W trakcie meczu największa uwaga jest skupiona na piłkarzach, ale i na sędzim. Jego dobre przygotowanie jest nie mniej ważne niż przygotowanie zawodników.
Dźwięk gwizdka, podniesienie chorągiewki, uniesienie żółtej lub czerwonej kartki – to wszystko sprawia, że czasami arbiter nie schodzi z ust oglądających przez cały mecz (a czasem i po nim). Widowisko rozgrywa się pod jego dyktando, piłka nie może być w grze bez jego zgody. Dlatego, aby panować nad sytuacją, wysyłać szybkie i konkretne komunikaty bez wdawania się w dyskusje, potrzebuje on zestawu niezbędnych narzędzi.
To absolutna podstawa. Należy jednak wiedzieć, że nie każdy sprawdzi się w czasie meczu. Najlepsze gwizdki mają metalową obudowę. Sprawdzą się też profesjonalne plastikowe piszczałki typu Blast CMG Safety. Ich cena nie jest powalająca i z reguły zmieścimy się w przedziale kilkudziesięciu złotych. Warto też kupić do niego smycz. Bieganie po boisku przez 90 minut meczu z gwizdkiem w dłoni jest niedopuszczalne.
Arbiter liniowy sygnalizuje wykroczenia, takie jak spalony, aut, rzut rożny, ale może też wskazać miejsce rzutu wolnego za pomocą chorągiewki. Na spotkaniach na najwyższym poziomie sędziowie używają tzw. biperów, czyli chorągiewek z elektronicznymi nadajnikami. Odbiornik znajduje się u sędziego głównego, który dostaje natychmiastową informację od kolegi na linie, kiedy coś się dzieje. Cena takiego urządzenia może wynosić od tysiąca do nawet trzech tysięcy złotych.
Każdy sędzia potrzebuje profesjonalnego zegarka sportowego, który pozwoli mu podzielić mecz na połowy, uwzględnić czas na dogrywkę itd. A wszystko to pod czujnym „okiem” zamontowanego stopera. Specjalne zegarki mają również sygnalizację dźwiękową, żeby sędzia nie przeoczył końca czasu.
Budzące grozę żółte oraz czerwone karteczki musi mieć sędzia główny, kiedy wychodzi na murawę. To nimi będzie karał zawodników w sytuacjach kryzysowych podczas fauli i nieczystych zagrywek (np. ręką, albo przedłużeniu przez bramkarza wybicia w doliczonym czasie). Karteczki należy mieć skryte w notesie, w którym zapisywane będą nazwiska zawodników, którzy je otrzymają (nazwisk i numerów nie zapisuje się nigdy bezpośrednio na karteczkach). Cena kompletu nie przekracza 25 złotych.
OBOWIĄZKOWE WYPOSAŻENIE SĘDZIEGO PIŁKI NOŻNEJ.
Do obowiązkowego wyposażenia sędziego piłkarskiego należy:
• gwizdek…Opublikowany przez Jana Gawlego Poniedziałek, 16 listopada 2020
Arbiter, tak jak każda inna osoba, która wychodzi na boisko, musi mieć dobre korki piłkarskie. W zwyczajnym obuwiu nikt nikogo nie wpuści na murawę. Inną kwestią są ciuchy. Sędzia musi się wyróżniać spośród graczy. Specjalnie dla sędziów powstały nawet całe gotowe komplety, które można zakupić w cenie około 90 złotych. Nie ma zasadniczo przepisów, co do np. długości rękawów – jest to zależne od panującej pogody. Warto jednak zadbać o taki strój, który będzie miał saszetkę na piersi, dopasowaną do notesika z kartkami.
Ponadto, tak jak każdy piłkarz, poza korkami sędzia musi mieć getry przed kolana, pod którymi znajdują się ochraniacze. To kolejny niezbędny element każdego arbitra, czy w zasadzie każdego uczestnika meczu. Bez ochraniaczy nie ma gry – przed pierwszym podaniem zawsze prowadzona jest „rewizja”, czy każdy zawodnik ma zarówno korki, jak i ochraniacze.
Foto wyróżniające: pxfuel.com