Artykuł sponsorowany
Alternatywą dla drogich wizyt w gabinetach masażu może być samodzielne masowanie w domowym zaciszu. Wystarczy jedynie zaopatrzyć się w odpowiednie urządzenie, jakim jest pistolet do masażu. Jak działa taki pistolet i jak wygląda masaż z jego użyciem? Wyjaśniamy.
Masaż to popularna forma regeneracji potreningowej. Masowanie pozwala zmniejszyć ból mięśni i stawów czy poprawia funkcjonalność tkanek miękkich. Jeżeli zależy nam na skutecznej regeneracji bądź łagodzeniu dolegliwości bólowych, możemy skorzystać z usług specjalistów, jednak wizyty w gabinetach masażu i odnowy biologicznej często wiążą się z wysokimi i regularnymi kosztami. Bardziej ekonomicznym i wygodniejszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w pistolet do masażu, czyli urządzenie, którym wymasujemy i zregenerujemy całe ciało.
Najprościej ujmując, pistolet do masażu to rodzaj ręcznego masażera. Innowacyjne urządzenie umożliwia samodzielny masaż w domowych warunkach. Dzięki niemu przyspieszymy regenerację organizmu po intensywnym wysiłku fizycznym, złagodzimy napięcia w mięśniach i bóle występujące przy różnego rodzaju kontuzjach i urazach. Działanie masażera opiera się na zautomatyzowanym wytwarzaniu drgań, które przechodzą na tkanki, tym samym je rozluźniając i rozgrzewając.
Co ważne, korzystanie z pistoletu do masażu nie wymaga pomocy drugiej osoby (chyba że ktoś ma trudności z sięgnięciem na przykład do pleców). Poza tym urządzenie jest na tyle lekkie, małe i kompaktowe, że bez problemu zmieści się w torbie treningowej lub podróżnej. Warto jeszcze wspomnieć, że po masażer mogą sięgać nie tylko sportowcy czy osoby trenujące rekreacyjnie, lecz także na przykład pracownicy biurowi i kierowcy, którzy wiele godzin spędzają w pozycji siedzącej i skarżą się na pospinane mięśnie.
Używanie ręcznego masażera jest proste i intuicyjne. Przed rozpoczęciem masażu należy wybrać właściwą końcówkę. Do pistoletów dołącza się kilka głowic o różnych kształtach. Każda z nich służy do masowania innej partii ciała. Przykładowo końcówka w kształcie kciuka nadaje się do masażu okolic karku i łopatek, a płaska sprawdzi się podczas rozluźniania pleców.
Po dobraniu głowicy przykładamy pistolet do wybranej partii mięśniowej, dobieramy program i rozpoczynamy terapię. Dany obszar masujemy przez 1-2 minuty, omijając punkty kostne – pracujemy tylko wzdłuż pasm mięśniowych. Nie zapominamy przy tym o głębokim i spokojnym oddychaniu. Aby uniknąć otarć podczas masażu, możemy posmarować skórę olejkiem lub delikatnym balsamem.
Regularne stosowanie pistoletu do masażu nie tylko pozwala zaoszczędzić, ale przede wszystkim pomaga w regeneracji organizmu. Używanie ręcznego masażera przynosi ulgę zarówno po wyczerpującym treningu, jak i podczas kontuzji i urazów, łagodząc dolegliwości bólowe. Wpływa także na zwiększenie zakresu ruchu, a tym samym na redukcję uczucia sztywności i napięcia. Precyzyjny masaż zwiększa przepływ krwi, odżywia i uelastycznia tkanki oraz nawilża powięzi, ponadto poprawia samopoczucie. Istotną zaletą pistoletu do masażu jest również działanie profilaktyczne.
Warto pamiętać, że tylko systematyczne korzystanie z masażera pozwala na osiągnięcie wymienionych efektów. Są one jednak na tyle zachęcające, że opłaca się wyrobić nowy nawyk.
Zdjęcie autorstwa Tima Miroshnichenko z Pexels.