Kalistenika – czym jest, jakie daje efekty, od czego zacząć?

Kalistenika – czym jest, jakie daje efekty, od czego zacząć?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Press info

W mediach społecznościowych możemy znaleźć wiele filmów, na których wysportowane osoby wiszą w powietrzu równolegle do ziemi trzymając się poręczy jedynie rękoma. Taki widok robi wrażenie. Czasem nie zdajemy sobie sprawy, jak często spotykamy się z tą dziedziną sportu w codziennym życiu. Większość z nas nieświadomie nawet ją wykonywała. Mowa tu o kalistenice – aktywności fizycznej z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała.

Czym jest kalistenika?

To aktywność fizyczna, która polega na treningu oporowym z wykorzystaniem własnej masy ciała. Nazwa jest połączeniem dwóch słów pochodzenia starogreckiego: kállos – piękno i sthénos – siła. Do jej wykonywania nie potrzeba żadnego profesjonalnego sprzętu czy dodatkowego obciążenia. Można ją trenować w domu, w parku, na sali treningowej lub specjalnie wydzielonej do tego miejskiej przestrzeni. Wielu z nas miało już z nią do czynienia, chociaż nie zdaje sobie z tego sprawy. Brzuszki, pompki, mostki, podciąganie, zwisy – wszystkie te ćwiczenia są elementami kalisteniki. 

Kalistenika pojawiła się już w starożytności. Żołnierze greccy przygotowywali się w ten sposób do nadchodzących bitew, a rzymscy gladiatorzy wykorzystywali tę formę rozwoju fizycznego do zwiększenia swoich szans na arenie. Współcześnie kalistenika została odkryta na nowo w ostatniej dekadzie i staje się coraz bardziej popularna. Wszystko za sprawą filmów zamieszczanych na platformach społecznościowych, w których różne osoby z całego świata chwalą się swoimi osiągnięciami w tej dziedzinie. Obecnie tego typu aktywność często określa się jako street workout.

Różne odsłony kalisteniki

Kalistenika obejmuje bazowe ćwiczenia siłowe oraz elementy sprawnościowe, przy czym jedno bez drugiego nie może istnieć. To połączenie umożliwia osiągnięcie wysportowanej, umięśnionej sylwetki oraz zwiększenie wytrzymałości przy minimalnej ilości sprzętu sportowego. 

Bazowe ćwiczenia siłowe dzielimy na: pchane, przyciągane oraz trening nóg i brzucha. Mogą to być brzuszki, pompki, podciągnięcia na rurce, hollowbody, dipy czy przysiady. Pomagają wzmocnić tzw. core, czyli mięśnie tułowia stabilizujące kręgosłup. Opanowanie tych ćwiczeń jest podstawą, jeśli chcemy rozwijać się w kalistenice. Wśród ćwiczeń sprawnościowych, których jest bardzo dużo, możemy wyróżnić: front lever, back lever, stanie na rękach, planche, ćwiczenia akrobatyczne, salta, koła gimnastyczne, poręcze itd. To właśnie one są najbardziej kojarzone z tym sportem.

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z kalisteniką, 90% Twojego treningu powinno obejmować budowanie mobilności, a więc bazę siłową. 10% to natomiast elementy sprawnościowe. Wraz z doświadczeniem i nabieraniem coraz większej siły, udział elementów sprawnościowych w jednostce treningowej powinien się zwiększać. Najpierw musisz jednak opanować podstawy oraz wzmocnić swój układ ośrodkowy (core), aby móc przejść do bardziej zaawansowanych figur. 

Progresja i regresja – na czym to polega?

