Jakie schorzenia leczy flebologia?

Jakie schorzenia leczy flebologia?

swiftsciencewriting/pixabay.com

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Flebologia jest dziedziną medycyny zajmującą się schorzeniami układu żylnego. Specjaliści w tej dziedzinie nazywani są flebologami.

Flebologia – specjalność medyczna i jej zakres działania

Flebologia obejmuje diagnozowanie i leczenie chorób żył powierzchownych i głębokich. Główne schorzenia, którymi zajmuje się flebologia to żylaki kończyn dolnych, przewlekła niewydolność żylna, zakrzepica żył głębokich oraz inne choroby żył. Flebolodzy zajmują się także leczeniem powikłań pożylakowych, takich jak owrzodzenia podudzi. Ważnym aspektem pracy flebologa jest profilaktyka zachorowań na choroby żył. Dla pacjentów zainteresowanych usługami oferowanymi przez specjalistę takiego jak flebolog Warszawa, Kraków i inne duże ośrodki miejsce to najlepsze miejsca na szukanie pomocy.

Żylaki kończyn dolnych – najczęstsze schorzenie leczone przez flebologa

Żylaki to poszerzone i wydłużone żyły, najczęściej występujące na kończynach dolnych. Ich główne objawy to uczucie ciężkości i ból nóg, nocne kurcze łydek, obrzęki oraz widoczne pod skórą sinych pofałdowane żyły. Leczenie żylaków polega na zabiegach skleroterapii, koagulacji laserem lub usunięciu chirurgicznym (flebektomii). Ważne jest również stosowanie kompresjoterapii, np. podczas noszenia specjalnych pończoch uciskowych.

Przewlekła niewydolność żylna – objawy i metody leczenia

Przewlekła niewydolność żylna to schorzenie polegające na utracie sprawności zastawek żylnych i upośledzeniu odpływu krwi z kończyn dolnych. Objawia się obrzękami, uczuciem ciężkości nóg, nocnymi skurczami łydek oraz zmianami skórnym. Leczenie polega na uciskowej terapii skompresjonowanym powietrzem, lekach poprawiających krążenie, wykonywaniu ablacji laserowej żyły odpiszczelowej oraz zakładaniu stentów żylnych.

Zakrzepica żył głębokich – diagnoza i terapia w flebologii

Zakrzepica żył głębokich to schorzenie, w którym dochodzi do zatkania żyły przez skrzep. Objawia się bólem, obrzękiem i zaczerwienieniem kończyny. Bardzo niebezpieczne są skrzepy w żyłach głębokich kończyn dolnych, grożące zatorem tętnicy płucnej. Diagnostyka polega na badaniu USG Doppler, oznaczeniu D-dimerów i angiografii TK. Leczenie to przede wszystkim stosowanie leków przeciwzakrzepowych oraz założenie filtra do żyły głównej dolnej.

Obrzęki limfatyczne i ich leczenie w praktyce flebologicznej

Obrzęki limfatyczne, czyli obrzęki chłonne, spowodowane są zaburzeniami w krążeniu chłonki. Objawiają się obrzękami, zazwyczaj kończyn dolnych. Leczenie polega na drenażu limfatycznym, bandażowaniu, noszeniu pończoch lub rękawów uciskowych. Stosuje się również medycynę fizykalną i rehabilitację. W zaawansowanych przypadkach wykonuje się zabiegi chirurgiczne wszczepienia omijaczy chłonnych.

Zespół pozakrzepowy – długoterminowe konsekwencje zakrzepicy

Zespół pozakrzepowy to powikłanie po przebytej żylnej chorobie zakrzepowo-zatorowej. Objawia się bólem, obrzękiem, stanem zapalnym żył powierzchownych oraz owrzodzeniami podudzi. Leczenie polega na stosowaniu leków przeciwzakrzepowych, ucisku medycznym, antybiotykoterapii oraz wykonywaniu zabiegów skleroterapii. Ważne jest również smarowanie owrzodzeń specjalnymi maściami i opatrunkami.

Pajączki i teleangiektazje – kosmetyczny aspekt flebologii

Pajączki i teleangiektazje to rozszerzone naczynka krwionośne skóry o charakterze kosmetycznym. Usuwa się je metodami elektrokoagulacji, laseroterapii lub zamykania preparatami sklerotyzującymi. Zabiegi wykonuje się w ramach kosmetyki flebologicznej, aby poprawić wygląd skóry.

Nowoczesne technologie w diagnostyce i leczeniu chorób żylnych

Flebolodzy dysponują obecnie nowoczesnymi technikami obrazowania, jak angio-TK, angio-MR czy badanie USG metodą duplex. Pozwalają one dokładnie zbadać układ żylny i postawić trafną diagnozę. Nowoczesne metody leczenia to zabiegi laserowe, skleroterapia, mechaniczne i chemiczne ablacje żył, a także zaawansowane techniki chirurgiczne. Dzięki nim możliwe jest skuteczne leczenie chorób żył bez tradycyjnej, rozległej operacji chirurgicznej.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*