Jazda na łyżworolkach to doskonały sposób na spalenie nadmiaru tkanki tłuszczowej. Sprawdź, jaki sprzęt wybrać, aby każdy trening był prawdziwą przyjemnością.
Po łyżworolki sięgają wszyscy bez względu na wiek, płeć czy wykonywany zawód. Wiatr we włosach, prędkość zapewniająca adrenalinę czy szansa na zgubienie kilku zbędnych kilogramów to tylko niektóre powody, dla których warto założyć na nogi rolki i wybrać się na krótką przejażdżkę po okolicy. Można jeździć samemu (rozwiązanie m.in. dla tych, którzy po ciężkim dniu pracy marzą o tym, aby móc ochłonąć i mieć chwilę spokoju tylko dla siebie) lub też można się wybrać na przejażdżkę ze znajomymi (jest to świetny sposób na to, aby rozruszać się trochę w doborowym towarzystwie – a jak wiadomo, gdy zapał do treningów spada, nic nie działa tak motywująco, jak trening grupowy). Koniec więc z wymówkami – nie jesteś ani za stary, ani za mało sprawny, by zacząć przygodę z rolkami. Zacznij od wyboru sprzętu. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, kupując łyżworolki.
W sklepach sportowych można znaleźć ogromny wybór różnorodnych łyżworolek. Niektóre z nich to modele stosunkowo uniwersalne. Z jazdy na nich radość będą mieli zarówno początkujący, jak i ci nieco bardziej zaawansowani rolkarze. Są jednak modele rolek, po które można sięgać, mając już odrobinę wprawy w jeździe – to rolki szybkie, wyczynowe.
Zdecydowana większość użytkowników łyżworolek jeździ zupełnie rekreacyjnie. Sprzęt tego typu cieszy się największym zainteresowaniem, szczególnie wśród początkujących rolkarzy. Doskonale sprawdzi się na równych miejskich asfaltowych alejkach. Nie rozwiniesz z ich pomocą zawrotnych prędkości, i dobrze – jazdę na rolkach warto zaczynać od spokojnych przejażdżek, tak by do perfekcji opanować technikę jazdy. Zbytnie szarżowanie i pęd mogą skończyć się bolesnym upadkiem. Złamana ręka czy noga to tylko niektóre z powikłań, jakie mogą wystąpić po nagłym i niekontrolowanym kontakcie z podłożem. Zaczynając jazdę na rolkach, nawet tych przeznaczonych do rekreacji, pamiętaj o komplecie ochraniaczy i kasku na głowę – Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze.
Oprócz rolek rekreacyjnych, na sklepowych półkach można znaleźć także prawdziwe perełki przeznaczone dla miłośników większych prędkości. Po rozwiązania tego typu wyposażone w kółka o średnicy powyżej 90 mm powinny sięgać osoby, które zdążyły opanować technikę jazdy. W przeciwnym wypadku można zrobić sobie krzywdę. Rolki szybkościowe nie mają przeważnie tylnego hamulca. Jeżeli się na nie zdecydujesz, to przynajmniej na początek wybierz buty z wyższą cholewką – dzięki temu jazda na rolkach będzie stabilniejsza.
Wymieniając rodzaje łyżworolek, nie sposób nie wspomnieć o rolkach dla miłośników freestyle’u. Jeżeli zamierzasz ćwiczyć podczas jazdy różne figury akrobatyczne, to właśnie to rozwiązanie jest stworzone z myślą o Tobie. Na tych łyżworolkach możesz jeździć slalomem oraz szybko skręcać – modele są wyjątkowo zwrotne. Podobnie jak w przypadku rolek do szybkiej jazdy, tak samo przed zakupem rolek freestyle’owych, najpierw naucz się jeździć na rolkach tradycyjnych – dzięki temu unikniesz wielu siniaków.
Rodzaj rolek to nie wszystko. Kupując łyżworolki, trzeba zwrócić uwagę na więcej szczegółów. Liczy się oczywiście dobrze dopasowany rozmiar. Jazda w zbyt małym bucie będzie niewygodna i może zakończyć się bolesnymi odciskami oraz otarciami. Za duże buty utrudniają utrzymanie równowagi. Młodsi użytkownicy są w nieco lepszej sytuacji – rolki przeznaczone dla dzieci i młodzieży wyposażone są w system regulacji długości.
Przed zakupem łyżworolek zastanów się też nad tym, czy zdecydować się na kółka twarde, czy miękkie. Powinno to być uzależnione między innymi od Twojej wagi – im więcej ważysz, tym twardsze kółka wybierz. Zwróć także uwagę na materiał, z jakiego są wykonane kółka oraz jaka jest ich średnica. Znaczenie mają też łożysko, płozy i hamulce.
Zdjęcie wyróżniające: Freepik