Co, jeśli podczas wykonywania planku lub l-situ przestajemy czuć jakikolwiek opór? W tym przypadku powinno się dostosować dane ćwiczenie do poziomu swoich umiejętności. Można to zrobić, wybierając jego trudniejszą wersję lub dodając większy ciężar. Potocznie nazywa się to progresją. Regresja działa w podobny sposób, jednak zamiast zwiększać poziom trudności, obniżamy go. Jeśli dane ćwiczenie jest zbyt trudne i nie mamy wystarczająco siły, żeby je wykonać, możemy na początek wybrać łatwiejszą wersję i stopniowo z każdym treningiem zbliżać się do trudniejszej wersji. Ta sama zasada dotyczy ilości serii i powtórzeń. Osoba początkująca może zacząć od 4 serii i robić tyle powtórzeń, ile jest w stanie.

Skutecznym sposobem na wzrost intensywności treningu oraz szybsze wypracowanie bazy siłowej jest zwiększenie ciężaru ciała. W sklepie internetowym GymBeam znajdziesz np. kamizelkę wypełnioną piaskiem o obciążeniu od 3 do 20 kg. Kamizelka dopasowuje się do każdej sylwetki, dzięki regulowanym ramiączkom i zapinanej klamrze. Wszelkie podciągnięcia, pompki czy dipy staną się dzięki niej bardziej wymagające, co pomoże zwiększyć siłę i masę mięśniową.

Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem treningu?

Podstawą każdego treningu powinna być rozgrzewka, która pomoże zapobiegać kontuzjom. Przed rozpoczęciem aktywności, dobrze jest poświęcić przynajmniej 15 minut na dokładne rozgrzanie się. Kiedy już to zrobimy, możemy przystąpić do bazowych ćwiczeń siłowych. Na początku profesjonalny sprzęt sportowy nie jest aż tak ważny, jednak jeśli chcemy rozwijać się z każdym treningiem, powinniśmy stopniowo zwiększać poziom trudności lub intensywności ćwiczeń. 

W wielu miastach możemy spotkać specjalnie wydzielone strefy na świeżym powietrzu do uprawiania kalisteniki. To dobre miejsce na start. Klucz do sukcesu tkwi jednak w regularności, a zmienna pogoda nie zawsze pozwala na jej utrzymanie. Przy pomocy niewielkiej ilości sprzętu możemy stworzyć wszechstronne miejsce do uprawiania kalisteniki w domu. Spośród wielu produktów, które będą przydatne do tego typu ćwiczeń możemy wybrać na przykład:

  • poręcze treningowe – nadają się idealnie do ćwiczenia dipów oraz wykonywania l-situ,
  • uchwyty do pompek – pomagają zmniejszyć nacisk na stawy, barki oraz nadgarstki, co powoduje, że wymienione części ciała są mniej podatne na urazy i kontuzje,
  • drążek do podciągania – dzięki niemu możesz wzmacniać swoją bazę siłową w każdym momencie dnia bez wychodzenia z domu,
  • taśmy treningowe do zawieszania – przydatne zarówno podczas treningu w domu, jak i na świeżym powietrzu. Nie musisz wywiercać dziur w ścianie, aby je zamocować. Sprawdzą się przy wielu ćwiczeniach z wykorzystaniem masy własnego ciała tj. podciągnięcia czy pompki.

Te oraz wiele innych przyrządów sportowych, przydatnych podczas treningu kalisteniki i nie tylko, znajdziesz na stronie www.gymbeam.pl

——————————–

GymBeam to jedna z najszybciej rozwijających się marek fitness w regionie CEE i najszybciej rozwijający się e-sklep w segmencie odżywek dla sportowców w regionie CEE. Jest obecny na 15 rynkach m.in.: na Słowacji, w Czechach, Rumunii, Chorwacji, Bułgarii, Ukrainie, Słowenii, Niemczech czy we Włoszech i na Węgrzech. W ofercie posiada suplementy diety dla sportowców, zdrową żywność oraz odzież sportową i sprzęt do ćwiczeń. Jest właścicielem marek: GymBeam, Strix, VanaVita, BeastPink, XBEAM. Jest także dystrybutorem ponad 120 marek i ponad 5000 produktów. Marka została założona przez Dalibora Cicmana w 2014 roku na Słowacji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*