Coraz więcej obiektów sportowych w Polsce jest przystosowywanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, jednak mimo tego uprawianie niektórych dyscyplin wciąż bywa dla nich utrudnione, czy nawet niemożliwe ze względu na brak odpowiedniej infrastruktury. Do grona tych „niedostępnych” należały do niedawna m.in. ekstremalne sporty wodne, jednak dzięki zastosowaniu nowatorskich rozwiązań technologicznych niepełnosprawni mogą już od tego miesiąca próbować swoich sił w nurkowaniu.
Nowoczesna platforma do nurkowania powstała w bazie osadzonej na pilskim jeziorze Płocie i jak przekonują jej twórcy – stowarzyszenie Krok po kroku HSA – jest pierwszym na świecie tego typu rozwiązaniem dedykowanym osobom z różnym stopniem niepełnosprawności. Dostosowana do ich potrzeb zaawansowana infrastruktura umożliwia zejście pod wodę na głębokość nawet 6 metrów!
„Myślę, że dopełniliśmy wszelkich starań, żeby było to najbardziej luksusowe miejsce dla osób z niepełnosprawnościami, jak również dla osób, które mogą normalnie nurkować i funkcjonować, i wykorzystywać sytuację, kiedy nie mamy zajęć z osobami z niepełnosprawnościami.”
Krzysztof Trawiński, prezes stowarzyszenia HSA dla portalu eska.pl
Na użytkowników bazy nurkowej w Pile czeka szereg udogodnień – platforma podjazdowa, specjalistyczna winda umożliwiająca zanurzenie osoby na odpowiednią głębokość, a także regulowana kondygnacja z możliwością montażu kratownicy, która powstała z myślą o kursach nurkowania dla początkujących. W tym czasie opiekunowie mogą śledzić poczynania swoich podopiecznym na zewnętrznym monitorze w tzw. strefie wytchnienia.
W kolejnych miesiącach baza nurkowa dla niepełnosprawnych będzie konsekwentnie rozbudowywana. Dzięki temu możliwe stanie się organizowanie większych przedsięwzięć, takich jak turnusy rehabilitacyjne czy zawody dla niepełnosprawnych nurków.
Zdjęcie wyróżniające: pxhere.com