Każda z walk na gali ma określony limit wagowy, więc zawodnicy robią wszystko, by się w niego wpasować. Zbijanie wagi na kilka dni przed walką jest stosunkowo bezpiecznym i częstym procederem.
Najprostszym wytłumaczeniem jest ograniczenie wagowe ustalone jeszcze przed walką. Każda z rozgrywek odbywa się w konkretnej kategorii – na przykład piórkowej, słomkowej czy ciężkiej. Do każdej z tych kategorii jest przypisany limit wagowy, którego nie może przekroczyć żaden z zawodników. Niezmieszczenie się w ustalonym limicie może prowadzić do dyskwalifikacji jeszcze przed rozpoczęciem walki. Niższa waga pozwala także na uzyskanie siły relatywnej. Oznacza to, że zawodnik o masie 150 kg, będący w stanie wycisnąć na sztandze ciężar 120-kilogramowy, ma średni poziom siły względem masy. Inaczej jest w przypadku lżejszych zawodników, którzy ten sam ciężar są w stanie unieść przy znacznie mniejszej masie. Można wtedy określić, że siła relatywnie większa jest po stronie lżejszego zawodnika. Dzięki tym parametrom jeszcze przed walką można oszacować, który ze sportowców będzie zadawał silniejsze i groźniejsze ciosy. Waga na zatem gigantyczne znaczenie zarówno przed pojedynkiem, jak i w jego trakcie.
Absolutną podstawą w procesie zbijania wagi jest… zdrowy rozsądek. Bezpieczna utrata masy w krótkim czasie jest możliwa, tylko kiedy dotyczy od 5 do 8 kilogramów. Jeśli na tydzień przed walką zawodnik orientuje się, że musi zgubić więcej, niż 10 kg to może już szykować się na następną galę. Odpowiednią metodą jest wcześniejsze monitorowanie wagi, jeszcze na kilka dni lub tydzień przed walką. Ostatnie kilkadziesiąt godzin do zawodów może być kluczowe w czasie walki, dlatego zbijanie wagi zawsze powinno odbywać się pod stałą kontrolą specjalistów i lekarzy. Istotnym aspektem procesu utraty kilogramów jest jednoczesne niezmniejszanie predyspozycji zawodnika. Odwodniony i wycieńczony organizm nie będzie bowiem w stanie podjąć jakiejkolwiek efektywnej pracy w ringu czy klatce. Sposobów na szybką utratę wagi jest kilka, a najlepsi zawodnicy stosują je w zależności od indywidualnych preferencji i możliwości wydolnościowych organizmu.
Jeden z najprostszych sposób na utratę zbędnych kilogramów. Systematyczne ograniczenie przyjmowania wody powinno rozpocząć się na około 5 dni przed oficjalnym ważeniem. W tym czasie pierwszego dnia zwiększa się spożycie wody o kilka litrów, jednocześnie zwiększając spożycie soli. Połączenie wody i sodu znajdującego się w soli prowadzi do reakcji hormonalnej, podczas której woda jest wydalana z organizmu razem z moczem. Przez kolejne dni stopniowo zmniejsza się przyjmowane płyny, a na około 3 dni przed walką ogranicza się sól do minimum. Przez ostatnią dobę przed ważeniem zawodnik powinien ograniczyć spożycie wody do niezbędnego poziomu, a w dniu ważenia nie pić nic od rana. Płyny powinny być systematycznie uzupełniane od razu po ważeniu. To bezpieczna i zarazem skuteczna metoda, która uratowała skórę niejednemu zawodnikowi
Kolejnym skutecznym sposobem na pozbycie się wody z organizmu jest wypocenie. Naturalną drogą dla sportowca jest pocenie się podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych. Ogromny wysiłek na treningach to coś, co przed walką i tak czeka uczestników gali – niezależnie od tego, czy będą chcieli oni zmniejszyć masę. Jeśli chodzi o ćwiczenia, które najbardziej pomagają w wypacaniu to świetnie sprawdza się skakanka, bieganie czy jazda na rowerze stacjonarnym. Wypocić można się także, korzystając z sauny, najlepiej w kilkunastominutowych odstępach, w przerwach na kontrolowanie wagi. Warto pamiętać, że każda wizyta w saunie musi być połączona z niezbędnym uzupełnieniem płynów w niewielkich ilościach. Niewypicie wody po wyczerpującym treningu lub wypoceniu się może prowadzić do odwodnienia organizmu i utraty sił przed walką.
Do znanych metod zbijania wagi należy też opróżnianie jelit. Dzięki zażyciu środków przeczyszczających oraz zmniejszeniu ilości przyjmowanego jedzenia organizm jest w stanie zrzucić nawet od 2 do 4 kilogramów w ciągu zaledwie jednej doby! Metoda ta jest najczęściej stosowana na 24 godziny przed walką lub ważeniem, jednak podczas jej stosowania należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. W ludzkich jelitach odkłada się pokarm z dnia poprzedniego, który może w dużym stopniu wpływać na wagę ciała. Pozbycie się go, oczyszcza jelita, wspomaga pracę układu pokarmowego i stymuluje procesy metaboliczne. Oczyszczanie jelit to jedna z najzdrowszych metod pozbywania się kilogramów przed ważeniem.
Zdjęcie wyróżniające: Freepik