Aktywność fizyczna a przebieg COVID-19 – badania nie pozostawiają złudzeń!

Aktywność fizyczna a przebieg COVID-19 – badania nie pozostawiają złudzeń!
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Najnowsze badania potwierdzają, że regularne uprawianie sportu stanowi klucz do przetrwania pandemii koronawirusa. Tym razem wpływ ruchu na zdrowie w dobie zarazy postanowili wziąć pod lupę amerykańscy naukowcy z medycznego pisma „British Journal of Sports Medicine”. Rezultaty przeprowadzonych przez nich testów wskazują jednoznacznie – aktywność fizyczna mocno zmniejsza ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19!

Popularne obiekty sportowe, takie jak siłownie, kluby fitness i baseny, od kilku miesięcy pozostają dostępne jedynie dla nielicznych, a wprowadzone niedawno obostrzenia świadczą o tym, iż obecny stan rzeczy może utrzymać się jeszcze przez jakiś czas. Ograniczony dostęp do aktywności fizycznej martwi tym bardziej, że to właśnie różnego rodzaju ruch jest nieocenionym czynnikiem w kontekście dobrego zdrowia i samopoczucia.

Amerykańscy badacze działający pod nadzorem doświadczonego dra Roberta Sallisa z Kaiser Permanente Medical Center w Fontana przeprowadzili ostatnio szereg testów, podczas których zgromadzili dane od blisko 50 tys. dorosłych osób zakażonych koronawirusem w okresie od 1 stycznia 2020 do 21 października 2020. Uczestników badania podzielono na 3 główne grupy: nieaktywnych fizycznie (poniżej 10 minut tygodniowo), podejmujących jakąkolwiek aktywność (od 10 do 149 minut tygodniowo) oraz regularnie ćwiczących zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia (co najmniej 150 minut tygodniowo). Jak można się domyślać, spośród całej stawki najkorzystniej wypadli ci ostatni.

Wyniki nie pozostawiają nawet cienia wątpliwości – osoby nieaktywne fizyczne były o niemal 130 procent bardziej narażone na ciężki przebieg COVID-19 w porównaniu do tych, które na uprawianie sportu poświęcały przynajmniej zalecane 150 minut tygodniowo. Ryzyko pobytu na oddziale intensywnej terapii u niećwiczących uczestników rosło natomiast o 73 procent, jednak najbardziej na wyobraźnię działa ryzyko zgonu. Według opublikowanego w piśmie badania, było ono wyższe aż o 150 procent!

Znacznie mniejsze, ale wciąż dające do myślenia różnice odnotowano podczas porównywania rezultatów osób regularnie zażywających aktywności fizycznej względem tych podejmujących jakąkolwiek aktywność. Po raz kolejny możemy się więc przekonać, jak istotną rolę w naszym życiu odgrywa uprawianie sportu, również tego amatorskiego. Jego znaczenie wzrasta, gdy mówimy o budowaniu odporności, dlatego warto znaleźć choćby kilka godzin tygodniowo na swoją ulubioną dyscyplinę.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*