Jak szlifować technikę gry w badmintona?

Jak szlifować technikę gry w badmintona?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Efektywny trening badmintona może przyspieszyć postępy, poprawić motorykę i technikę gry w popularną kometkę nawet początkującego zawodnika.

Pracuj nad serwisem

Prawidłowe wprowadzenie lotki do gry to jeden z podstawowych elementów rozgrywki badmintona. Serwis jest o tyle przyjemny jako element treningu, że można go przeprowadzać samodzielnie. Technicznego zagrania należy w pierwszej kolejności nauczyć się bez sprzętu. Prawidłowe ułożenie rąk i wyważenie siły pomogą w opanowaniu rakiety oraz lotki w trakcie właściwej rozgrywki.

Podczas nauki serwisu należy zwrócić uwagę na miejsce zderzenia paletki z lotką, tak by trafić idealnie w sam środek. Serwis należy ćwiczyć podczas każdego treningu – trzeba poświęcić mu odpowiednio dużo czasu. Z każdą sesją treningową technika powinna się polepszać, a zawodnik powinien czuć większą pewność uderzenia. Opanowanie serwisu pomoże także lepiej kontrolować ułożenie rakiety w ręce podczas krótszych podań i samej gry.

Ty serwujesz!
Serwowanie w badmintonie jest bardzo ważne z kilku przyczyn. Nasz przeciwnik jako pierwszy ma szanse na…

Opublikowany przez Badminton Wtorek, 9 czerwca 2015

Przygotuj się motorycznie

Jednym z istotnych aspektów gry w badmintona jest utrzymanie zdolności motorycznych. Dobra kondycja fizyczna, wydolność oddechowa, szybkość wykonywanych ruchów oraz zwinność pomogą nadrobić niedociągnięcia techniczne podczas gry. Treningi motoryczne powinny odbywać się na siłowni, gdzie można znaleźć profesjonalny sprzęt, który pomoże pracować nad niezbędnymi elementami. Ćwiczenia motoryczne powinny być realizowane jako dodatek do regularnego treningu gry w badmintona.

Przygotowanie motoryczne można także szkolić bezpośrednio na boisku. Jedno z popularniejszych ćwiczeń można wykonywać samodzielnie, jednak wymaga ono cierpliwości i konsekwencji zawodnika. Całe zadanie opiera się na trenowaniu poruszania się po boisku i szybkim wykonywaniu sekwencji zaplanowanych ruchów. W celu zrealizowania ćwiczenia należy umieścić jedną z lotek w przedniej strefie boiska, natomiast drugą w jego tylnej części. Zawodnik powinien stanąć w połowie drogi, kolejno podnosić każdą z lotek i zmieniać jej miejsce położenia. Ćwiczenie należy wykonywać szybko i dokładnie w kilku seriach trwających około minuty.

Ćwicz siłę i wytrzymałość mięśni

Kolejną istotną kwestią, która może pozytywnie wpłynąć na techniczne zagrania, jest realizowanie treningów siłowych. Badminton wymaga odpowiedniej siły, która pozwoli na swobodne przebijanie lotki oraz nadawanie jej zaplanowanych kierunków lotu. Trening siłowy poprawia także wytrzymałość mięśni, które są angażowane do intensywnego wysiłku w czasie długich wymian oraz systematycznych treningów. Oprócz wizyty na siłowni można również rozpocząć regularne bieganie czy pływanie, które wzmocnią mięśnie, poprawią kondycję fizyczną i wydolność oddechową organizmu, a także zbudują jakościową tkankę mięśniową.

W celu usprawnienia zagrań technicznych można także zrealizować ćwiczenie w parach przy użyciu piłek tenisowych. Jedna z osób rzuca piłki w różne miejsca boiska, natomiast zadaniem drugiego zawodnika jest łapanie ich i odrzucanie przeciwnikowi. Dzięki temu uczestnicy mają szansę wypracować sposób poruszania się po boisku, trenują wytrzymałość mięśni podczas wysiłku i poprawiają wydolność oddechową w ciągłym ruchu.

Poświęć czas na uderzenia przy siatce

Ćwiczenie technicznych rozwiązań pod siatką wymaga uczestnictwa partnera. Dzięki regularnym treningom zawodnik ma szansę wyćwiczyć powtarzalne uderzenia długie (m.in. loby) oraz krótsze, takie jak spiny czy net dropy. Przeciwnik powinien wystawiać lotkę na odpowiednią wysokość i z dobrą prędkością, tak by ćwiczący mógł powtarzać kolejne zagrania. Konkretne sposoby techniki odbicia przy siatce powinny być ćwiczone regularnie podczas każdego treningu. Poprawa technicznych zagrań trwa bardzo długo, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość i systematycznie pracować nad różnymi rozwiązaniami.


Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*