Nauka podstawowych ciosów bokserskich krok po kroku

Nauka podstawowych ciosów bokserskich krok po kroku
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wyprowadzanie ciosów stanowi w boksie absolutną podstawę, w związku z czym na pewno warto pochylić się nad tą kwestią. Jakie są najważniejsze ciosy i w jaki sposób można skutecznie je opanować?

Gdzie ćwiczyć?

Na wstępie warto zaznaczyć, że w celu poprawnego opanowania techniki wyprowadzania ciosów bokserskich wcale nie potrzebujemy wizyt w klubie. Nauka na własną rękę nie należy jednak do najłatwiejszych i nawet regularną pracą w domowym zaciszu prawdopodobnie nie będziemy w stanie osiągnąć perfekcyjnych umiejętności w owym zakresie. Mimo to – o ile nie jest się zawodowym sportowcem – boks ma stanowić przede wszystkim frajdę, a do tego domowe warunki powinny zdecydowanie wystarczyć.

Boks – klasyfikacja ciosów

Ciosy w boksie dzielimy ze względu na różnice i podobieństwa w wykonywanych ruchach na kilka rodzajów. Wyróżnia się trzy podstawowe typy uderzeń: prosty, sierpowy oraz cios z dołu. Dodatkowo każdy w nich można wykonywać – w zależności od sytuacji – przy pomocy  prawej lub lewej ręki, kierując je w głowę lub w tułów. W rezultacie powstają pełne wyrażenia stosowane powszechnie w profesjonalnym boksie, jak choćby cios prosty prawą w głowę, czy popularny prawy lub lewy sierpowy. Znaczenie ma również noga, na którą przenosi się ciężar podczas wyprowadzania danego ciosu, a także to, czy uderza się z miejsca, czy też z  krokiem. Przyjrzyjmy się teraz, jak powinny wyglądać podstawowe ciosy bokserskie w teorii.

Ciosy proste

Najłatwiejszy rodzaj ciosów. Warto zwrócić uwagę na różnice pomiędzy jego rozgałęzieniami w zależności od ręki. Cios prosty lewą ręką wyprowadza się po najkrótszej linii, a więc ręka powinna pójść prosto przed siebie, bez odchylania łokcia w bok. Cała sekwencja rozpoczyna się lekkim skrętem w biodrze, a kończy na wyproście ręki. W pozycji końcowej nasza pięść powinna znajdować się na wysokości nosa, podczas gdy wyprostowany bark chroni szczękę przed uderzeniami.

Cios prosty prawą ręką wyprowadza się analogicznie, z jedną różnicą – jest on mocniejszy. Oznacza to, że w momencie jego zadawania musimy twardo stać na nogach i nie pochylać się do przodu. Zarówno w tym przypadku, jak i podczas wyprowadzania ciosu prostego lewą ręką ciężar ciała znajduje się w 60 procentach na lewej nodze.

Ciosy sierpowe

Nieco bardziej zaawansowany technicznie, ale zarazem niezwykle skuteczny rodzaj ciosów, który na początku może sprawić nam pewne problemy. Poprawnie zadane ciosy sierpowe zakładają mocne skręty barków oraz bioder. W praktyce wyprowadzanie tego typu uderzenia wygląda w następujący sposób: cofamy znacząco bark, a następnie wypychamy biodro w przód, zadając cios. Najbezpieczniejszym ułożeniem ręki jest zachowanie kąta prostego w łokciu i nadgarstek nieznacznie skierowany do środka dłoni. Dzięki temu uderzenie będzie jeszcze mocniejsze i rozłoży się na kostkach.

Ciosy z dołu

Ciosy z dołu, zwane również hakami, zadaje się dosyć wąsko, będąc w półdystansie. Kąt w łokciu znów powinien wynosić 90 stopni. W celu poprawnego wyprowadzenia ciosu z dołu należy wypchnąć bark uderzającej ręki w górę, cofając w międzyczasie bark ręki przeciwnej. Pozwoli to na zmaksymalizowanie siły naszego ciosu. Haki sprawdzą się zarówno jako ciosy atakujące (ale nie zaczynające atak), jak i jako kontrciosy. Podczas ich zadawania celuje się w wątrobę, splot słoneczny lub pod żebra.

Zdj. główne: Thao LEE/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*