Badania profilaktyczne u osób uprawiających sport.

Badania profilaktyczne u osób uprawiających sport.
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Aktywność fizyczna powinna stanowić stały element codziennego funkcjonowania każdego człowieka. Razem ze zbilansowana dietą czy i innymi dobrymi nawykami, korzystnie wpływa na wiele procesów zachodzących w organizmie.  Dzięki niej możemy uniknąć wielu schorzeń jak i wspomóc leczenie wielu z nich.  WHO zaleca, aby czas spożytkowany na aktywność fizyczną wynosił tygodniowo co najmniej 300 minut (wysiłek umiarkowany) lub 150 minut (wysiłek o dużym natężeniu). Więcej na temat dobroczynnego wpływu aktywności fizycznej na organizm znajdziesz pod adresem: https://holterdodomu.pl/aktywnosc-fizyczna-u-osob-z-chorobami-sercowo-naczyniowymi

Czy badania profilaktyczne są potrzebne?

Każdy człowiek, aby prawidłowo zadbać o swoje zdrowie powinien wykonywać badania profilaktyczne. Jednak w przypadku osób uprawiających sport jest to szczególnie istotne. Dlaczego?

  1. Badania wstępne pozwolą określi na wstępie stan zdrowia i wykryć schorzenia czy wady dotąd niewykryte, które w wyniku podjętego wysiłku mogą się ujawnić, zaostrzyć a nawet doprowadzić do zgonu.
  2. Istnieje wiele rodzajów aktywności fizycznej, i nie każda będzie odpowiednia dla każdego. Badania wykonane przed rozpoczęciem treningów, pozwolą ocenić stan zdrowia i dobrać do niego odpowiednią formę aktywności.  

O ile sportowcy zawodowi, na podstawie ustawy o sporcie kwalifikowanym są zobligowani do wykonywania badań: wstępnych okresowych jak i kontrolnych, tak w przypadku osób uprawiających sport amatorsko jest to kwestia dobrowolna. Warto ją jednak rozważyć, aby uprawiany przez nas sport był bezpieczny i przynosił maksymalne korzyści. Szczególnie tyczy się osób trenujących na siłowniach czy uprawiających bieganie. 

Jakie badania powinny być wykonane?

Przede wszystkim jeśli udajemy się do lekarza to zapewne zacznie on od szczegółowego wywiadu. Takie postępowanie pozwoli na modyfikację dalszego postępowania. 

Przydatne, będzie wykonanie pomiarów ciała tj. wzrostu i masy. Należy również wykonać pomiar ciśnienia krwi.

Z badań laboratoryjnych zaleca się wykonanie:

  1. Morfologii z rozmazem. To proste badanie pozwala wykluczyć niedokrwistość, infekcję czy alergie. Dostarcza również informacji na temat nawodnienia. 
  2. Oznaczenie poziomu elektrolitów. Sód, magnez, potas oraz wapń są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, w tym prawidłowej pracy serca. Osoby uprawiające aktywność fizyczną są bardziej narażone na ich utratę wraz z potem i ewentualne niedobory. Dlatego tak ważne jest dbanie o prawidłowe nawodnienie i uzupełnianie elektrolitów: przed, w trackie jak i po podjętym wysiłku.
  3. Poziom glikemii. Cukier jest najważniejszy źródłem energii dla organizmu. Jednak zarówno jego nadmiar jak i niedobór jest niekorzystny. Cukrzyca jest właściwie chorobą cywilizacyjną. Jej rozpoznanie nie dyskwalifikuje z możliwości uprawiania sportu, ale żebym był on bezpieczny to zaburzenia gospodarki węglowodanowej muszą zostać uregulowane i być kontrolowane.
  4. Panel lipidowy. Obejmuje on stężenia cholesterolu całkowitego, LDL, HDL oraz stężenie trójglicerydów.
  5. Kreatynina pozwalająca na ocenę funkcji nerek.
  6. Badanie ogólne moczu.

Konieczna jest również ocena pracy serca. Z badań nieco bardziej zaawansowanych, ale bezpiecznych i nieinwazyjnych zaleca się wykonania EKG oraz echo serca. Jednak dużo korzystniejsze od standardowego, spoczynkowego badania EKG jest wykonanie Holtera EKG. Pewne zaburzenia pracy serca mogą się pojawiać okresowo i w spoczynkowym EKG mogą zostać niewykryte. Dlatego przewagą Holtera jest czas trwania badania czyli 24h lub w razie potrzeby nawet do 7 dni oraz fakt, że w trakcie badania pacjent prowadzi standardowy tryb życia. Badanie w łatwy i szybki sposób zamówisz pod adresem: https://holterdodomu.pl/holter-do-domu-24h

W razie potrzeby, konieczne może być wykonanie: próby wysiłkowej, konsultacji ortopedy, neurologa  czy okulisty. W zależności czy lekarz prowadzący uzna to za konieczne.

Fot.: ANTONI SHKRABA/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*