Halówki, wkręty, turfy – dla laika jest to niezrozumiały kod, jednak miłośnik piłki nożnej doskonale wie, że chodzi o buty do gry. Podstawowa różnica w ich przeznaczeniu dotyczy rodzaju nawierzchni, na jakiej rozgrywany jest mecz.
W dzieciństwie zapewne grałeś z kumplami w piłkę tam, gdzie się dało. Nie przejmowałeś się tym, czy jest to kawałek betonu przed blokiem, czy boisko z profesjonalną nawierzchnią. Z biegiem lat zacząłeś jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nawierzchnie do gry w piłkę mogą być różne, tak samo, jak różne są rodzaje butów piłkarskich. Nawierzchnie do gry w piłkę nożną można podzielić na nawierzchnie twarde oraz nawierzchnie miękkie. Zdarza się też, że niektórzy grają na śniegu. Gdy pogoda jest bardzo zła, trening lub mecz trzeba przenieść do sali.
Nie każdy może o tym wie, lecz biegacze długodystansowi, którzy podczas zawodów sportowych pokonują dziesiątki, a czasem nawet setki kilometrów w trudnym terenie, ostateczną decyzję dotyczące tego, w jakich butach będą biegli, podejmują dopiero po dokładnym zapoznaniu się ze specyfikacją trasy. Mając wszelkie dane, mogą zdecydować się na bardziej agresywny lub łagodniejszy bieżnik. Od prawidłowego wyboru będzie zależeć komfort późniejszego biegu, który z kolei przełoży się na ostateczny rezultat sportowy. Podobnie jest i w przypadku butów piłkarskich. Raczej trudno sobie wyobrazić, aby komuś w pełni komfortowo grało się w hali w korkach przeznaczonych na murawę. A już z pewnością ucierpiałaby na tym nawierzchnia w obiekcie sportowym.
3 RODZAJE OBUWIA PIŁKARSKIEGO 👟
Jak odpowiednio dobrać piłkarskie obuwie do nawierzchni? Odpowiedź znajdziesz w filmie poniżej!
Sprawdź również nasz asortyment lanków, halówek i turfów 🆗 https://bit.ly/2UQ462i
Opublikowany przez FootballPro Czwartek, 11 kwietnia 2019
Popularne halówki. Ich podeszwa jest gładka, zapewnia idealną przyczepność do podłoża znajdującego się w hali sportowej. Niektóre modele posiadają dodatkowe wzmocnienie czubka buta, aby gra była bardziej komfortowa. Jeżeli wybierzesz się w halówkach na murawę, to ryzykujesz skręceniem kostki. Przy wyborze halówek kieruj się nie tylko ceną czy renomą producenta. Istotne jest to, aby prawidłowo dobrać rozmiar buta i wybrać model, który będzie wygodny.
Jeżeli planujesz grać głównie na twardych nawierzchniach, to zainwestuj w lanki. Jest to chyba (oprócz halówek) najpopularniejszy typ butów dedykowanych miłośnikom piłki nożnej. Charakteryzują się materiałem, z jakiego została wykonana podeszwa. Na plastikowym spodzie buta zamontowano kołki. Mogą być one gumowe lub plastikowe.
To inny rodzaj obuwia do gry w piłkę. Nie znajdziesz na nim charakterystycznych kołów – za to mają mnóstwo drobniejszych wypustek. Sprawdzą się na miękkich nawierzchniach. Można w nich spokojnie rozegrać mecz na sztucznej murawie, a nawet na boisku żwirowym. Takie buty można znaleźć w kolekcjach największych producentów obuwia sportowego.
Jeżeli odpowiednio dobierzesz rodzaj obuwia sportowego do rodzaju podłoża, na którym ma się odbyć trening czy mecz, to nie tylko znacznie zwiększysz komfort swojej gry, ale poprawisz też bezpieczeństwo. Źle dobrane buty to większe ryzyko kontuzji. Każdy rodzaj sportowego obuwia do gry w piłkę nożną charakteryzuje się nieco inną powierzchnią. Zastosowane w poszczególnych modelach rozwiązania mają na celu zapewnienie zawodnikowi jak najlepszej przyczepności do konkretnego podłoża. Dzięki temu noga w bucie będzie stabilna, a ryzyko tego, że podczas gry w piłkę nożną skręcisz kostkę – znacznie mniejsze.
Kupując buty do gry w piłkę nożną, kieruj się przede wszystkim własnym komfortem. Lepiej jest grać w butach mniej znanego producenta, które dobrze trzymają nogę i nie obcierają, niż w obuwiu z najnowszej kolekcji, w którym stopa przez całe 90 minut rozgrywki będzie się tylko męczyć. Przymierz buty i upewnij się, że sięgnąłeś po odpowiedni rozmiar. Wybieraj buty dobrej jakości, wówczas jest szansa, że posłużą Ci dłużej niż jeden sezon. Pamiętaj o tym, aby używać buty zgodnie z przeznaczeniem, w przeciwnym razie możesz stracić gwarancję producenta.
Zdjęcie wyróżniające: Freepik