Curling dla początkujących – wszystko, co powinieneś wiedzieć przed wejściem na tor

Curling dla początkujących – wszystko, co powinieneś wiedzieć przed wejściem na tor
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Mimo że w Polsce curling wciąż uznaje się za dyscyplinę niszową, to z każdym rokiem przybywa jego miłośników. Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z szachami na lodzie?

Curling – skąd pochodzi?

Wbrew pozorom curling nie należy do nowych dyscyplin – jego początki szacuje się na… początek XVI wieku! Z odnalezionych opisów wynika, że ten nietypowy sport zimowy powstał w średniowiecznej Szkocji, gdzie uprawiano go na zamarzniętych jeziorach i rzekach, z wykorzystaniem wyłowionych z dna kamieni. Co ciekawe, nazwa „curling” prawdopodobnie pochodzi od szkockiego wyrazu „curr” (mruczeć, gruchać), który miał nawiązywać do odgłosu, jaki wydaje kamień sunący po wodzie.

Curling – gdzie gra się w szachy na lodzie?

Pomimo niezwykle bogatej historii, curling zasilił grono oficjalnych dyscyplin zimowych mistrzostw olimpijskich dopiero w 1998 roku. Dziś rozgrywa się zawody w zasadzie na całym świecie – od Europy i Stanów Zjednoczonych, przez Australię i Nową Zelandię, aż po kraje takie jak Chiny czy Japonia. Największą popularnością curling cieszy się jednak w Kanadzie, dokąd przywędrował wraz ze szkockimi imigrantami. Liczbę zawodników uprawiających ten sport szacuje się tam na 900 tysięcy!

Curling – zasady rozgrywki

Na wstępie warto obalić często powtarzany mit – pomimo że gra toczy się na lodzie, curling to nie jest sport na łyżwach! Profesjonaliści podczas meczu korzystają ze specjalnych butów. Podeszwa jednego z nich jest zrobiona z teflonu (umożliwia to ślizganie się po lodzie), zaś budulcem drugiej jest miękka guma, zapewniająca maksymalną przyczepność do podłoża. W ten sposób gracze mogą z łatwością przemieszczać się po torze curlingowym, odpychając się jedną nogą. Łyżwy są zatem w tej grze całkowicie zbędne.

Nazwa „szachy na lodzie” nie wzięła się znikąd. Curling to przede wszystkim gra strategiczna, choć wymaga od zawodników również niemałej aktywności fizycznej. W rozgrywce biorą udział dwa zespoły po czterech zawodników. Każda drużyna otrzymuje na starcie po osiem kamieni (tzw. czajników) w różnych kolorach. Celem gry jest umieszczenie kamieni jak najbliżej znajdującego się torze środka koła (domu). Mecz rozgrywa się poprzez naprzemienne ślizgi – raz jednego zespołu, raz drugiego. Aby polepszyć trajektorię ruchu kamienia, zawodnicy mogą „szczotkować” taflę lodu. Wygrywa ekipa, która zdołała umieścić więcej kamieni w domu. Przyznawane są także punkty za odległość pozostałych kamieni od środka koła.

Curling – podobnie jak każdy sport drużynowy – opiera się na współpracy pomiędzy zawodnikami. Każdy z graczy posiada określoną funkcję, a co za tym idzie, własne obowiązki, z których musi się wywiązać. Za taktykę odpowiedzialny jest kapitan (skip), który podczas zagrywania kamieni jest zastępowany przez vice-kapitana (vice-skip). Dopełnienie zespołu stanowią zaś dwaj szczotkujący, którzy zgodnie z nazwą zajmują się głównie szczotkowaniem kamieni. Co istotne, wszyscy zawodnicy zagrywają kamienie, dzięki czemu każdy z nich może mieć wpływ na końcowy rezultat.

Curling – sport dla każdego!

Aby zostać profesjonalnym zawodnikiem, potrzeba oczywiście wielu treningów, ale na poziomie amatorskim w curling mogą z powodzeniem grać miłośnicy aktywności fizycznej o różnym stopniu zaawansowania. Towarzyskie szachy na lodzie nie wymagają niebywałej kondycji, a podstawy związane z taktyką czy techniką zagrywania kamieni można opanować w mgnieniu oka.

Zdj. główne: Immo Wegmann/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*