Jak powinna wyglądać suplementacja przy treningu crossfit?

Jak powinna wyglądać suplementacja przy treningu crossfit?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Mianem crossfitu określa się program treningu siłowego oraz kondycyjnego, bazującego na wzroście 10 kluczowych zdolności siłowych. Wykonywanie ćwiczenia mają rozwijać siłę i wzmacniać mięśnie. Jakiego rodzaju suplementacja jest zalecana w przypadku tego typu aktywności?

Suplementacja a crossfit – najważniejsze informacje

Crossfit to ogólnorozwojowy system treningowy, który doskonale sprawdza się u osób, którym zależy na redukcji tkanki tłuszczowej, rozwoju mięśni, podwyższeniu możliwości wysiłkowych oraz poprawie kondycji. Tym, co go wyróżnia, jest wysoka intensywność oraz wytrzymałościowo-szybkościowy charakter.

Jaka suplementacja najlepiej sprawdzi się w przypadku crossfitu? Należy wziąć pod uwagę między innymi stan organizmu ćwiczącego, jego indywidualne potrzeby energetyczne, aktualny sposób odżywiania się oraz cele. Jako że w treningu tego typu bardzo często mamy do czynienia ze zmiennym tempem, kluczowymi kwestiami będzie regeneracja, adaptacja oraz energetyka konkretnego organizmu. Ćwiczenia wykonywane w ramach crossfitu angażują sporą część grup mięśniowych, przy jednoczesnej dużej intensywności.

Sprawia to, że są w stanie w krótkim czasie wyczerpać nagromadzone zapasy glikogenu, czyli zapasu energetycznego. Warto wspomnieć tutaj również o tym, że tego typu trening jest niezwykle wyczerpujący dla całego organizmu oraz układu nerwowego, co później może w negatywny sposób odbijać się na gospodarce hormonalnej i mechanizmie odnowy psychofizycznej, pogarszając osiągane efekty.

Dobre suplementy dla miłośnika crossfitu

W jakiego rodzaju suplementy powinna się zaopatrzyć osoba, chcąca rozpocząć swoją przygodę z crossfitem? Jednym z nich jest kreatyna. Działanie tego związku jest w ścisły sposób związane z nośnikiem energii w komórkach, jakim jest ATP. Warto zdawać sobie sprawę, że energia jest niezbędna do przeprowadzenia jakiegokolwiek procesu.

W przypadku pracy mięśniowej mamy do czynienia z odłączaniem się reszty fosforanowej od cząsteczki ATP, czego efektem jest ADP. Efektem rozerwania wysokoenergetycznego wiązania jest uwolnienie energii, która to zasila pracę mięśni. Produkowane w mitochondriach ATP, aby móc w należyty sposób spełniać swoją rolę, potrzebuje transportera komórkowego. Z pomocą przychodzi tu kreatyna, która jest w stanie przyjmować oraz dołączać resztę fosforanową, na skutek czego dochodzi do powstania fosfokreatyny.

Siłownia, crossfit czy sztuki walki? Nie ma znaczenia co trenujesz! Kreatyna zawarta w Creatify od Results ma znaczący…

Opublikowany przez Results Nutrition Piątek, 22 lutego 2019

Jakiego rodzaju efekty związane z suplementacją kreatyną są najbardziej pożądane w treningu crossfit? Zalicza się do nich między innymi resynteza ATP, działanie antykataboliczne oraz ogólny wzrost parametrów fizycznych.

Każda osoba trenująca crossfit powinna zadbać o prawidłowe funkcjonowanie swojego organizmu. Do tego celu doskonale nadają się preparaty probiotyczne. W bezpośredni sposób przekładają się na usprawnienie pracy układu pokarmowego oraz immunologicznego. Efekt – poprawa rezultatów treningowych oraz kondycji.

Miłośnicy crossfitu powinni przyjmować również witaminy z grupy B, które to odpowiadają za poprawę przebiegu procesów wewnętrznych, redukują skutki stresu oraz poprawiają funkcje umysłowe i anaboliczne.

Inne ważne witaminy, które należy przyjmować to D3 + K2. To połączenie witamin odgrywa szczególnie ważną rolę, jeżeli chodzi o utrzymanie należytej kondycji aparatu ruchu, a zwłaszcza mięśni oraz kości. Witamina D3 odpowiada za regulację gospodarki wapniowo – fosforanowej i ma znaczący wpływ na część hormonów anabolicznych. Witamina K2 doskonale komponuje się z działaniem witaminy D3, zabezpieczając ją. Stymuluje produkcję testosteronu, a także ogranicza procesy, które prowadzą do nadmiernej produkcji elementów będących czynnikami zapalnymi. Witaminy D3 + K2 najlepiej łączyć z witaminą A pod postacią retinolu.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*