Modelarstwo samochodowe – porady dla początkujących

Modelarstwo samochodowe – porady dla początkujących
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zdalnie sterowany samochód z prawdziwego zdarzenia to dziecięce marzenie, które z powodzeniem można spełnić w dorosłości. Wszystko dzięki połączeniu umiejętności manualnych, pasji oraz odrobiny cierpliwości. Jak zacząć przygodę z modelarstwem samochodowym?

Modelarstwo samochodowe – rodzaje aut

Przed przystąpieniem do tworzenia swojego pierwszego modelu kluczowe jest zapoznanie się z istniejącymi rodzajami zdalnie sterowanych samochodów. Poszczególne warianty aut różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale też parametrami. Wyróżniamy następujące kategorie:

  • szybkie modele terenowe – prawdopodobnie ulubiona kategoria wśród modelarzy. Ogromna popularność szybkich modeli terenowych wynika z faktu, że są najbardziej uniwersalnymi samochodami zdalnie sterowanymi. Modele posiadające bezpośrednie odpowiedniki w pełnowymiarowych konstrukcjach mają koła schowane pod karoserią, co naraża je na wywrotki w trudnym terenie. Samochody odbiegające wyglądem od prawdziwych maszyn charakteryzują się zaś dużymi kołami rozstawionymi poza karoserią, dzięki czemu poradzą sobie nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach;
  • szybkie modele torowe – samochody nadające się przede wszystkim do szybkiej jazdy po gładkiej powierzchni (najlepiej po asfalcie). Szybkie modele torowe bazują zazwyczaj wizualnie na swoich pełnowymiarowych odpowiednikach;
  • trial – auta przeznaczone do jazdy w terenie. Te samochody nie rozwijają wysokiej prędkości, w związku z czym przyjemność przy ich prowadzeniu wynika nie z zabójczego tempa, ale z pokonywania wymagających przeszkód;
  • drift – zgodnie z nazwą mowa tu o autach, których celem jest pokonanie trasy w poślizgu. Modele nie bez przyczyny wyglądem do złudzenia przypominają prawdziwe samochody do driftu;
  • modele budowlane (np. ciężarówki, spycharki) – najbardziej kosztowna i w rezultacie najmniej powszechna kategoria. Ceny modeli budowlanych mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych, wobec czego jedynie bardzo niewielki odsetek modelarzy decyduje się właśnie na ten rodzaj.

Jaki silnik wybrać?

Jeśli zdecydujemy się już na konkretny model, warto zastanowić się nad kolejną niezwykle istotną kwestią, a mianowicie silnikiem. Wyróżnia się dwa rodzaje: silniki szczotkowe oraz bezszczotkowe. Silniki szczotkowe to zdecydowanie tańsza, lecz zarazem mniej trwała opcja. Silniki bezszczotkowe tak naprawdę przeważają, a ich jedyny mankament to cena. Sami musimy zdecydować, czy bardziej zależy nam na jakości, czy na zaoszczędzeniu pokaźnej ilości gotówki.

Gdzie kupić części zamienne?

Opinie na temat stosunku ceny do jakości części zamiennych na rynku są na tyle podzielone, że warto zwrócić uwagę na inny parametr, a mianowicie… dostępność. Pod tym względem zarówno w Polsce, jak i na świecie nie ma sobie równych firma Traxxas. Drugie miejsce przypada HPI, natomiast ostatnia na podium jest Arrma (w tym przypadku części są importowane z Niemiec). Przy wyborze producenta najlepiej kierować się tym, aby oferta była szeroka, a produkty jak najszybciej trafiały w nasze ręce.

Modelarstwo samochodowe – po pierwsze: cierpliwość!

Modelarstwo jak żadne inne hobby wymaga spokoju ducha i cierpliwości. Rozpoczynając przygodę ze zdalnie sterowanymi samochodami, musimy przygotować się na początkowe niepowodzenia. Pamiętajmy, że trudności mogą stanowić wartościową naukę. Dzięki pozytywnemu podejściu i pracy nasze modele będą stawały się coraz lepsze, a satysfakcja ze stworzenia własnego auta okaże się bezcenna!

Zdj. główne: Ruvim Noga/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*