Jak jeździć na rowerze zimą dzięki trenażerowi rowerowemu?

Jak jeździć na rowerze zimą dzięki trenażerowi rowerowemu?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Żółte spadające liście i ostatnie podrygi słońca zachęcają do złapania, być może ostatniej, szansy na aktywne popołudnie na rowerze. Zimą ciepłe ubrania krępują ruchy, a warstwa lodu na ścieżce rowerowej skutecznie potrafi zniechęcić do podejmowania tej aktywności. A co powiesz na jazdę na rowerze zimą w domu? W krótkich spodenkach, T-shircie i z ulubionym serialem odpalonym w tle? Brzmi zachęcająco, prawda?

Trenażer rowerowy – co to takiego?

Trenażer rowerowy to urządzenie, do którego możesz zamontować rower, którym na co dzień jeździsz po ulicy. Istnieją trzy rodzaje takich urządzeń:

  • Trenażer rolkowy – wymaga maksymalnego skupienia. Trenażer rolkowy to nic innego, jak konstrukcja dwóch rolek, które kręcą się razem z kołami. Ten typ nie powinien generować hałasu i jest jednym z tańszych sprzętów tej kategorii. 
  • Trenażery magnetyczne i hydrauliczne – są bardziej skomplikowane od poprzedników, ale nadal utrzymują atrakcyjną cenę. Wykorzystują odpowiednio magnes lub olej, aby generować opór w jeździe. Nie każdy typ roweru będzie pasował do urządzenia. Konieczne będzie również zamontowanie specjalnej opony na tylne koło, zwykła opona przez tarcie wywołane oporem, bardzo szybko może się zniszczyć. 
  • Trenażer interaktywny SMART – najdroższy rodzaj trenażerów, którego działanie polega na zastąpieniu tylnego koła Twojego roweru. Trenażer interaktywny generuje dane, takie jak: puls, prędkość, wysokość podjazdu, a przy tym jest całkowicie stabilny, więc nie musisz skupiać się na utrzymaniu równowagi. 

Na trenażery głównie decydują się pasjonaci, którzy uwielbiają jeździć na swoich rowerach i są do nich przyzwyczajeni lub profesjonaliści, którzy zimą przygotowują się do dalekich tras pokonywanych w cieplejszych miesiącach. 

Czym się różni trenażer rowerowy od roweru stacjonarnego?

Rower stacjonarny od trenażera różni się przede wszystkim budową i ceną. Trenażery są dużo tańsze, jednak żeby go używać, koniecznie musisz posiadać rower. Trenażery głównie są wybierane przez profesjonalistów, którzy zimą trenują na swoim sprzęcie do wiosennych wypraw rowerowych albo zawodów. Jeżeli lubisz jeździć na swoim rowerze i dysponujesz mniejszym budżetem, wybierz trenażer. Natomiast jeżeli sprzęt jest Ci obojętny, a chcesz ćwiczyć określone partie ciała, skup się na doborze odpowiedniego roweru stacjonarnego. 

Jaki rower stacjonarny wybrać?

Producenci prześcigają się w tworzeniu rowerów stacjonarnych, które jak najlepiej mają odpowiadać na potrzeby konsumentów. Modeli jest tak dużo, że czasem ciężko zdecydować się na to, jaki rower stacjonarny wybrać.

Wyróżnia się 3 podstawowe rodzaje rowerów stacjonarnych:

  • pionowe – najbardziej popularne, postawa przypomina jazdę na rowerze. Rowerki te nie są polecane dla osób, które mają problemy z kręgosłupem lub stawami. 
  • poziome – trenując na tego typu rowerze, przyjmujesz pozycję półleżącą. Sprawdzi się przede wszystkim u osób, które mają problemy z kolanami i kręgosłupem. 
  • spinningowe – postawa przypomina jazdę kolarza – sylwetka jest lekko pochylona do przodu. Rowery tego typu są wykorzystywane do intensywnych treningów kolarskich.

Wybierając rower stacjonarny, dokładnie określ swoje oczekiwania wobec urządzenia. Zastanów się jakie partie ciała chcesz ćwiczyć, jakim budżetem dysponujesz i ile miejsca w domu możesz poświęcić na rower stacjonarny. Po określeniu swoich preferencji łatwiej będzie Ci wybrać odpowiedni model.

Zdjęcie główne: materiał od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*