Na ostateczny sukces piłkarza składa się wiele czynników. Jednym z nich jest odpowiednio przygotowana rozgrzewka, która pomaga wejść w rytm wysiłku fizycznego. Jak prawidłowo rozgrzać swoje ciało przed treningiem oraz meczem? Poznaj nasze wskazówki!
Jeżeli zaniedbasz rozgrzewkę przed intensywnym wysiłkiem fizycznym, to skutki dla organizmu mogą okazać się opłakane. Szybko nabawisz się bowiem kontuzji, które wyeliminują Cię z najbliższych rozgrywek. Im lepiej przygotujesz ciało do aktywności fizycznej, tym bardziej ograniczysz ryzyko kontuzji. Pamiętaj o tym, że rozgrzewka powinna zostać przeprowadzona w odpowiedni sposób!
Każda rozgrzewka powinna składać się z kilku elementów. Nie może być zbyt krótka, gdyż istnieje wówczas ryzyko, że mięśnie i stawy nie zostaną prawidłowo przygotowane do wysiłku. Z drugiej strony, rozgrzewka nie powinna też trwać zbyt długo, ponieważ w takim przypadku organizm może się zmęczyć jeszcze zanim tak naprawdę podejmie właściwy wysiłek fizyczny.
Prawidłowo przeprowadzona rozgrzewka stawia sobie za cel odpowiednią adaptację organizmu zawodnika do wysiłku fizycznego. Można wskazać na dwa najpopularniejsze rodzaje rozgrzewek. Są to rozgrzewki aktywne oraz rozgrzewki pasywne. Jakie są różnice między nimi?
Rozgrzewka pasywna to preludium do rozgrzewki właściwej. W tym przypadku rozgrzewasz mięśnie w sposób pasywny. Możesz skupić się na kąpielach czy masażach. Jest to istotny element przygotowania organizmu zawodnika do wytężonego wysiłku fizycznego, jednak nie zastąpi on rozgrzewki aktywnej.
Rozgrzewka aktywna to właściwa rozgrzewka przeprowadzana przed meczem czy też przed treningiem. To właśnie dzięki niej możesz nieco podnieść temperaturę ciała oraz zwiększyć przepływ krwi do mięśni.
Zadbaj o porządną rozgrzewkę, a na własnej skórze (a raczej na własnych stawach i mięśniach) przekonasz się, że można zminimalizować ryzyko kontuzji i bolesnych urazów. Mniejsze ryzyko kontuzji to szansa na pełne wykorzystanie całego sezonu rozgrywek.
Na Naszym blogu pojawił się kolejny wpis dotyczący piłki nożnej, mianowicie „rozgrzewki piłkarskiej”. ⚽⚽⚽
Więcej na stronie: https://pehasports.com/rozgrzewka-pilkarska/Opublikowany przez PEHA – Producent odzieży sportowej Wtorek, 30 czerwca 2020
Plan rozgrzewki powinien za każdym razem uwzględniać specyfikę konkretnego wysiłku fizycznego. Inaczej do meczu będą przygotowywać się tenisiści, siatkarze, a inaczej piłkarze. W przypadku zawodników czynnie uprawiających piłkę nożną bardzo istotna jest kwestia większej mobilności stawów. Można ją osiągnąć dzięki ćwiczeniom rozciągającym.
Podczas rozgrzewki, piłkarze powinni w głównej mierze skupić się na dolnej partii ciała. Warto wykorzystać np. skakankę. Również krótkie biegi pomogą podnieść poziom temperatury ciała. Mobilność dynamiczną możesz zwiększyć, robiąc serię wykroków. Skup się na poprawie ruchomości stawów. Dobrym ćwiczeniem będą krążenia bioder oraz przywodzenie i odwodzenie kończyn dolnych. Rozgrzewką mogą być też ćwiczenia dynamiczne z piłką.
Osiągniesz najlepsze efekty, jeżeli będziesz ćwiczyć pod okiem trenera. Osoba, która doskonale zna potrzeby swoich zawodników, będzie w stanie przygotować optymalny plan rozgrzewki, uwzględniający wszystkie obowiązkowe elementy. Takie ćwiczenia, jeżeli będą wykonywane przed każdym treningiem oraz meczem, pozwolą na zwiększenie mobilności stawów, a także poprawią wydajność pracy mięśni i zmniejszą ryzyko powstania kontuzji.
Rozgrzewka powinna uwzględniać poziom wytrenowania każdego zawodnika oraz czynniki zewnętrzne, takie jak na przykład temperatura powietrza. Inaczej trzeba zaplanować rozgrzewkę w chłodny dzień, a inaczej, gdy z nieba leje się żar. Trzeba mieć również na uwadze pozycję zawodnika na boisku. Inna jest rozgrzewka dla bramkarza, a w inny sposób będzie rozgrzewać się napastnik.
Foto wyróżniające: Freepik