Modelarstwo to hobby wymagające sporo czasu i cierpliwości. Od czego zacząć tę wciągającą przygodę, podczas której rewelacyjnie bawią się zarówno mali, jak i duzi?
Z modelarstwa można czerpać ogromną satysfakcję, jednak pod pewnym warunkiem – nie można się od razu rzucać na głęboką wodę. Każdy, kto miał nawet krótką przygodę z bieganiem, wie doskonale o tym, że zanim zawodnik zacznie marzyć o długich dystansach, najpierw musi sporo czasu poświęcić na budowanie formy i wytrzymałości organizmu. W przeciwnym razie każdy trening, zamiast przynosić radość, będzie okupiony bólem i w rezultacie szybko pojawi się zniechęcenie.
Podobnie jest w przypadku modelarstwa, z tą może różnicą, że tu raczej nie uświadczy się bólu, prędzej frustrację, że składany model nie wygląda tak pięknie, jak na obrazku załączonym do opakowania. Jak uniknąć pułapki, w którą bardzo często wpadają osoby początkujące? Poprzeczkę należy podnosić stopniowo. Na początku powinno się składać łatwe modele – ta zasada tyczy się zarówno dzieci, jak i osób dorosłych.
Warto spróbować wszystkiego, bo dopiero wówczas można podjąć decyzję, którą drogą podążyć. Najczęściej bywa jednak tak, że pasjonat modelarstwa ma jeden ulubiony materiał, z jakiego składa modele. Może to być karton, plastik, a nawet zapałki. Na wyższym poziomie zaawansowania dochodzą jeszcze modele ruchome, jednak aby tworzyć takie perełki, potrzebnych jest wiele godzin spędzonych przy sklejaniu prostszych konstrukcji.
Niezależnie od tego, na jaki rodzaj materiału padnie wybór, trzeba pamiętać o wspomnianym wcześniej stopniowaniu trudności. Pomocna może okazać się także dołączona do zestawu instrukcja – to właśnie od jej starannego przestudiowania powinna zacząć się praca przy każdym modelu.
Początkujący miłośnicy modelarstwa często zastanawiają się nad tym, ile tak naprawdę kosztuje to hobby? Czy pasja nie pochłonie wszystkich oszczędności? Jak w każdym przypadku, odpowiedź nie jest jednoznaczna, w grę wchodzi tu bowiem bardzo dużo czynników. Osoby zaczynające przygodę z modelarstwem raczej nie zbankrutują. Nie trzeba posiadać specjalistycznych narzędzi, aby sklejać podstawowe modele. Wystarczy stół i odrobina miejsca, przydatne może okazać się także dobre oświetlenie. Ceny kartonowych modeli zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, choć można spotkać się także z promocjami (zwłaszcza w okresie świątecznym).
Jednak im dalej w las, tym potrzeby bardziej rosną – kompletny i uwzględniający wszystkie niezbędne akcesoria do tworzenia zaawansowanych modeli zestaw może kosztować kilka tysięcy złotych. Wszystko zależy od jakości poszczególnych akcesoriów. Farby, pędzle, szpachelki, kleje, organizer – z im wyższej półki będą, tym z większymi wydatkami trzeba się liczyć. Zawsze warto porównywać ceny, ponieważ dzięki takiej praktyce można zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy.
Modelarstwo kształtuje charakter – co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Godziny spędzone przy stole modelarskim uczą cierpliwości, pokory, dokładności, a także niepoddawania się pomimo początkowych niepowodzeń. Po latach każdy modelarz z dumą wspomina swój pierwszy, własnoręcznie sklejony model, nawet jeżeli był on pełen niedoskonałości i w niewielkim stopniu przypominał wzór umieszczony na opakowaniu.
Modelarze zasadniczo dzielą się na dwie grupy. Pierwsza z nich to osoby, które uwielbiają chwalić się swoimi osiągnięciami. Z myślą o nich organizowane są lokalne, ogólnopolskie, a nawet międzynarodowe wystawy modeli. Druga grupa efekty swojej pasji zostawia dla siebie i swoich najbliższych, organizując przestrzeń w mieszkaniu w taki sposób, aby zmyślne konstrukcje stały zawsze na widoku. A Ty, do której grupy się zaliczysz? Pamiętaj – niezwykłą przygodę możesz zacząć niezależnie od wieku! Tylko uważaj, modelarstwo wciąga bardziej niż najlepsze słodycze!
Zdjęcie wyróżniające: Keith Shepherd / Flickr