Jak stosować kreatynę podczas treningów?

Jak stosować kreatynę podczas treningów?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Odpowiednio zbilansowana dieta oraz właściwa suplementacja znacznie podnoszą efektywność każdego treningu, umożliwiając przy tym właściwą regenerację organizmu. Jednym z najczęściej stosowanych przez sportowców związków jest kreatyna. W dzisiejszym artykule dowiesz się, dlaczego warto ją stosować.

Chcesz zwiększyć efektywność swoich treningów? Jednym z najlepiej przebadanych i najskuteczniejszych suplementów diety pozostaje kreatyna. Związek świetnie sprawdza się zarówno w przypadku treningów sylwetkowych, jak i wytrzymałościowych. Naturalnie powstaje w wątrobie i pełni kluczową rolę w produkcji związków wysokoenergetycznych. Już dziś sprawdź, jak ją stosować!

Czym jest kreatyna?

Kreatyna, czyli kwas β-metyloguanidynooctowy naturalnie występuje w ścięgnach, mięśniach, wątrobie oraz mózgu. Ich główną funkcją jest odnawianie cząsteczek ATP, będących podstawowym nośnikiem energii. To właśnie dlatego ma kluczowe znaczenie w okresach pomiędzy treningami. Dodatkowo stymuluje syntezę protein w mięśniach oraz podwyższa uwadnianie komórek mięśniowych. 

Dzięki temu kreatyna umożliwia szybszy wzrost masy i siły mięśniowej. Znajduje tym samym zastosowanie w różnorodnych dyscyplinach sportowych. Co więcej, jej działanie regeneracyjne sprawia, że umożliwia przeprowadzanie dłuższych i częstszych treningów, przekładając się tym samym na szybsze realizowanie celów sportowych. Warto jednak zaznaczyć, iż efekty nie są natychmiastowe. Konieczne jest regularne przyjmowanie suplementów. 

Jak dawkować kreatynę?

Najczęściej sportowcy decydują się na cykliczne przyjmowanie suplementów w ilości od 5 do 20 gramów, z czego jedna dawka powinna wynosić 5 g. Najlepiej sięgać po związek przed śniadaniem oraz po treningu. W dni nietreningowe drugą dawkę możesz przyjąć wieczorem przed posiłkiem lub pójściem spać. Cykl suplementacji trwa najczęściej od 4 dni do tygodnia. 

Jeśli jednak planujesz zażywać kreatynę codziennie przez dłuższy okres, zmniejsz dawkę do 2-3 g dziennie. Taka suplementacja powinna trwać przez około 30 dni. Możliwe jest także przyjmowanie suplementów w zależności od planu ćwiczeń. W dni treningowe przyjmuj 10 g, natomiast w dni nietreningowe 5 g przez 8 kolejnych tygodni. Należy jednocześnie pamiętać o tym, iż najlepiej dodawać ją do mieszanek glukozowych i węglowodanowo-białkowych.

Jaki rodzaj kreatyny wybrać?

Jednym z najpopularniejszych i najskuteczniejszych związków pozostaje monohydrat kreatyny. Odznacza się najlepiej przyswajalną formą i relatywnie niską ceną. Oprócz siły mięśniowej pozytywnie wpływa na wytrzymałość i dynamikę. Skutecznie wiąże wodę, tworząc efekt „zbicia” mięśni. Jest to efekt, który odpowiada szczególnie szczupłym osobom, chcącym uzyskać jak najszybszy efekt wizualny.Sportowcy często decydują się również na suplementację jabłczanem kreatyny, będącym połączeniem kreatyny i kwasu jabłkowego. Suplement jest dobrze przyswajalny przez układ pokarmowy. Pozwala na uzyskanie lepszej jakości masy mięśniowej niż monohydrat.

Zdjęcie: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*