początkujących amatorów strzelectwa. Jakimi parametrami należy się kierować przy zakupie? Oto kilka praktycznych wskazówek, które nieco ułatwią podjęcie decyzji! 

Śrut do wiatrówki – rodzaje 

Na wstępie warto zapoznać się z dwoma podstawowymi rodzajami śrutu do wiatrówki: grzybkowym, znanym również jako Diablo, oraz kulistym BB. Podział ten jest o tyle istotny, że oba śruty znacznie różnią się od siebie pod kątem zastosowania. Diablo wykorzystuje się do strzelania zarówno z długich, jak krótkich i wiatrówek z gwintowaną lufą, podczas gdy pociski kuliste przeznaczone są przede wszystkim do krótkich wiatrówek z gładką lufą. Przed rozpoczęciem przeglądania konkretnych rodzajów śrutów należy więc zadać sobie zasadnicze pytanie – z jakiej wiatrówki będziemy strzelać?

Śrut do wiatrówki – odpowiedni kształt to podstawa!

Powodzenie strzału z wiatrówki w dużej mierze zależy od kształtu śrutu, wobec czego w pierwszej kolejności dobrze jest zwrócić uwagę właśnie na ten parametr. Podczas zgłębiania tego zagadnienia towarzyszyć będą nam zwłaszcza nieco bardziej uniwersalne i generalnie chętniej wykorzystywane śruty Diablo, spośród których wyróżnia się modele o różnorakich zakończeniach.

Śrut Match (płaski) – prawdopodobnie najpopularniejszy rodzaj śrutu. Znajduje zastosowanie szczególnie w strzelaniu do tarcz ze średnich odległości. Charakteryzuje się śruciną o płaskim czole oraz tym, że po trafieniu pozostawia okrągłą, rzucającą się w oczy przestrzelinę.

Śrut Pointed (ostry) – tym razem mamy do czynienia ze śrutem, który okaże się przydatny przy strzelaniu z większych odległości. Główka jego śruciny jest zakończona ostrym czubkiem, co pozwala mu przebijać trafione cele.

Śrut Domed (zaokrąglony) – śrut o stosunkowo dużej masie, doskonały do strzelania z większych odległości i posiadający ogromną siłę obalającą po trafieniu. Słowem – idealny model dla entuzjastów strzelania z wiatrówki, którzy lubią patrzeć na spektakularne efekty swoich popisów!

Śrut Hollow Point (półokrągły) – rodzaj śrutu znajdujący zastosowanie zwłaszcza w rozrywaniu celów. Warta uwagi jest również specjalna konstrukcja tego modelu, dzięki której po trafieniu nie występują rykoszety. 

Diablo to doskonały wybór dla miłośników strzelectwa posiadających pewne doświadczenie. W celu czysto rekreacyjnego strzelania można śmiało sięgnąć natomiast po wspomniane śruty kuliste BB. Niemniej jednak, nawet najlepiej celując z wiatrówki z pociskami kulistymi nigdy nie będziemy w stanie osiągnąć jakości i powtarzalności, jaką gwarantują modele Diablo.

Śrut do wiatrówki – masa pocisku, a jego zasięg

Niezwykle istotna pozostaje również kwestia wagi naszego śrutu do wiatrówki. Modele tego samego typu mogą różnić się od siebie masą i co za tym idzie – przynosić całkowicie odwrotny rezultat. Waga śrutów podawana jest zazwyczaj w granach (1 gran to około 0,0647 grama). Za śruty lekkie przeważnie uważa się modele do 6 granów, natomiast za ciężkie – te powyżej 9 granów.

Śrut lekki – charakteryzuje się zdecydowanie większą prędkością, lecz zarazem gorszą stabilnością lotu. Dodatkowo ze względu na niższą energię wystrzału, jego moc zostanie szybko utracona.

Śrut ciężki – przeciwieństwo śrutu lekkiego. Śrut ciężki będzie w stanie osiągnąć co prawda mniejszą prędkość, ale nadrobi to z nawiązką przy pomocy energii wystrzału.

Zdj. główne: Jp Valery/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*