Podstawowym napojem każdego zawodnika powinna być woda, jednak utracone podczas intensywnych ćwiczeń minerały i składniki odżywcze można uzupełnić za pomocą napojów izotonicznych. Jak bezpiecznie je stosować?
Przed rozpoczęciem korzystania z izotoników warto dokładnie zapoznać się ze składnikami każdego produktu. Większość napojów jest przygotowywana na bazie wody, dlatego wypicie napoju izotonicznego wspomaga nawodnienie organizmu.
Co więcej, w skład tego typu produktów wchodzi sód, który pomaga organizmowi przyswoić wodę, zwiększyć poziom elektrolitów i utrzymać prawidłową temperaturę ciała. Na liście składników napojów izotonicznych można znaleźć także potas, magnez i wapń, czyli minerały, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, tkanki mięśniowej oraz kości i stawów.
Izotoniki zawierają w sobie również duże ilości węglowodanów, standardowo od 4 do 8 gram na 100 mililitrów napoju. Najczęściej są to łatwo przyswajane składniki odżywcze, takie jak glukoza, fruktoza, maltoza, sacharoza czy maltodekstryny. Dzięki tym elementom organizm zyskuje dodatkową energię i jest przygotowany na bardziej intensywny i dłuższy wysiłek fizyczny. Należy jednak pamiętać, że zbyt duża ilość cukru w napoju może obniżyć poziom nawodnienia i prowadzić do zaburzeń w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu.
Produkty dostępne w sklepach to duże ułatwienie, szczególnie dla osób, które chcą w krótkim czasie dostarczyć organizmowi duże ilości mikroelementów i składników odżywczych.
Warto jednak pamiętać, że oprócz korzystnych składników w napojach izotonicznych znajdują się także konserwanty czy barwniki wykorzystywane do stworzenia bardziej atrakcyjnego wyglądu. Substancje te mogą mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu, szczególnie u osób, które często stosują gotowe produkty.
Eksperci przekonują, że napoje izotoniczne powinno się przyjmować bezpośrednio przed lub po treningu, tak by zwiększyć zapas energii i podnosić poziom utraconych podczas wysiłku fizycznego minerałów. Zastrzega się, że izotoniki powinni stosować zawodnicy, których trening trwa dłużej niż godzinę. Krótsze jednostki ćwiczeń nie mają tak dużego wpływu na gospodarkę mineralną organizmu, a wszystkie niedobry można bezpiecznie uzupełnić za pomocą wody i zbilansowanej diety.
Izotoniki są też niewskazane u osób chcących zmniejszyć wagę, gdyż duże ilości węglowodanów i cukrów negatywnie wpływają na spalanie tkanki tłuszczowej. Organizm pobiera energię ze składników napoju, a nie z tłuszczu zgromadzonego w organizmie.
Popularne napoje izotoniczne dostępne w sklepach można z łatwością zamienić na takie samodzielnie przygotowane. Dzięki temu do organizmu dostarczane są tylko niezbędne składniki odżywcze, bez zbędnych dodatków czy nadmiernej ilości węglowodanów.
Domowe napoje izotoniczne można przygotować na bazie wody, do której dodaje się miód, sól, sok z owoców czy napar z ziół. Do stworzenia własnego izotonika świetnie sprawdza się mięta, sól himalajska, cytrusy czy imbir. Napój można przygotować wcześniej, tak by w ciągu dnia treningowego nie marnować czasu.
Zdjęcie główne: Anna Shvets/pexels.com