Największe mity dietetyczne. Jak wielu z nich ulegasz?

Największe mity dietetyczne. Jak wielu z nich ulegasz?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wszystko albo nic? Niekoniecznie

Większość osób, która chciała zrzucić nadprogramowe kilogramy, choć raz spotkała się z podejściem: wszystko albo nic. I zazwyczaj na takim właśnie podejściu się finalnie zawiodła, bo naprawdę trudno jest ot tak, od razu odstawić słodycze czy mniej zdrowe posiłki. No i – tak właściwie – czy na pewno trzeba to robić tak radykalnie i w stu procentach?

Profesjonalni dietetycy nie mają wątpliwości – grunt to zachowanie równowagi, a na ulubioną słodką przekąskę jak najbardziej można sobie od czasu do czasu pozwolić.

Najpopularniejsze mity dietetyczne – poznaj je!

Wiele problemów w procesie odchudzania przysparzają popularne mity dietetyczne. Chociaż nie mają one odzwierciedlenia w rzeczywistości – lub są niekompletnym jej przedstawieniem – wciąż ulega im naprawdę wiele osób. Oto najpopularniejsze z nich:

  • Ostatni posiłek musi być zjedzony nie później niż o 18.00. Każdy słyszał o tym chociaż raz, a prawda jest taka, że kolacja powinna być po prostu zjedzona 2-3 godziny przed snem, a do tego lekkostrawna. Nie ma znaczenia, czy będzie to akurat 18.00, czy może dwie godziny później. Chyba że chodzisz spać o 20.00, wtedy jest to uzasadnione.
  • Gluten i laktoza szkodzą. Zdecydowanie jest to popularny mit, chyba że ktoś ma stwierdzoną nietolerancję na tego typu produkty.
  • Tyjemy od grup konkretnych produktów. To nieprawda – tyjemy od nadwyżki kalorycznej!
  • Kawa odwadnia. 
  • Owoce nie tuczą.

Jedząc węglowodany nie schudniesz? Obalamy to!

Nie sposób nie wspomnieć o bardzo popularnym micie odnośnie jedzenia węglowodanów – ta grupa produktów ma wyjątkowo “złą prasę”. Natomiast prawda jest taka, że węglowodany są nam potrzebne w diecie – w szczególności te zdrowe! Więcej na ten temat przeczytasz na https://uczymyjakslodzic.pl/weglowodany-a-odchudzanie-czy-trzeba-sie-ich-obawiac-na-diecie/

Gdy redukujemy masę ciała, z umiarem powinniśmy spożywać węglowodany proste – a więc, przykładowo, zamiast gotowych sklepowych słodyczy, przygotowywać słodki posiłek w domu. Odchudzanie wymaga pewnego rodzaju umiejętności planowania posiłków i nie można zapominać o tym, że diety niskowęglowodanowe – nieumiejętnie wprowadzane – mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Odchudzaj się z głową

Całkowite wykluczanie grup produktów nie ma sensu – lepiej skomponować zdrową, zbilansowaną dietę, w której znajdzie się miejsce nawet dla ulubionych słodkości. Oczywiście – z umiarem!

Szczególnie na początku tej drogi warto poprosić o pomoc specjalistę, który pomoże w opracowaniu jadłospisu opartego na deficycie kalorycznym. Odpowiednie podejście i duża dawka samodyscypliny to klucz do sukcesu. Powodzenia!

Fot.: unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*